Opera GX vs Firefox vs Google Chrome

Edge kaynak kullanımı diğerlerine nazaran düşük bir tarayıcı.

Çok az harcasın dersen K-Meleon kullanabilirsin.
Edge' de ana sayfa açık Firefox' ta ise 2 sekme(Biri konu açma diğeri bu konu)
Ve bakarsanız yüzde olarak Edge daha çok kullanıyor.

1708172226736.png

Düzenleme: İkisinde de ana sayfa açık iken bu şekilde.
1708172510179.png

Opera GX mi daha iyi sizce yoksa Firefox mu ya da Google Chrome? Sizce hangisi. Şu an kullandığım Opera GX.
Brave. Hem fazla kaynak tüketmiyor, hem hızlı, hem dahili reklam, izleyici engelleyici var. Ha tabii Brave istemem derseniz Firefox önerim olur, ancak Brave'nin hepsinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Karmaşıklık ve göz yorma kişiden kişiye değişir. Ben GX de kullanıyorum rahat ediyorum.

Ayrıca şu an GX; Mozilla'dan daha kişiselleştirilebilir bir tarayıcı.
Yanlış bilgi, eğer normal kullanıcı olarak sadece menülerden kişiselleştirme yaptıysanız bunu düşünmeniz normal ama çoğu power user kendi profilini oluşturup firefox'u öyle kullanıyor. En küçük detayına kadar içini açıp kendi config dosyanızla düzenleyip kullanabiliyorsunuz. Gx kesinlikle daha özelleştirilebilir değil, chromium tabanlı olmayan firefox'un yeri ayrı. Özgürlük istiyorsanız firefox'a geçin edrim. Gx çinliler için çok güzel bir veri toplama aracı.

Edge kaynak kullanımı diğerlerine nazaran düşük bir tarayıcı.

Çok az harcasın dersen K-Meleon kullanabilirsin.
Teşekkürler

Brave. Hem fazla kaynak tüketmiyor, hem hızlı, hem dahili reklam, izleyici engelleyici var. Ha tabii Brave istemem derseniz Firefox önerim olur, ancak Brave'nin hepsinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Tamamdır. Brave'e göz atacağım. Firefox ve Edge'de aklımda ama Firefox'u düşünüyorum şu anda

Yanlış bilgi, eğer normal kullanıcı olarak sadece menülerden kişiselleştirme yaptıysanız bunu düşünmeniz normal ama çoğu Power user kendi profilini oluşturup Firefox'u öyle kullanıyor. En küçük detayına kadar içini açıp kendi Config dosyanızla düzenleyip kullanabiliyorsunuz. Gx kesinlikle daha özelleştirilebilir değil, Chromium tabanlı olmayan Firefox'un yeri ayrı. Özgürlük istiyorsanız Firefox'a geçin edrim. Gx Çinliler için çok güzel bir veri toplama aracı.

Veri toplama aracı derken? Verilerimizi mi çalıyor gx?

Son düzenleme:
Teşekkürler

Tamamdır. Brave'e göz atacağım. Firefox ve Edge'de aklımda ama Firefox'u düşünüyorum şu anda

Veri toplama aracı derken? Verilerimizi mi çalıyor gx?
Evet, Çin tabanlı firma olduğundan zaten veri toplama ve paylaşma zorunluluğu oluyor devlet ile. Şifrelerinizi girdiğiniz, kredi kartı kullandığınız uygulamalar olduğundan tarayıcı seçimleri önemli, kullanıcılarına karşı herhangi bir veri sorumluluğu olmasını gerektirmeyen bir firma olduğundan adamlar ne diyorsa ona inanmak zorundasınız. Açıp düzenleyemediğiniz programlar bu konuda zaten genel olarak sıkıntılı, bir tarayıcı "gamerlara özel" adı altında pazarlanıyorsa bu zaten başlı başına bir saçmalık bence. Firefox veya Librewolf gibi özelleştirilebilen tarayıcılar daha mantıklı, istediğin gibi ayarla kullan.

Yanlış bilgi, eğer normal kullanıcı olarak sadece menülerden kişiselleştirme yaptıysanız bunu düşünmeniz normal ama çoğu Power user kendi profilini oluşturup Firefox'u öyle kullanıyor. En küçük detayına kadar içini açıp kendi Config dosyanızla düzenleyip kullanabiliyorsunuz. Gx kesinlikle daha özelleştirilebilir değil, Chromium tabanlı olmayan Firefox'un yeri ayrı. Özgürlük istiyorsanız Firefox'a geçin edrim. Gx çinliler için çok güzel bir veri toplama aracı.

Bu arkadaş tarayıcıyı öyle kullanmayacağı için saçma sapan detaylara girmek istemedim zira eklenti çokluğu nedeniyle Firefox çok daha fazla RAM yiyor. 2012'den videodownloadhelper yüzünden Firefox kullanıyorum ve o eklentiyi Chrome de kullanmama nazaran 200 MB yakın daha fazla RAM harcıyor. Burada konumuz RAM tüketimi.

Ek olarak:
Size ücretsiz hizmet sunan her şirket verilerinizi satıyor. Buna Mozilla dahil.

Örneğin: Siz Samsung telefon aldığınızda fiziksel ürüne ve içindeki Samsung yazılımlarına ücret veriyorsunuz. Google servisleri sizin reklam gelirleriniz ile çalışıyor. Çerezlerinizi, geçmişinizi, trafiğinizi vb. istatistiksel bilgilerinizi ajanslara satarak gelir sağlıyor. Bu sayede siz de Google kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bunu her tarayıcı yapıyor sen arama motoru Duck Duck GO da kullansan tarayıcı elinde tuttuğu statları satıyor. O kadar anonim olmaya ihtiyaç duyuyorsanız Tor kullanın.

Geri
Yukarı