Opera GX vs Google Chrome

Aktif olarak Opera GX kullanıyorum ve daha önce Chrome ve Vivaldi kullandım. Vivaldi gerçekten çok ağır çalışıyor gibi geldi bana nedense. Ve GX geçmemin sebeplerinden birisi sunduğu ekstra özellikler.

Öncelikle Youtube Music kullanıyorsanız bildiğiniz ayrı bir uygulama gibi pencere açıyor ve bu sekmelerde gözükmüyor. Yan çubukta işareti var ve siz açıp oradan istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Aynı bir uygulama gibi. Ayrıca bu durumda müzik dinlerken Youtube veya bir haber sitesinde dolaşıyorsanız video oynatmaya başlattığınızda müzik otomatik olarak duruyor. Videoyu durdurursanız müzik oynamaya devam ediyor. Bu bence çok güzel bir özellik. Spotify ve Apple Music desteği de var şu anlık.

Bir diğer özellik ise kendinden Dark Mode ile geliyor. Bunu açtığınızda daha beta aşamasında olmasına rağmen gayet güzel çalışıyor ve beyaz arka planlı sitelerde inanılmaz işe yarıyor. Chrome vs. üzerinde eklenti ile kurmaya çalıştım bu özelliği fakat hangi birini denesem bazen yazıları okunmaz yaptı bazen de resimleri negatif renklerine çevirdi. Zaten kendinden gelen reklam engelleme özelliğini ve vpn servisini herkes biliyor artık.

Chrome ile birlikte yaptığım testlerde Chrome aynı durumda 300-400 MB ram harcarken GX bu senaryoda 250-300 arasında dolanıyor. Kasma konusunda bir sıkıntınız olmasın o sistemde kasmaz. Hatta diğer tarayıcılardan size artı özellik bile sunar temizleme araçları olduğu için. RAM ve CPU kullanımını zaten kısıtlayabilirsiniz ama ben buna hiç gerek duymadım. Sadece arayüze bakarak "bu ne sistem kaynağı kullanır şimdi" dedim bende başta. Fakat böyle olmadığını gördüm.

Yine de içinizden hangisi hoşunuza giderse onu kullanın.

Aktif olarak Opera GX kullanıyorum ve daha önce Chrome ve Vivaldi kullandım. Vivaldi gerçekten çok ağır çalışıyor gibi geldi bana nedense. Ve gx geçmemin sebeplerinden birisi sunduğu ekstra özellikler.

Öncelikle YouTube Music kullanıyorsanız bildiğiniz ayrı bir uygulama gibi pencere açıyor ve bu sekmelerde gözükmüyor. Yan çubukta işareti var ve siz açıp oradan istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Aynı bir uygulama gibi. Ayrıca bu durumda müzik dinlerken YouTube veya bir haber sitesinde dolaşıyorsanız video oynatmaya başlattığınızda müzik otomatik olarak duruyor. Videoyu durdurursanız müzik oynamaya devam ediyor. Bu bence çok güzel bir özellik. Spotify ve Apple Music desteği de var şu anlık.

Bir diğer özellik ise kendinden Dark mode ile geliyor. Bunu açtığınızda daha beta aşamasında olmasına rağmen gayet güzel çalışıyor ve beyaz arka planlı sitelerde inanılmaz işe yarıyor. Chrome vs. üzerinde eklenti ile kurmaya çalıştım bu özelliği fakat hangi birini denesem bazen yazıları okunmaz yaptı bazen de resimleri negatif renklerine çevirdi. Zaten kendinden gelen reklam engelleme özelliğini ve VPN servisini herkes biliyor artık.

Chrome ile birlikte yaptığım testlerde Chrome aynı durumda 300-400 MB RAM harcarken gx bu senaryoda 250-300 arasında dolanıyor. Kasma konusunda bir sıkıntınız olmasın o sistemde kasmaz. Hatta diğer tarayıcılardan size artı özellik bile sunar temizleme araçları olduğu için. RAM ve CPU kullanımını zaten kısıtlayabilirsiniz ama ben buna hiç gerek duymadım. Sadece arayüze bakarak "bu ne sistem kaynağı kullanır şimdi" dedim bende başta. Fakat böyle olmadığını gördüm.

Yine de içinizden hangisi hoşunuza giderse onu kullanın.

Çok teşekkür ederim hocam. Önerilerinizi dikkate alacağım :)
Oyuncu bilgisayarım var ve Google Chrome kullanıyorum. Değişiklik olsun diye Opera GX'e geçmek istiyorum. RAM 16 GB 3000 MHz. İşlemcim Ryzen5 2600.sizce takılma problemleri olur mu? Ayrıca hangisinde daha hızlı olurum ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Vivaldi'ye bir şans vermeyi düşünüyorum fakat şöyle söyleyeyim. Opera GX çok takılıyor sistemimde. Ve şifreleri eşitlediğimde daha da fena oldu ve şaşırtıcı bir şekilde sırf kasmasından ve takılmasından ötürü küfrederek sildim. Yani nasıl olurda bu sistemde kasar hayret ediyorum. Üstelik CPU ve RAM ayarlama kısmında bir tasarruf söz konusu değil.%100 güçte çalışıyorlar Opera için. Hatta güç tasarrufunu da kapattım.
Aynı zamanda Microsoft Edge'e geç diyenler olmuş. Edge'e yarın geçmeyi düşünüyorum fakat şöyle bir 15-20 dakika gezindim. Hiçbir takılma sorunu çıkmadı. Tasarımı da sade ve hoş. Google Chrome içinde belli başlı sıkıntılar bulunuyor bende. Herhangi bir oyunu oynarken Alt Tab atıyorum YouTube'daki videoyu durdurmak için. Ekran geldiğinde video siyah gözüküyor. Ekrana bir kez tıkladığımda video geliyor. Yani bu olmasa aslında Google tarafında hiçbir sorunum yok. Bir de Google'a tıklayıp çalıştırdığımda ani bir şekilde açılıyor. Sanki performans moduna almışımda efektlerden kısmış gibi. Efektler olsun istiyorum. Bunu yapmanın bir yolu var mı? Son olarak konuya birçok kişi cevap vermiş ve hepsine teşekkür edemiyorum doğal olarak. Onlara da şimdiden çok teşekkür ederim. Sağ olun <3

Son düzenleme:

Geri
Yukarı