Opera GX yetersiz bellek hatası

Qu4NNT

Hectopat
Herkese merhaba. Geçen hafta Donanım Arşivi'nin paylaştığı hazır sistemi Tebilon'dan işlemcisini ve SSD'sini yükselterek satın aldım. Dün elime geçti ve rahatça istediğim oyunu yüksek ayarlarda oynayabiliyordum. Bugün yine oyunlarımı oynadım sorunsuz bir şekilde ve Opera GX'de internette takılırken Instagram sekmesine tekrar girdiğimde "yetersiz bellek" hatası verdi ve sekmeyi yeniden yüklediğimde açıldı. Gerçekten yeni aldığım 8+8 toplam 16 GB iki Kingston Fury Beast RAM arızalı mı? Yoksa Opera GX ile alakalı bir sorun mu? Hiçbir oyunda ya da genel kullanımda bir sıkıntı görmedim.

Sistem Özellikleri:
Anakart: MSI AMD A520-M PRO
Ram: 2x 8GB Kingston Furry Beast DDR4 RAM (toplam 16GB)
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: Gaming X RTX 3060 12GB
SSD: XPG GAMMIX S70 Blade 1TB SSD

Nadiren de olsa Opera'nın normal tarayıcısında görüyorum. Muhtemelen Opera'nın kendisinden kaynaklı bir hata. Sık sık yaşanmadığı sürece görmezden gelinebilir.

Sistemde oyun veya arayüzde dolaşırken sıkıntı olmayıp sadece Opera GX'te oluyorsa sorun Opera GX'tedir eğer sık bir şekilde yaşıyorsanız farklı bir tarayıcı kullanın mesela tasarım olarak benim Opera ve Opera GX'e en çok benzettiğim tarayıcı Yandex'tir.

Sistemde oyun veya arayüzde dolaşırken sıkıntı olmayıp sadece Opera GX'te oluyorsa sorun Opera GX'tedir eğer sık bir şekilde yaşıyorsanız farklı bir tarayıcı kullanın mesela tasarım olarak benim Opera ve Opera GX'e en çok benzettiğim tarayıcı Yandex'tir.

Teşekkür ederim. Peki merak ettiğim bir şey var, oyun oynarken (örneğin Ready or Not) çok aşırı nadir ve fark etmesi güç olsa da drop gibi bir şey oluyor ben mi fazla paranoyağım bilmiyorum ama ilk defa iyi bir bilgisayar alıp paraya kıydım verdiğim paramın hakkını görmek istiyorum bir yerde FPS 150-160 civarlarında takılırken farklı bir odada bir süre 80'lere düştü tekrar çıktı arkadaşlarım oluyor arada bizde de oluyor normal desede ben çok taktım kafaya bir sorun var mıdır yoksa yaşanması mümkün ve normal bir durum mu?

Teşekkür ederim. Peki merak ettiğim bir şey var, oyun oynarken (örneğin Ready or Not) çok aşırı nadir ve fark etmesi güç olsa da drop gibi bir şey oluyor ben mi fazla paranoyağım bilmiyorum ama ilk defa iyi bir bilgisayar alıp paraya kıydım verdiğim paramın hakkını görmek istiyorum bir yerde FPS 150-160 civarlarında takılırken farklı bir odada bir süre 80'lere düştü tekrar çıktı arkadaşlarım oluyor arada bizde de oluyor normal desede ben çok taktım kafaya bir sorun var mıdır yoksa yaşanması mümkün ve normal bir durum mu?

Eğer aynı sorun diğer arkadaşlarınızda da oluyorsa oyun ile alakalı bir sorundur. Daha detaylı yardım için yeni konu açın.

Sorunu yaşadığın zaman SHIFT+ESC ile tarayıcı görev yöneticisini açıp değerlerin ekran görüntüsünü bizimle paylaşın. Site kaynaklı da bellek sızıntıları olabilir. Genellikle oluşturulduktan sonra bakımsız bırakılan çok site var. İlk önce sorunun site mi yoksa uygulama mı kaynaklı olduğunu anlamak gerekiyor.

Opera GX'in çok istikrarlı bir tarayıcı olmadığını belirteyim. Normal Opera kullanırken bu sorunları daha az yaşarsınız.

Oyun kaynaklı da olabilir veya aldığınız donanımlardan biri, diğer donanımlara göre güçsüz kalıyor olabilir. Özellikle hazır sistemlerde SSD vb. ucuz tuyuyorlar. SSD eğer çok istikrarlı bir model değilse, bu tarz takılmalara yol açabiliyor. Bu sorun için bağlantıdaki kategoriye ayrı konu açın.

Ayrıca iyi bir bilgisayar tüm ayarları sonuna kadar açmayı gerektirmiyor. Oyun motorlarında sunulan çoğu efektin özellikle optimizasyonunu yapması uğratırıcı. Bu yüzden özellikle indie oyunlarda, ilk olarak post efekt gibi detayların düşürülerek oyunun performansının kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çoğunda ne para ne de zaman yok. Bunları da para kazanırsak düzeltiriz deyip, çoğu para kazansa bile unutabiliyor. Oyuncular da bu konularda çok bilinçli olmadığından, faydalı geri bildirim olmuyor.

Geri
Yukarı