Operation: Harsh Doorstop inelemesi

Arma 3'ün ucuz yan sanayisi, Squad'a benzemeye çalışırken "Squalid" olan, oyuncular tarafından el birliği ile geliştirilip sunucularını Patreon bağışları ile ayakta tutan bir Military Sim oyunu olan Operation: Harsh Doorstop, Drakeling Labs adlı ekip tarafından yayımlanmaktadır.
Ekran görüntüsü 2023-06-09 182247.png

Oyun Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde kütüphaneye eklenebilir. 12GB indirme boyutu vardı, 30 GB yer kaplıyor.
Steamdan oyna tuşuna basınca direkt olarak ana menüsü açılıyor oyunun. Herhangi bir yükleme ekranı vb. koymamışlar. Şöyle bir ekran bizi karşılıyor.
Ekran görüntüsü 2023-06-16 174450.png

Direkt çok oyunculuya giriyorum ve sunuculara göz gezdiriyorum. 64 kişilik 3 sunucu neredeyse tamamen dolu. Birisine dalıyorum hemen.
Ekran görüntüsü 2023-06-16 174719.png

Burada doğacağımız noktayı seçiyoruz. Bir başka girdiğim yerde ABD vs Rusya vardı. Oyuna girdiğimde ilk gözüme çarpan, çamur gibi grafikler. Yani hocam tamam bütçe yok vb. anlarım ama bu kadar da kötü olmamalı grafikler. En yüksek grafiklerde oynadığım halde yeni bir oyun hissiyatı alamadım. 2023 Şubat ayında piyasaya çıkmış ve beta aşamasında şuan. Grafiğe dönersek, oyunda sadece önümdeki nesneleri tam anlayabiliyorum, uzaktaki bir ağaç ile direk arasındaki farkı anlamak zor.
Ekran görüntüsü 2023-06-16 175513.png

Karakter tasarımı ucuz plastik oyuncakları andırıyor. Diğer karakterlerin tasarımları da aynı oranda vasat.
Oyun esnasında bir çok bug'a rastladım. Bir yerlerin içinden geçebilme/atlayamama/takılıp kalma...

Optimizasyon gerçekten çok kötü.

Ekran görüntüsü 2023-06-16 180331.png

Yürüme mekaniği de olmamış. Sanki uçuyor hissi veriyor. Ölüm mekaniğine hiç girmeyeyim zaten, herhangi bir ölüm belirtisi olmadan ekran direkt siyah oluyor ve M tuşuna bas tekrar doğ yazısı geliyor. Hile olayına ise rastlamadım.

Steam'da incelemeler genel olarak oyunun bir potansiyel barındırdığını ve Squad, Arma gibi yapımlara rakip olabileceğini söylese de böyle bir potansiyel barındırdığını düşünmüyorum. Ama çok da üstelememek lazım ücretsiz bir oyun sonuçta...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı