Oppo A16 şarj aralığı nasıl olmalı?

kitapkes

Decapat
Daha fazla  
İyi günler 2 sorum var arkadaşlar.
1- arkadaşlar telefonu yeni aldım. Şarjı tam doldur diyen var, %80 de şarjdan çıkar diyen de var. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Hangisi batarya ömrünü uzatır?
2- şarja takmadan önce kılıfı cıkarmanin daha sağlikli olduğunu okudum. Doğruluğu nedir acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

Model fark etmez lithium ion piller için sağlıklı aralık 20-80 aralığıdır.

Kılıf çıkar tak her şarjdan önce kılıfı yıpratırsınız durduk yere gerek yok o kadarına. Telefon şarj olurken ısınacak bir yerde olmasın yeter.

1- arkadaşlar telefonu yeni aldım. Şarjı tam doldur diyen var, %80 de şarjdan çıkar diyen de var. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Hangisi batarya ömrünü uzatır?
2- şarja takmadan önce kılıfı cıkarmanin daha sağlikli olduğunu okudum. Doğruluğu nedir acaba?
Kılıf ile uğraşmayın yıpratırsiniz. Tam doldurmayın ve tam bitirmeyin pili.

Bence takmayın kafanıza göre kullanın en fazla 2 yıl sonra bataryayı değiştirirsiniz.
Bataryayı belirli bir aralıkta tutmak sağlıklı ama onu kontrol etmek uzun sürede yorar.

Sana şöyle söyleyeyim telefonumu alalı 5 ay oluyor. iPhone SE modeli. 20-80 aralığına takıntılı derecede dikkat ediyorum. 5 aydır pil sağlığım hala %100.

En sağlıklı aralık %20-80 aralığı ve ısınması zararlı olduğundan kılıfı çıkarmak daha iyi ama bunları yapmak sizin konforunuzdan çalacak, uzun dönemde de sizi yoracak. Bence çok fazla takılmayın bunlara.

Ek olarak Lityum tabanlı piller, ideal şartlarda sadece beklese bile eskiyor. Bir süre sonra değiştirmek illa ki gerekecek yani.

Bir şey diyeceğim cidden bu şarj doldurma aralığı falan batarya ya zarar veriyor mu ya? Ben kafama göre takıp çıkartıyorum çünkü. Telefon modelim Oppo Reno Z.

Yeni konular

Geri
Yukarı