Oppo A74 telefon kasıyor

İmamic

Centipat
Yer
düzce
Merhaba, 2021 yılının ekim ayında 3250₺ ye Oppo A74 almıştım. Telefonu kasmalardan ve bazı hatalardan dolayı 2023 yılının başlarında sıfırladım. Az da olsa geçmişti kasmalar şimdi tekrardan kasmaya başladı. Oyun olarak Bir tek Brawl Stars yüklü onda da kasıyor, oyundan atıyor. Ne yapabilirim ya da satmayı deneyip vergi indirimli telefon almak mantıklı olur mu?

Screenshot_2024-04-26-20-08-33-18_55bef12f624c2b805189a6aa783c400d.jpg

Screenshot_2024-04-26-20-09-11-89_fc704e6b13c4fb26bf5e411f75da84f2.jpg

Screenshot_2024-04-26-20-09-33-37_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Merhaba, 2021 yılının ekim ayında 3250₺ ye Oppo A74 almıştım. Telefonu kasmalardan ve bazı hatalardan dolayı 2023 yılının başlarında sıfırladım. Az da olsa geçmişti kasmalar şimdi tekrardan kasmaya başladı. Oyun olarak bir tek Brawl Stars yüklü onda da kasıyor, oyundan atıyor. Ne yapabilirim ya da satmayı deneyip vergi indirimli telefon almak mantıklı olur mu?

Eki Görüntüle 2179310

Eki Görüntüle 2179311

Eki Görüntüle 2179312

Bende de vardı. Hatta hala var telefon o kadar kasıyor ki en son Nokia 5228e geçtim. En azından hiç açmıyor kafam rahat. Ama şunu fark ettimki color OS RAM tüketmek için özel üretilmiş bir arayüz. Sp 662 ve 4 RAM bu arayüz için çok zayıf.

Hocam işlemcin idare etse de, RAM çok düşük. Aslında saf Android olsaydı her türlü daha performanslı çalışırdı, ama markaların kendi arayüzleri genelde optimizasyondan uzak, inanılmaz performans kayıpları yaşatan arayüzler oluyor. Ve bu arayüzlere de 4 GB'dan daha fazla RAM'e ihtiyaç duyulabiliyor. Bunu Huawei'nin giriş seviye teledonlarında da rastladım.

Muhtemelen Brawl Stars da RAM yetmemesinden ötürü kapanıyor ve kasıyor. Sistem kendini stabil şekilde çalıştırabilmesi için arkaplanda bir çok uygulamayı ve özelliği kapatabiliyor. Bundan nasibini Brawl Stars'da almış gibi duruyor. Bu sadece oyun için geçerli değil. Mesela atıyorum şuan Sosyal'de bir mesaj yazıyorsun, bir işin çıktı ve tarayıcıyı arkaplana aldın. Çok değil, 45-50 saniye sonra tekrar girdiğinde bir bakmışsın tarayıcı kapanmış, ve yazdığın şeyler de toz olmuş 🤣 Bu tamamen RAM'in yetmemesinden kaynaklı bir durum.

Değiştirmeni tavsiye ederim.

Hocam işlemcin idare etse de, RAM çok düşük. Aslında saf Android olsaydı her türlü daha performanslı çalışırdı, ama markaların kendi arayüzleri genelde optimizasyondan uzak, inanılmaz performans kayıpları yaşatan arayüzler oluyor. Ve bu arayüzlere de 4 GB'dan daha fazla RAM'e ihtiyaç duyulabiliyor. Bunu Huawei'nin giriş seviye teledonlarında da rastladım.

Muhtemelen Brawl Stars da RAM yetmemesinden ötürü kapanıyor ve kasıyor. Sistem kendini stabil şekilde çalıştırabilmesi için arka planda birçok uygulamayı ve özelliği kapatabiliyor. Bundan nasibini Brawl Stars'da almış gibi duruyor. Bu sadece oyun için geçerli değil. Mesela atıyorum şu an Sosyal'de bir mesaj yazıyorsun, bir işin çıktı ve tarayıcıyı arkaplana aldın. Çok değil, 45-50 saniye sonra tekrar girdiğinde bir bakmışsın tarayıcı kapanmış, ve yazdığın şeyler de toz olmuş 🤣 bu tamamen RAM'in yetmemesinden kaynaklı bir durum.

Değiştirmeni tavsiye ederim.

Hocam zaten RAM açığını sanal RAM ile kapatmaya çalışmışlar fakat göründüğü üzere nafile. Keşke şu telefonu hiç almayıp birkaç sene daha bekleseymişim.

Merhaba, 2021 yılının ekim ayında 3250₺ ye Oppo A74 almıştım. Telefonu kasmalardan ve bazı hatalardan dolayı 2023 yılının başlarında sıfırladım. Az da olsa geçmişti kasmalar şimdi tekrardan kasmaya başladı. Oyun olarak Bir tek Brawl Stars yüklü onda da kasıyor, oyundan atıyor. Ne yapabilirim ya da satmayı deneyip vergi indirimli telefon almak mantıklı olur mu?

Eki Görüntüle 2179310

Eki Görüntüle 2179311

Eki Görüntüle 2179312

Vergisiz telefon almayı düşünürsen Redmi 12 öneririm.

Hocam değiştirmeden başka bir yol var mı?
Root atıp sisteme direkt müdahale edebilirsin ama bu işi günümüzde markalar çok zorlaştırdı. Yok bootloader kilidi, yok adb fastboot, yok recovery bilmemne işkenceden öteye gidemiyor. Bootloader kilidini kırmak zaten başlı başına büyük efor gerektiriyor. Custom Rom atmayı deneyebilirsin, ancak onun için de modeline uygun Rom geliştirilmesi gerek. Uygun Rom buldun diyelim, bu sefer de TWRP Recovery flash'layıp da onu kurman lazım. TWRP için de yine bootloader kilidi kırman lazım vesaire vesaire.

Ulan önceden en dandik Samsung Exynos telefona dahi 3-5 tıklamayla root ve rom atabiliyorduk. ODIN ile harikalar yaratılan bir nesil ve dönem geçti gitti. Root ve Rom'da kalmadı artık.

Bu RAM probleminin başka bir çözümü yok maalesef ki. Ne yaparsan yap donanım sistemin içinde boğuluyor. Ve evet sanal RAM olayı da hiçbir işe yaramıyor. Zira donanım ve yazılım farklı şeyler.

Eki Görüntüle 2179310

Eki Görüntüle 2179311

Eki Görüntüle 2179312
Şu anda o telefondan yazıyorum. Aslında bende bu aya kadar hiçbir sıkıntı yoktu ama bu aralar kilitlenmeler olmaya başladı durduk yere, planlı eskitme olabileceğinden şüpheleniyorum.

Root atıp sisteme direkt müdahale edebilirsin ama bu işi günümüzde markalar çok zorlaştırdı. Yok bootloader kilidi, yok ADB Fastboot, yok recovery bilmemne işkenceden öteye gidemiyor. Bootloader kilidini kırmak zaten başlı başına büyük efor gerektiriyor. Custom ROM atmayı deneyebilirsin, ancak onun için de modeline uygun ROM geliştirilmesi gerek. Uygun ROM buldun diyelim, bu sefer de TWRP recovery flash'layıp da onu kurman lazım. TWRP için de yine bootloader kilidi kırman lazım vesaire vesaire.

Ulan önceden en dandik Samsung Exynos telefona dahi 3-5 tıklamayla root ve ROM atabiliyorduk. Odin ile harikalar yaratılan bir nesil ve dönem geçti gitti. Root ve ROM'da kalmadı artık.

Bu RAM probleminin başka bir çözümü yok maalesef ki. Ne yaparsan yap donanım sistemin içinde boğuluyor. Ve evet sanal RAM olayı da hiçbir işe yaramıyor. Zira donanım ve yazılım farklı şeyler.

Anladım hocam, teşekkür ederim satabilirsem satacağım telefonu.

Şu anda o telefondan yazıyorum. Aslında bende bu aya kadar hiçbir sıkıntı yoktu ama bu aralar kilitlenmeler olmaya başladı durduk yere, planlı eskitme olabileceğinden şüpheleniyorum.

Benimki geçen sene başladı bu yıl da hızlandı telefon hala satılırken planlı eskitme yaparlar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı