Opteron 3365 ve RX 470 Darboğaz yapar mı?

LookinBack

Hectopat
Arkadaşlar AMD Opteron 3365 işlemcim ve RX470 4 GB ekran kartım var. Far Cry 3 Medium ayarlarda 65 70 FPS hatta bazen 90 FPS aldıgım oldu GPU sıcaklıgım 57 değerlerinde ve 60'ı geçtiğini nadir görüyorum geçse de direk düşüyor zaten. Neyse soru bu değil benim sorum işlemcim %67-70-80 kullanımdayken ekran kartı 99'a çıkıyor. Bazen işlemcim %30-40 kullanırken ekran kartı kullanımı 0'a düşüyor. Sistemde darboğaz var mı anlayamadım.

Reyiz %31, 78 yapacak yani sana 60 20 arası FPS kaybı yaşatacak.

İşlemciyi Intel Core i7 4820K ya da Intel Core i3 9100F ya da AMD Ryzen 5 2600 alabilirsin karar senin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar AMD Opteron 3365 işlemcim ve RX470 4 GB ekran kartım var. Far Cry 3 medium ayarlarda 65 70 FPS hatta bazen 90 FPS aldıgım oldu GPU sıcaklıgım 57 değerlerinde ve 60'ı geçtiğini nadir görüyorum geçse de direk düşüyor zaten. Neyse soru bu değil benim sorum işlemcim %67-70-80 kullanımdayken ekran kartı 99'a çıkıyor. Bazen işlemcim %30-40 kullanırken ekran kartı kullanımı 0'a düşüyor. Sistemde darboğaz var mı anlayamadım.

Kasma var mı peki?

Olay aslında basit. Eğer elinizde güçlü bir ekran kartı var ise işlemciniz de ekran kartına göre güçsüz ise, bu durumda işlemci ekran kartının hızına yetişemez. Buna darboğaz diyoruz. İşlemci sürekli görüntüyü işleyip ekran kartına gönderiyor. Eğer ekran kartın güçlü bir model ise gelen görüntüleri çabucak işleyip monitöre gönderir.

GPU %60, %70, %80'de ise CPU'da bu sıralarda %100 ise demektir ki ekran kartı işlemciden gelecek olan görüntüyü bekliyor. Bu yüzden tam yükte çalışmıyor. GPU %99 olduğu sırada işlemcinin % değeri pek önemli değil.

Olay aslında basit. Eğer elinizde güçlü bir ekran kartı var ise işlemciniz de ekran kartına göre güçsüz ise, bu durumda işlemci ekran kartının hızına yetişemez. Buna darboğaz diyoruz. İşlemci sürekli görüntüyü işleyip ekran kartına gönderiyor. Eğer ekran kartın güçlü bir model ise gelen görüntüleri çabucak işleyip monitöre gönderir.

GPU %60, %70, %80'de ise CPU'da bu sıralarda %100 ise demektir ki ekran kartı işlemciden gelecek olan görüntüyü bekliyor. Bu yüzden tam yükte çalışmıyor. GPU %99 olduğu sırada işlemcinin % değeri pek önemli değil.

Reis valla islemci %100 olmuyor oyunmu hafif geldi bilemedjm ama ekran karti 99 oluyor 100'de oluyor. Aslinda yok gibi ama bugun baktigim site kafamda soru işareti bıraktı zaten site güvenilir degilmis cogu kişi oyle demiş. Hani darbogaz olsa bile hissetirmiyor.
Olabilirim reyiz çok fark yok zaten dediğim gibi ama 23.9 oran yine ciddi bir oran bence dediğim gibi 4.nesil i7 ya da 9. nesil i3 ya da AMD al.

Hissetirmiyor %23'den de az bence cunku islemci %100 oldugunu gormedim ama ekran kartini gördüm.

Geri
Yukarı