Oralet nasıldır?

Evet maalesef içerisinde kimyasal madde var. Renklendirici ve tatlandırıcılar var. Sağlığa bir yararı yok, çok büyük bir zararı da yok. Ama her şeyde olduğu gibi bunu da aşırı tüketmemek lazım. Denge önemli.

15 yıl oldu galiba. Bilecik'te oto yıkamacı Nurettin Abi'nin dükkanında içerdik. Çilekli ve portakallısını yapardı. Çay ve kahve acı gelince oralete sarılırdım, çok da güzel gelirdi. Artık aramıyorum, ama oldu da oralet içilecek bir mekana girdik diyelim. İçmiyorum desem yalan olur :). 3 yıl önce Kıbrıs'ta Laklak Cafe'de kivilisini içip mest olmuştum. Ama uzun bir süredir içmedim.

Etrafındaki her şey kimyasallardan ibaret. Gıda boyaları genelde organik materyallerden elde ediliyor, üründen ürüne değişir.

Aromanın üretimi de şöyle oluyor, bir meyvenin içindeki tat ve koku verici moleküller belirleniyor ve en baskın olan seçiliyor. Sonra bu molekülü laboratuvarda sentetik olarak üretmenin yolu bulunuyor.

Temelde meyve nasıl tat veriyorsa bu aroma verici maddeler de aynı şeyi yapıyor, ama oranı ve meyve içindeki diğer tat verici veya efektör maddelerin olmaması yüzünden genelde meyvenin tam olarak aynısı olmuyor.

Oraletlerde aroma renklendirici ve yapay tatlandırıcı olur. Hiçbirinin sağlığa ciddi bir zararı yok, olsa zaten gıda için kullanılamaz. Ama bana kalırsa gün içinde fazla tüketmemek lazım.

Hazır limonata gazoz kola gibi içecekler de bundan farklı değil bu arada. Ha fabrikada sulandırılmış, ha evde sen sulandırmışsın.

Geri
Yukarı