Orta okulda öğlenci olmak

JettAgam

Centipat
Makaleler
5
Yer
Istanbul/Beyoğlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM : 8Gb (1x8)
İşlemci : Intel İ5-11400H 2.7gHz
SSD : Crucial 500GB (1x)
Ekran Kartı : RTX 3050Tİ 4GB ve İntel UHD Graphics 11th Gen
İşletim Sistemi : Windows 11 Home 64 bit Single Language
Hz : 144Hz
Merhaba. Direkt konuya geçeyim.

7. sınıfa gidiyorum, öğlenciyiz. Akşam 20:15'te çıkıyoruz. Bütün düzenim resmen bozuldu. Tam günün ortasıyla sonunda doğru okul. Sabah bir şey yapamıyorum çünkü sabahçı olduğum zamanlarda bir mecburiyetim vardı kalkıp gitmem gerekirdi sonra da uyumazdım. Ama şimdi kalkarsam isteğimle kalkmış olacağım, böyle olunca da 5 dakika sonra kafayı tekrar yastığa koyuyorum. Okuldan geldim, bana 5 saat vakit kalıyor. Normal bir insan gece 12'de yatar diyelim 4 saat kaldı. Tarihle ilgileniyorum bu yüzden günümün 2 saati rahat tarih ve coğrafyaya gidiyor bazen sosyal medyada falan da takılıyorum bu sürede kaldı 2 saat. Okuldan geldim üstümü değiştirdim yemek yedim oturdum 1 saat gitti kaldı 1 saat. Bu 1 saat az olduğu için de hiçbir şey yapasım gelmiyor. Oyundan zevk alırım ama oyun bile oynamak istemiyorum çünkü 1 saat oyun bana keyif vermeyecek. Kısacası bu 4 saate hiçbir şey tam ve dengeli olarak sığmıyor doğal olarak da ödev yapamıyorum.

Türkçe hocası herkese okuyun haftaya getirin dönemin bitmesine 2 hafta kala verdiğim her kitaptan sınav olacaksınız dedi son verdiği 2 kitabın sayfasını bile açamadım. Matematik hocası 5 sayfa yazma ödevi verdi yazamadım. Din hocası verdiğim 2 duayı da ezberleyin dedi ezberlemedim, dahası da var. Ders çalışmayı çok seviyorum ama onu bile çalışamıyorum.
Bir de ilçe daha erkene izin vermiyor diyorlar. Bunaldım artık okuldan geldim yemek yedim telefonu elime aldım saat 23:00 olmuş. O an bir şey yapma isteğim anında gidiyor. Üstüne üstlük 8. sınıflar da bu durumda. 8'lerden tanıdıklarım var dershaneye gidemediklerini hatta ders bile çalışmaya vakitlerinin olmadığını söylüyorlar.

Biz 5. sınıfken Online eğitim vardı. 6. sınıfta öğlenciydik 18:45'te çıkıyorduk. 7. sınıfta ilk dönem 19:30'da çıkıyorduk. Bizim okul tadilata girdi başka bir okula taşındık öğlenci olarak ve onlar imam hatip. Yani ekstra dersleri de var iyice geç oldu 20:15 falan şu an. İnsanlar öğlenci olmanın neresini seviyor anlamıyorum. Ne yapmam lazım her şeyin dengeli olması için? O 2 saat sosyal medya tarih ve coğrafyadan kısamam.

Dostum bu duruma çok üzüldüm başıma gelse çıldırırdım herhalde, neyse ki 12. sınıfım ve mezun oluyorum. Sana Allah sabır versin biraz dayan okulların tatil olmasına az kaldı eğer seneye de böyle olacaksa açık öğretime geçebilirsin.

Ah be kardeşim bir de bana sor...
11. sınıfım yine öğlenciyim.
Akşam 19'da evdeyim.
Yemek yiyip dinleneyim diyorum, biraz haberlere bakıyorum.
Saat 20 oluyor.
1-2 ödev performans yapıyorum.
Saat 22 oldu.
30 dakika mola.
22.30'da ders çalışayım dersem.(Sınav yaklaşınca mecbur.)
1-2 saat sonucunda saat 00.30 geçince uykum geliyor bir şey anlamıyorum zaten.
Sonra tam olarak gözlerim kapanana kadar YouTube, oyun falan takılayım diyorum.
Sonuç, gece geç yatıp yine uykulu bir şekilde okula gitmek.
İnsanın psikolojisi dayanmıyor çok saçma gerçekten.
Değiştirebiliyorsan okul değiştir ama yapacak pek bir şey yok.
Seni çok iyi anlıyorum...

Ben Lise sonda iken dershane ile birlikte 21:30 gibi eve varıyordum. 12’de yattığımı düşünürsek 3 saat 30 dakikam vardı ve çoğunluğu derse gidiyordu. Kişisel vaktim yoktu. Koskoca 2 dönemi öyle atlattım. Eve gelir, banyo yapıp yemek yerdim. Zaten saat direkt 11 olurdu. 1 saate hiçbir şey yapamazdım. Gece 2-3’e kadar oturamazdim çünkü sabah 8’de tekrar okula yürürdüm. Günlerim böyle geçerdi.

Dershaneyi bırakmakta istemiyordum çünkü Yabancı Dil gibi gelecekte işime yarayacak dersleri işliyordum. İlerleme kat etmiştim o zaman. Falan filan.

17-18 yaşındaki bir birey icin acayip berbat bir dönemdi.

Sizin daha gençlik yıllarınız. Kendinize vakit ayırmanız gerekirken saçma sapan zorla ayet ezberi, bilmem ne saçma yazı ödevleriyle uğraşıyorsunuz. Bu eğitim sisteminin ne kadar berbat olduğunu gösterir.

Geçin açık liseye. Kendinize vakit ayiramamaktan iyidir.

Okul saatleri gerçekten aşırı fazla oluyor, öğrenciyi soğutuyorlar. Okulumuz'da ders saatleri çok da uzun değil, ama 4-5 ders geçtikten sonra dinleyesim gelmiyor.

Nakil al, benim okulumda bu şekil fakat ben alıştım ve seviyorum. LGS'ye çalışabilmen için nakil almalısın. Kötü bir okula gidersen her şey daha da kötü hissettirebilir.

İyi güzrl diyorsunuz ama acık lıse gecerse aılesı baskı yapar cevresı yapar bunu goz onunde bulundurmalı.
Ailem baskı yapmıyor hocam. Durumu anlatsam tamam derler.

Geri
Yukarı