Ortak modem kullanımı güvenli mi?

Talha Işıldak

Decapat
Yer
Tokat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar. Benim için çok önemli bir konuyla ilgili size danışmak istedim. Gerçekten önemli. Benim bundan 1 ay önce Ziraat kartımın bilgileri çalındı. Sonra apar topar kartı kapattım. Yeni bir kart aldım. Kart bilgilerimin nereden çalındığıyla ilgili bir tahminim var ancak emin olamadım. Bunu size sormak istedim.

Geçen gün konuyla ilgili araştırma yaparken bir şey okudum. Şöyle yazıyordu. Ortak modem kullanımı tehlikelidir. Yani şunu demek istiyor. Yurt, otel, kafe vb yerlerdeki ücretsiz internette alışveriş yaparsak bilgilerimiz çalınabilirmiş. Bende daha önce yurt internetinden birkaç kez alışveriş yaptım. Bence bilgilerim bundan dolayı çalınmış olabilir mi?

İkinci sorum da şöyle. Aynı hataya tekrardan düşmemek için soruyorum. Mesela ben otele gittim. Otelin ücretsiz internetine bağlandım ve sadece ama sadece Netflix'den film izlemek için bağlandım. Sadece Netflix'e girdim. Filmimi izledim ama asla Ziraat Mobile uygulamasına girmedim ve asla alışveriş yapmadım. Bu şekilde de kart bilgilerim çalınabilir mi? Bir de şunu da sormak istiyorum. Dedim ya sadece Netflix'den film izlemek için girdim. Filmimi izledim ve sonra işim bitti ve Wi-Fi'ı kapattım. Bu durumda Netflix hesabımın şifreleri vs de çalınabilir mi? Ama şöyle. Daha önce kendi internetim ile telefonuma Netflix şifrelerimi girip telefonumda hesabıma zaten giriş yapmışım. Sadece Netflix hesabım halihazırda açık olan telefola Wi-Fi'a bağlanıp film izledim. Ama asla otel Wi-Fi'ı üzerinden Netflix şifrelerimi falan girmedim. Zaten hesap telefonumda açık. Sadece filmimi izleyip çıktım. Bu da riskli olur mu?

Son sorum da şu. Bilgilerim anlık olarak mı çalınıyor yoksa her zaman çalınabilir mi? Yani şunu sormak istiyorum. A otelindeki modeme daha önce bağlanmışım ve kullanmışım. Ama bu işlemi önceden yapmışım. Şu anda otelde değilim. Daha önce otelin modemi üzerinde alışveriş yaptığım için bilgilerim çalınabilir mi? Yoksa çalmak isteyen kişi sadece alışveriş işlemini yaptığım esnada mı bilgilerimi çalabilir? Arkadaşlar bu benim için gerçekten önemli. Daha temkinli olmak istiyorum bu kunularda. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortak modem kullanımı tehlikelidir, evet. Modemdeki diğer kullanıcılar sizin veri akışınızı takip edebilir. Hatta verilerinizi kontrol edebilir. Meali: Girdiğin siteyi görebilir, bilgi hırsızlığı yapabilir, sitede gördüğün resimleri vs. değiştirebilir; istediği resmi görmeni sağlayabilir. Hem de çok basit bir işlemdir bu, rootlu herhangi bir telefonla bile yapılabilir.

Bunun mantığı ise dinleme üzerinedir. Yani o an girdiğiniz siteleri dinleyebilir. Telefonunuzda bulunan diğer verilere erişemez. Siz nereye giderseniz, ancak orayı görebilir.

Önleme yöntemi ise basittir, VPN kullanmak. Bilgisayarda ise ek olarak "HTTPS Everwhere" eklentisi kullanmak.

Kısaca sorunuzu cevaplayacak olursam, evet; alışveriş işlemini yaptığın esnada bilgilerini çalabilir. Başka zaman çalamaz.

Son düzenleme:
Ortak modem kullanımı tehlikelidir, evet. Modemdeki diğer kullanıcılar sizin veri akışınızı takip edebilir. Hatta verilerinizi kontrol edebilir. Meali: Girdiğin siteyi görebilir, bilgi hırsızlığı yapabilir, sitede gördüğün resimleri vs. değiştirebilir; istediği resmi görmeni sağlayabilir. Hem de çok basit bir işlemdir bu, rootlu herhangi bir telefonla bile yapılabilir.

Bunun mantığı ise dinleme üzerinedir. Yani o an girdiğiniz siteleri dinleyebilir. Telefonunuzda bulunan diğer verilere erişemez. Siz nereye giderseniz, ancak orayı görebilir.

Kısaca sorunuzu cevaplayacak olursam, evet; alışveriş işlemini yaptığın esnada bilgilerini çalabilir. Başka zaman çalamaz.
Evet bunlar doğru bilgiler. Fakat https protokolü verileri gönderirken ve alırken şifrelediği için dinlenmenin önüne geçiyor.

Son düzenleme:
Kart bilgilerinizin çalınması bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama bu tür konulara karşı dikkatli bir tavrı var genelde sitelerin ama yine de ortak modem tehlikelidir Mac adresi cihaz IP adresi gibi birçok önemli veriye erişim sağlanabilir.

Kart bilgilerinizin çalınması bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama bu tür konulara karşı dikkatli bir tavrı var genelde sitelerin ama yine de ortak modem tehlikelidir Mac adresi cihaz IP adresi gibi bir çok önemli veriye erişim sağlanabilir.
MAC ve IP adresi sanıldığı kadar önemli bilgiler değil hocam.

Buyurun:

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Ama aynı modemi kullanacak kadar yakın olduğumuz bir hedeften bahsediyoruz şimdi sen taa İzmir'de sin. Aynı iş yerindeki bir kişinin cihazına girmeniz aşırı kolay aynı modemi kullanıyorsunuz nasıl olsa çok kısa bir dosya aktarımı ile çoğu şeye erişim sağlayabilirsiniz.

Bunun mantığı ise dinleme üzerinedir? Yani o an girdiğiniz siteleri dinleyebilir. Telefonunuzda bulunan diğer verilere erişemez. Siz nereye giderseniz, ancak orayı görebilir.

Önleme yöntemi ise basittir, VPN kullanmak. Bilgisayarda ise ek olarak "HTTPS everwhere" eklentisi kullanmak.

Eyvallah reisim sağ olasın. Şunu da sormak istiyorum. Otel internetinde Netflix'i açtım filmimi izledim. Ama daha önce cihazımda Netflix hesabım açık. Yani otel internetine sadece film izlemek için bağlandım ve başka bir işlem yapmadım. Bu durumda Netflix şifreme ve Netflix'e kayıtlı kart bilgilerime erişim sağlayabilir mi? Yalnız şu önemli. Otel internetinden hesabıma hiç giriş yapmadım. Yani şifre falan girmedim. Zaten daha önce Netflix açık olan bir cihazdan sadece film izledim. Bu şekilde Netflix şifreme erişim sağlanabilir mi?
Evet bunlar doğru bilgiler. Fakat HTTPS protokolü verileri gönderirken ve alırken şifrelediği için dinlenmenin önüne geçiyor.

Kardeşim şunu da sormak istiyorum. Otelde kullandığım internette hiçbir şekilde Ziraat Mobil uygulamasına girmedim. Sadece film izledim. O esnada sadece kullandığım uygulama ile ilgili bilgileri görebilir değil mi? Yani otel internetine bağlı olduğum esnada hiç girmediğim, hiç kullanmadığım bir uygulama ile ilgili bilgi alamaz degil mi?

Son düzenleme:
Bu şekilde Netflix şifreme erişim sağlanabilir mi?
Hayır, sağlayamaz. Sadece Netflix sunucularından veri akışı olduğunu görebilir. Film-dizi izlediğini anlar yani. Şifreyi girdiğinde şifreyi girdiğini görür. İzleme ve yakalama mantığıdır, dediğim gibi; siz nereye giderseniz, ancak orayı görebilir.

Kart bilgilerinizin çalınması bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama bu tür konulara karşı dikkatli bir tavrı var genelde sitelerin ama yine de ortak modem tehlikelidir Mac adresi cihaz IP adresi gibi birçok önemli veriye erişim sağlanabilir.

Kardeşim mesela geçen sene 2020'de a oteline gittim. Otelin ücretsiz interneti ile alışveriş yaptım. Bu sene 2021'de geçen sene otelde yaptığım alışveriş ile ilgili bilgilerime ulaşılabilir mi? Sonuçta 1 sene önce yapmışım alışverişi. O zaman yaptığım alışveriş ile ilgili bilgilerim hala kullanılabilir mi, yoksa sadece alışveriş yaptığım esnada mı bilgiler çalınabilir.
Hayır, sağlayamaz. Sadece Netflix sunucularından veri akışı olduğunu görebilir. Film-dizi izlediğini anlar yani. Şifreyi girdiğinde şifreyi girdiğini görür. İzleme ve yakalama mantığıdır, dediğim gibi; siz nereye giderseniz, ancak orayı görebilir.
Eyvallah reisim sağolasın. Su serptin içime.

Geri
Yukarı