Ortalama 85 derecede giden Tulpar v21.8'e 500 TL laptop soğutucusu önerisi

Laptop soğutucuları sıcaklığı benim gördüğüm en fazla 3, belki 4 derece düşürüyor. Yani aman-aman paralar vermek gereksiz bence.

Onun yerine o paraya daha iyi termal macun alarak macunu değiştirmek akıllıca olur. Zira macun değişiminde 5-10 derece arası fark oluyor. Ayrıca laptop işlemcileri için 85 dereceler normal. İntel kullanıyorsan undervolt yaparak sıcaklığı daha da azalta bilirsin. İnternetde bir sürü rehber var, ama biraz riskli bir iş. Cesaretin yoksa girme.

Ha bi de şöyle şeyler oluyor. Eğer evin temiz bir alandaysa inşaat felan yoksa, odan tozlanmıyorsa laptop kapağına kendin bir kaç delik aça bilirsin. Ama küçük olmaları gerek. Bu işlemi yapan bir sürü insan var redditde ve kimisinde 5 derece falan sıcaklık düşmüş.

Arkadaşlar selam daha yeni bir Tulpar T7 v21.8 aldım ancak render yaparken ve oyun oynarken fanlar deliriyor, sıcaklık ortalama 85 dereceleri görüyor, maksimum 91 gördüm şimdilik. Bunu düşürmek için bir laptop soğutucu arıyorum ancak okuduklarıma göre USB ile güç alanlar çok da bir fark yaratmıyor. Bütçe 450, zorlasak 550 falan olur. Önerilerinizi alabilir miyim acaba?
Macun değişimi yaparsanız daha iyi olabilir. Yeni cihaz olmasına rağmen fabrika çıkışı macundan daha iyidir ve daha serin çalışır.

Arkadaşlar selam daha yeni bir Tulpar T7 v21.8 aldım ancak render yaparken ve oyun oynarken fanlar deliriyor, sıcaklık ortalama 85 dereceleri görüyor, maksimum 91 gördüm şimdilik. Bunu düşürmek için bir laptop soğutucu arıyorum ancak okuduklarıma göre USB ile güç alanlar çok da bir fark yaratmıyor. Bütçe 450, zorlasak 550 falan olur. Önerilerinizi alabilir miyim acaba?

Hocam laptoplar için bu sıcaklık değerleri yüksek değil ki üstelik bu sıcak günlerde eğer laptopunuzu alalı 4-5 ay olduysa termal macun yenileyebilirsiniz fanları toz olduysa onları temizleyebilirsiniz ben şahsen Monster'in kendi soğutucusunu öneririm ben aldığım ekiipmanları vs set olarak seviyorum ki laptop soğutucuda 5-10 derece arası fark ettirir işlemcinizde ekran kartınızda güçlü laptoplarda dediğim gibi bu sıcaklıklar arasında yükte iken normal denebilir 95 vs... Üstüne çıkarsa masraf edin bence 4 5 ayı geçtiyse bir termal macun yenileyin illa soğutucu da alacağım diyorsanız Monster'in kendi soğutucusunu alın az da olsa fark eder.

Benim eski laptopumda soğutucu pek işe yaramıyordu ama laptopun alt kapağını söküp standa yerleştirdiğimde işe yarıyordu. Tulpar v21.8'i alt kapağı sökülmüş bir halde standa yerleştirmek pek mümkün gözükmüyor. O yüzden benim önerim daha büyük bir fan ile hava almasını kolaylaştırmak yönünde olacak.

Kendi kullamdığım soğutucunun fiyatı uçmuş: (eskiden 100 TL civarındaydı.) Thermaltake 10"~17" Massive23 LX 23cm Mavi Ledli Fanlı Notebook soğutucusu | ITOPYA

Bazı 6 fanlı soğutucular da var fakat gürültülü çalışacağını düşünüyorum. Gürültü sorun değilse 6 fanlıların da sorun çıkaracğını düşünmüyorum. 150-200 TL arasında bir soğutucu yeterli olur.

Hocam maksimum fan mı?
Merakımdan sordum.

Benim ideal çözümüm, statik basıncı üfleme gücü yüksek bir 14cm fan alıp (Arctic bionix vs.) 12v adaptör takarak bir soğutucu standına yerleştirmek. Ancak ideal fan kontrolünü sağlama yönteminde emin değilim. Bir masaüstü bilgisayar güç kaynağının, Molex çıkışını (12v 5v) veren adaptörler var. Makul fiyatlı ve küçük olsaydı fan kontrolcüsü takılarak daha iyi bir ürün elde edilmiş olurdu.

Tavsiyem direkt internetten YouTube'dan karşılaştırarak alman doğrultusunda. Tek fanlı almanı önermem ama aynı değerlere sahip soğutuculara yüksek meblalar vermeni önermem.

Yeni konular

Geri
Yukarı