Ortalama bir oyun bilgisayarı ne kadar elektrik harcar?

cigulimen

Hectopat
Daha fazla  
Masaüstü PC almayı düşünüyorum elektrik faturasına ne kadar yansır ortalama günlük 5 saat kullanım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi işlemci, ekran kartı ve diğer parçalara bağlı ortalama ne kadar elektrik harcayacağı, siz bir şey paylaşmadan ne kadar harcayacağını söyleyemeyiz.

Ben günlük 10 saat ve üstü kullanıyorum 100-140TL'lik elektrik faturası 200TL üstünü görmeye başladı. Bilgisayarım orta düzey bir bilgisayar.

Günlük 5 saat oyun mu oynanacak, internette mi gezilecek? Oynanacaksa hangi oyunlar oynanacak? Ekran kartı, işlemci modelleri ne olacak? PSU modeli ne olacak? Monitör ne olacak? Bir tane mi olacak?

Kamyonla değişken var.

3 Monitörlü, 3900x, 2080 Ti'lı sistemim var. 7/24 çalışıyor. Günde 4-5 saat oyun da oynuyorum. Monitörlerin uykuya geçmesi dışında gece bile kapatmıyorum. Tek yaşıyorum, toplam ev faturası 120 lira falan geliyor. Buradan kendine bir kıyaslama yapabilirsin.

Örneğin yük altında sürekli 300W kullanan bir bilgisayar aylık faturaya 35TL gibi bir ücret yansıtır. Sen sürekli yük altında kullanmayacağına göre daha az gelecektir. Değişken çok ama fazla gelmez.
Şuradan hesaplayabilirsin.

Elektrik faturaları çok saçma bir şekilde geliyor. 600W PSU ve RX 580 8 GB kartım vardı. PC 10-14 saat arası açıktı ve genelde oyun oynanıyordu. Aylık ortalama 200 TL geliyordu fatura. Donanımımı 600W 80+ bronze PSU ve GTX 1660 ile değiştirdim, 150 TL gelmeye başladı.
Yok 1 TL yansır. Türkiye'de yaşıyorsun di mi?

Elektrik faturaları çok saçma bir şekilde geliyor. 600W PSU ve RX 580 8 GB kartım vardı. PC 10-14 saat arası açıktı ve genelde oyun oynanıyordu. Aylık ortalama 200 TL geliyordu fatura. Donanımımı 600W 80+ Bronze PSU ve GTX 1660 ile değiştirdim, 150 TL gelmeye başladı.

Yok 1 TL yansır. Türkiye'de yaşıyorsun değil mi?

Yok ya 1TL zor olur.

Geri
Yukarı