Ortalama puanımın yetmediği liseye nasıl girerim?

AIroe

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen RX 580 - 8 gb
MSI Z390 A PRO
İntel i7 9. Nesil
16 GB Ram
1.5 TB HDD
500 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Balıkesir'de ortalama ile alan bir lise var adı Albay Tayyar lisesi ve en son 96 ile kapattı, benim 6, 7 ve 8'in ortalaması 92 falan anca yapar bu sene, rehber hocamın dediğine göre 2. tercihlerden falan girebilirmişiz ama çok anlamadım detaylı anlatacak var mı? Teşekkürler şimdiden.

Balıkesir'de ortalama ile alan bir lise var adı Albay Tayyar lisesi ve en son 96 ile kapattı, benim 6, 7 ve 8'in ortalaması 92 falan anca yapar bu sene, rehber hocamın dediğine göre 2. tercihlerden falan girebilirmişiz ama çok anlamadım detaylı anlatacak var mı? Teşekkürler şimdiden.
Tam tarih bilmiyorum ama okul açılmadan önce olması lazım e okuldan nakil işlemi yapabiliyorsunuz ben Antalya'da okuyorum 95/96 ile alıyordu sınıfta 93 ile gelen var.

Eğer kontenjan açılırsa senin gibi öğrencilere şans verilir fakat senin kazanacağın da çok malum değil.
Rehber hocasının söylediği gibi 2.tercihlerde şansın olur.
Tek bir liseye bağlı kalmaktansa birden fazla liseyi araştırıp değerlendirmek daha iyi olacaktır.
Kısaca ilk tercihlerden senden yüksek ortalaması olan öğrenciler değerlendirilir. İkinci tercihte ise kontenjan artışı varsa senin gibi ortalaması okulun genel ortalamasından düşük kişiler değerlendirilir.

Şimdi ilk öncelikle okul yüksek puanlıları alır. Yeterince yüksek puanlı çıkmazsa 2. Planda kalan sen ve senin gibileri almaya başlar. Bu sebepten girme şansın var.

Geri
Yukarı