Oruçluyken flüt çalınır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kardesim hepsi zincirleme oluyor. Burda 10 sayfa mi yazayim ?
Bagirsak birbirini tetikleyen sindirimin son halkasidir. Kendi azinla solemissin 1-7 saat arasi diye. Sen bi hakiki bal ye bak noluyo suzulmeden direk bagirsaklara gecmiyor mu ? Dakka verim mi ? 20 dk.
Tek bir tuz tanesinin orucu bozacagindan kasit : isi siki tutarak riske atmamaktir. Senin bagirsaklarin biyolojik olrak vurdumduymaz olabilir. Sanki hayatinin sonuna kadar oyle kalacakmis gibi.
Sahur vaktinin kendi zamanlamasi zaten insan fitrati ile senkronizedir.
Ama tiryakiliklerin varsa, kanin ikide bir dusuyorsa, hic kusura bakma organizmani cop kutusu haline getirmissin demektir.

Oruc ta zaten iman gucunun destegi ile gider. Aclik kafasiyla bakarsaniz perisan olursunuz.

Sana ozel not : Uydurmayin demeden once isin hikmetini sor ondan sonra yargila lutfen.

İşin hikmeti nedir anlatır mısınız? Düşünce tarzınıza göre cevap vereceğim.

Bana direkt olarak kuran-ı kerimden cevap vereceksen anlat. Çünkü Allah kuran da ''biz herşeyi açıkladık hiçbir şeyi eksik bırakmadık'' ''kuran kendi kendini açıklar'' der.
Yani kısaca bana dinimi kuran ile destekle. Ayet olarak. Çünkü bir işin hikmeti var ise ve oruç ibadet ise tek kaynak kurandır.
Simdi anlasildi.
E, bu oyuna gelmem. : ))

Çünkü kendi dininizi süslemekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Allah bize her türlü kolaylığı sağlarken siz zorlaştırıyorsunuz.

O zaman eyvallah seninle konusurum. Ben de inanci olmayan bir gorus ile carpisacagimi zannettim polemik olmasin diye kendimi cektim.
Kuran`dan konusacaksak cok makbule gecer : )

Allah her turlu kolayligi zaten saglamis. Ben zorlastirmak ve detaya bogmak niyetinde degilim.
Kuranda ramazan ayinda orucu bozunca cinsel iliskiye girilebileceginin bile musadesi varken Allah bizim icin olabilecek en kolay hale getirdigini soyluyor zaten. Ben susleme yapmiyorum. Yahu istemeden yersek bile bozulmuyor. Kolaylik kadari daha ne kadar kolay olsun. Ama bir tuz tanesini yersen de bozuluyor iste. Canin cerez ister parmagini tuza banarsin emersin orucun bozulur. !

Flut calmak isteyen arkadasin fludunu calabilecegini Sunnete dayanarak soyluyorum. Anlattigim seyler sorularla islamiyet ten alintidir bu arada.

O zaman eyvallah seninle konusurum. Ben de inanci olmayan bir gorus ile carpisacagimi zannettim polemik olmasin diye kendimi cektim.
Kuran`dan konusacaksak cok makbule gecer : )

Allah her turlu kolayligi zaten saglamis. Ben zorlastirmak ve detaya bogmak niyetinde degilim.
Kuranda ramazan ayinda orucu bozunca cinsel iliskiye girilebileceginin bile musadesi varken Allah bizim icin olabilecek en kolay hale getirdigini soyluyor zaten. Ben susleme yapmiyorum. Yahu istemeden yersek bile bozulmuyor. Kolaylik kadari daha ne kadar kolay olsun. Ama bir tuz tanesini yersen de bozuluyor iste. Canin cerez ister parmagini tuza banarsin emersin orucun bozulur. !

Flut calmak isteyen arkadasin fludunu calabilecegini Sunnete dayanarak soyluyorum. Anlattigim seyler sorularla islamiyet ten alintidir bu arada.

Ayrıldığımız nokta burası ben sorularla islamiyet ve türevleri yerlerin kendilerine göre yorumladığını düşünüyorum. Kuran değişmedi bizim inancımıza göre ama dediğin sünnet değişmiş olabilir. Sonuçta 1400 sene geçmiş.
Yani ibadetleri sünnet ve hadislere göre şekillendirmek bana göre yanlış, he yapanlar yanlış mı yapıyor onu bilemeyeceğim.

E yorum zenginligi olmasa zaten Islami eserler de olmazdi. Kuranin ufkunun hudutlari Kureys kabilesiyle sinirli kalirdi.
Belli bir yorumu kabul etmeyebilirsiniz. Ben de sizin yorumunuzu kabul etmedim basta. Ama sizden istifade edebilecegimi anladim siz Allahin kelamini edince.
1400 yil oncesinin sunnetini de benimseyebilirsiniz degistirmeden. Misvak kullanabilirsiniz mesela. 4 esle evlenebilirsiniz ya da. Sunnet degisti mi simdi degismedi mi ?

E yorum zenginligi olmasa zaten Islami eserler de olmazdi. Kuranin ufkunun hudutlari Kureys kabilesiyle sinirli kalirdi.
Belli bir yorumu kabul etmeyebilirsiniz. Ben de sizin yorumunuzu kabul etmedim basta. Ama sizden istifade edebilecegimi anladim siz Allahin kelamini edince.
1400 yil oncesinin sunnetini de benimseyebilirsiniz degistirmeden. Misvak kullanabilirsiniz mesela. 4 esle evlenebilirsiniz ya da. Sunnet degisti mi simdi degismedi mi ?

Şimdi şöyle allah eşler arası adaleti sağlayamazsınız diyor. Ve allah adaletli olmayı emreder. Ters düşer. Kısaca çok eşlilik bana göre dinen uygun değil. Misvak o zaman içindi şimdi daha ergonomik hijyenik ve elde edilmesi kolay diş fırçaları var iken neden misvak kullanayım?

Şimdi şöyle allah eşler arası adaleti sağlayamazsınız diyor. Ve allah adaletli olmayı emreder. Ters düşer. Kısaca çok eşlilik bana göre dinen uygun değil. Misvak o zaman içindi şimdi daha ergonomik hijyenik ve elde edilmesi kolay diş fırçaları var iken neden misvak kullanayım?

Iste ben de onu diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki orucun normalde güneş doğarken ve batarken olması gerekirken, günümüzdeki yanlış zamanlanmasına ne diyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı