Orucun Anlamını Kavrayamayan Müslümanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yahu yazılanı iyi oku. İbadetime saygı gösterme, ibadet eden kişiye saygı göster.
Ben hristiyanlığa inanmıyorum ama gidip hristiyanlara saygısızlık yapmıyorum.
Oruca saygı ile oruç tutan kişiye saygı arasında çok büyük fark var.

Ben müzik dinlemeyi sevmiyorum, insanı dingin tuttuğuna ve faydası olduğuna da inanmıyorum. Toplu taşıma araçlarında, yolda, iş yerinde müzik dinleyenlere saygısızlık yaparsam sana göre haklı sayılırım. Ama işin doğrusu öyle değil, sevmediğim şeyleri sırf kişiler yüzünden saygıyla karşılıyorum.

Yobazlık konusuna gelince tarihimizi ve kültürümüzü adam akıllı tanıyor olsan bu şekilde bir söylemde bulunmazdın.
Arkadaşım anlamadığın nokta şu, ne ibadete ne de ibadet eden kişiye kimsenin saygı duyma zorunluluğu yok. Saygı dediğin şey kişilerin kişilerden talep edebileceği bir şey degildir.
Ne geçiyor başlıkta, oruç tutan oruç tutmayana gidip ben oruç tutuyorum benim yanımda yeme diyor. Halbuki verilecek cevap gayet basit ben oruç tutmuyorum ben yemek yerken yanımda bulunma.
İnanışı sebebi ile fedakarlik yapacak olan kişi inanan ve orucu tutan kişi fakat yerini değiştirmek zorunda kalan oruç tutmayan hatta belki de o dine bile inanmayan kişi, böyle bir anlayış şekli yok.

Ben de oruç tutmuyorum. Sırf onlar görmesin diye evimde yeyip içiyorum. Birde bunlara açlığın verdiği sinir eklenince olan oluyor. Orucun insana kattığı tek fayda yok. Aksine yobazlığını açığa çıkarıyor. Müslümanlar saygı sevgi başka fikirlere saygılı olmayı öğrenmeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramazan ayınız hayırlı geçsin ve tutanlara da Allah yardımcı olsun.

Öncelikle orucu Allah istediği için tutarsınız.

Öte yandan şu "Ben oruç tutuyorum, yemek yeme." mevzusu gerçekten çok sinir bozucu. Gören de 15 gün boyunca yemek yememiş de, işkenceden kaçmış sanacak. Herif oruç mu tutuyor, yoksa sanki bana 40 yıllık savaş esiri mi, belli değil. Oruç tutuluyor diye bu kadar havaya girmeye gerek yok.

Ayrıca şu hayatta daha künefeyi bile geçen aylarda tatmış, birçok et çeşidini yemeyen ve oruç da tutmuş birisi olarak hiç kimsenin bir şey yemesi gözüme batmıyor, canımı çektirmiyor. Önümde kuzu çevirme de yapsalar dönüp o insanları taciz edecek değilim. Cidden gerçekten canlarının çektiğini, açlıktan ölüp bittiklerini sanmıyorum. Hadi canı çekti diyelim de, zorbalık yapacak kadar da gözü dönmüş olamaz kimsenin. Bunun arkasında sadece onun inancına uymadığın, onun yaptıklarını yapmadığın için kızma durumu vardır. Zaten fark ettiyseniz bu insanlara karışma meselesi bir tek oruçta değil, namaz gibi konularda da oluyor. Yoksa saygısızlık ile alakası yok konunun. O sadece bi çeşit bahanedir.

Arkadaşım anlamadığın nokta şu, ne ibadete ne de ibadet eden kişiye kimsenin saygı duyma zorunluluğu yok. Saygı dediğin şey kişilerin kişilerden talep edebileceği bir şey degildir.
Ne geçiyor başlıkta, oruç tutan oruç tutmayana gidip ben oruç tutuyorum benim yanımda yeme diyor. Halbuki verilecek cevap gayet basit ben oruç tutmuyorum ben yemek yerken yanımda bulunma.
İnanışı sebebi ile fedakarlik yapacak olan kişi inanan ve orucu tutan kişi fakat yerini değiştirmek zorunda kalan oruç tutmayan hatta belki de o dine bile inanmayan kişi, böyle bir anlayış şekli yok.
Atladığın nokta olayın nerede yaşandığı. Kantinde yaşansa haklısın ama olay sınıfta yaşanıyor.

Senin anlattığın şey bizim kültürümüz değil ve yadırgıyorum açıkçası.
Kalkmış saygı zorunluluk değildir diyorsun, saygı zorunluluğun en büyüğüdür. Saygı olmazsa ne olur biliyor musun ?
Yeni nesil komple böyle, kafası en çok onların çalışıyor, herşeyin en iyisini onlar biliyor, dünya onların etrafında dönüyor falan fişmekan.

Saygı nedir bilmiyosanız, empati yapmayı beceremiyorsanız internette yorum yapmayın.
Çünkü herkes okuyor bunları, bizden küçüklere kötü örnek teşkil etmeyin.

Müslümanlar ırkçı ve yobaz diyerek hem bu dine hem de inananlara öfke beslediğini kanıtlamış oldun. Farklı bir mesajında da ben her dine eşit uzakliktayim, Muslumanliga özel degil diye saçmalayıp duruyordun.

Burada insanların inancına haddi olmadan hakaret eden, öfke kusan bir üyeden başka bir şey değilsin. Acaba girip bir konu cevaplayıp, bir kişiye yardım ettin mi merak konusu.

Atladığın nokta olayın nerede yaşandığı. Kantinde yaşansa haklısın ama olay sınıfta yaşanıyor.

Senin anlattığın şey bizim kültürümüz değil ve yadırgıyorum açıkçası.
Kalkmış saygı zorunluluk değildir diyorsun, saygı zorunluluğun en büyüğüdür. Saygı olmazsa ne olur biliyor musun ?
Yeni nesil komple böyle, kafası en çok onların çalışıyor, herşeyin en iyisini onlar biliyor, dünya onların etrafında dönüyor falan fişmekan.

Saygı nedir bilmiyosanız, empati yapmayı beceremiyorsanız internette yorum yapmayın.
Çünkü herkes okuyor bunları, bizden küçüklere kötü örnek teşkil etmeyin.
Aynı sınıfta, oruç tutmadığı zaman diliminde yemek yiyen adam oruçlu olduğu sırada sınıfta yemek yiyene karışamaz. Saygı zorunluluktur diye birşey yok, saygı duyulacak insan olmak zorunluluktur. Saygıyı zorla alamazsın hak edersin. Sana saygı duymayana bana saygi duyacaksin diyemezsin.
İnanç senin inancın, bununla ilgili her türlü zorluğa her türlü fedakarlığa katlanacak olan sensin etrafındaki insanlara bununla ilgili yaptırım uygulayanazsin.
Tutma kardeşim oruç o zaman denir şap gibi kalırsın ortada. Bulunduğun yerde yemek yeniyor olmasıni saygisizlik olarak değerlendirmek kolay, banane lan senin orucundan cevabını almamış olmanın ne büyük bir saygı göstergesi olduğunu görmek maharet.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı