Orucun Anlamını Kavrayamayan Müslümanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fakirin halinden anlamakla alakalı bir şey yok. Ayet açıkça 'sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı ki Allahın emrine uyup, Ona karşı gelmekten sakınasınız.' diyor. Tutmayana bunu zorlamak ne kadar faşistçeyse tutana da yukarıdaki zırvaları yapmak o kadar faşistçedir, sonu çatışmadır. Bu arada müslüman değilim, müslüman arkadaşlarımın ramazanı mübarek olsun.

Bu olay karşılıklı hoşgörü ile çözülebilecek bir konu aslında. Her iki tarafın karşılıklı anlayış göstermesi ile güllük gülistanlık bir ortam oluşabilir. Oruç tutan; oruç tutmayanların kendisi yüzünden rahatsızlık hissetmemesini istemeli. Aynı şekilde oruç tutmayan ise; oruç tutan kişileri düşünerek hareket etmeli. Buna karşılık oruç tutan; oruç tutmayanlara "Rahat olmaları gerektiğini" belirtmeli; benim yaptığım gibi.

Bizim halkımız birbirine saldıracak yer aradığı için böyle problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz :)

Mesele açlık tokluk meselesi değil. İbadet edene saygı gösterilir. Sizin sınıfta yaptığınız saygısızlığın ağababası'dır. Bunun hiçbir suretle savunulacak yanı yoktur.

Oruç tutmanın birden fazla amacı var. En birincisi ibadet etmek, siz olayı sadece fakirleri anlamak noktasına indirgeyerek yapılan ibadeti küçük gösteriyor haliyle de "ne olacak yeaaaa" demeyi kendinize hak görüyorsunuz. Nasıl ki namaz kılan birinin önünden geçmek saygısızlıksa, buda aynı derecede bir saygısızlıktır.

Bunun adı özgürlük değil arkadaşlar.
İbadet edene saygı gösterilir ifadesi yukarıda belirttiğim sebeplerle sizin karşınızdakine ne kadar saygı duydugunuzun göstergesidir. Sizin bir inanisiniz olması karşı tarafı bağlayıcı değildir. Kimse namaz kılanın önünden geçilmeyecegini bilmek zorunda değil, kimse sizin inandiginiza sizin baktığınız gibi bakmak zorunda değil, bakıyor olsa inanıyor olurdu zaten. Siz, inanisinizin gereği olduğunu düşündüğünüz şeyi yapıyor olabilirsiniz, sizinle birlikte karşınızdakine de yükümlülük vermek sizin haddimize değil. Bu benim yanımda oruç tutma rahatsız oluyorum demem kadar saçma bir talep, fakat siz ben oruç tutuyorum benim yanımda yemek yeme diyebiliyorsunuz.

• Beğen
İfadeler: acv
Konuşarak halledilebilecek basit bir konu bu. Sen sınıfta yemek yeme de başka bir yerde ye. O kişide sana karışmasın, benim olduğum sınıfta 5-6 kişi oruç tutmuyor ve yemek yemeye gidiyorlar ve kimse karışmıyor, onlarda bize karışmıyor. Olması gereken bu bence.

Şahsen Ramazanı oruçlu geçiriyorum ama bir gün bile bir şeyler yiyenleri görünce "aa adama bak ben açım o bir şeyler yiyiyor." demek aklımın ucundan bile geçmedi. Herkes birbirine saygılı olsa, her şey güzel olacakta işte, millet siyasi görüşleri farklı diye birbiriyle kavga ediyor, Biri kalkıp etek boyuna karışıyor, diğeri çıkıp giyilen çarşafa ahlaksız benzetmeler yapıyor. Bu kafayla ilerlediğimiz sürece bu ülkeden bir şey olmaz, açık ve net. Herkesi saygılı olmaya davet ediyorum ki ülkemizin geleceği adını iyi şeyler yapmış olalım.

İbadet edene saygı gösterilir ifadesi yukarıda belirttiğim sebeplerle sizin karşınızdakine ne kadar saygı duydugunuzun göstergesidir. Sizin bir inanisiniz olması karşı tarafı bağlayıcı değildir. Kimse namaz kılanın önünden geçilmeyecegini bilmek zorunda değil, kimse sizin inandiginiza sizin baktığınız gibi bakmak zorunda değil, bakıyor olsa inanıyor olurdu zaten. Siz, inanisinizin gereği olduğunu düşündüğünüz şeyi yapıyor olabilirsiniz, sizinle birlikte karşınızdakine de yükümlülük vermek sizin haddimize değil. Bu benim yanımda oruç tutma rahatsız oluyorum demem kadar saçma bir talep, fakat siz ben oruç tutuyorum benim yanımda yemek yeme diyebiliyorsunuz.

%99'u müslüman bir ülkede yaşıyorsan namaz kılanın önünden geçilmeyeceğini biliyor olman lazım, bilmiyorsan bi başına evinde yaşıyorsun hiç dışarı çıkmıyorsun demektir. Orucu namazı bilmeyen adamın düşüncesiyle ilgilenmiyorum, varsayımları geçelim.

Herkesin inancına yada inançsızlığına saygı duyacağız ve toplum olarak tukaka etmeyeceğiz, ama biri çıkacak inancımızın gereği, temeli, yapı taşı olan, farz olan ibadeti yaparken saygı göstermeyecek öyle mi ? Bana yada ibadetime saygısızlık yapan adam benim gözümde adamda değildir, insanda değildir. Benim ibadetime benden dolayı saygı gösterilmeli, muhteviyatını kimse bilmek zorunda değil.

Burası Türkiye, bu ülkenin %99'u müslüman. İbadet eden kişiye dini ne olursa olsun saygı gösterilir. İbadet eden kişiye saygı göstermeyen kişi insanlıktan nasibini almamıştır ve benim gözümde hayvandan daha aşağıda bir canlıdır.

Bilerek kalın yazıyorum, çünkü anlamıyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
%99'u müslüman bir ülkede yaşıyorsan namaz kılanın önünden geçilmeyeceğini biliyor olman lazım, bilmiyorsan bi başına evinde yaşıyorsun hiç dışarı çıkmıyorsun demektir. Orucu namazı bilmeyen adamın düşüncesiyle ilgilenmiyorum, varsayımları geçelim.

Herkesin inancına yada inançsızlığına saygı duyacağız ve toplum olarak tukaka etmeyeceğiz, ama biri çıkacak inancımızın gereği, temeli, yapı taşı olan, farz olan ibadeti yaparken saygı göstermeyecek öyle mi ? Bana yada ibadetime saygısızlık yapan adam benim gözümde adamda değildir, insanda değildir. Benim ibadetime benden dolayı saygı gösterilmeli, muhteviyatını kimse bilmek zorunda değil.

Burası Türkiye, bu ülkenin %99'u müslüman. İbadet eden kişiye dini ne olursa olsun saygı gösterilir. İbadet eden kişiye saygı göstermeyen kişi insanlıktan nasibini almamıştır ve benim gözümde hayvandan daha aşağıda bir canlıdır.

Bilerek kalın yazıyorum, çünkü anlamıyorsunuz.
Senin gözünde kimin ne olduğu kimsenin umurunda değil. İnsanların inanışına saygı duymak başka birşey bunu yapan yapar yapmayan yapmaz. Fakat saygı duymak zorundasin söylemi sizin haddimize değil. Bu durumda inanan herkesin eylemleri, inanmayan herkese saygısızlık olarak değerlendirilebilir. Siz inanisinizin dışında bir başka bakış açısına sahip olma potansiyeline sahip olmadığınız için söylediklerimi anlamanız zor.
İnanmayan birinin, kendi fikrinden kişiliğinden hayata bakış açısından taviz vermesini isterken bol keseden istemeyin. Saygı duyulur fakat yukarıda belirttim bu insiyatif meselesidir. Duyacaksin kardeşim hayvan mısın gibi dayatmalara girerseniz yobazliktan öteye gidemezsiniz.
Bir insanın inanmadığı birşeye saygı duymasını ya da inanmadığı birşeye inanılıyor olmasına saygı duymasını talep etmek yanlış, umut ederseniz bu başka talep başka.
Sizden farklı bir bakış açısını hayvanlık olarak görüyor olmanız da zaten ne kadar doğru yolda oldugunuzun ispatı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir insanın inanmadığı birşeye saygı duymasını ya da inanmadığı birşeye inanılıyor olmasına saygı duymasını talep etmek yanlış, umut ederseniz bu başka talep başka.
Yahu yazılanı iyi oku. İbadetime saygı gösterme, ibadet eden kişiye saygı göster.
Ben hristiyanlığa inanmıyorum ama gidip hristiyanlara saygısızlık yapmıyorum.
Oruca saygı ile oruç tutan kişiye saygı arasında çok büyük fark var.

Ben müzik dinlemeyi sevmiyorum, insanı dingin tuttuğuna ve faydası olduğuna da inanmıyorum. Toplu taşıma araçlarında, yolda, iş yerinde müzik dinleyenlere saygısızlık yaparsam sana göre haklı sayılırım. Ama işin doğrusu öyle değil, sevmediğim şeyleri sırf kişiler yüzünden saygıyla karşılıyorum.

Yobazlık konusuna gelince tarihimizi ve kültürümüzü adam akıllı tanıyor olsan bu şekilde bir söylemde bulunmazdın.

Bir de şu var; adam namaz kılmıyor. Senede yaptığı tek ibadet oruç. Sonra oruç tutmayanı görünce böyle yadırgıyor. Halbuki namaz, oruçtan çok daha mühim bir ibadet. Buna neden namaz kılmıyorsun da oruç tutuyorsun desen tepki gösterir. Kısacası insanlar kendi hatasını görmeyip başkalarını eleştirirler. İyiki bi' oruç tutuyorsun yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı