OS X El Capitan için CloverALC Yaması

Merhaba, daha önce Clover Bootloader kullanan Hackintosh kurulumlarında üzerinde Realtek ALC serisi ses çipi çalıştırılabileceğini anlatmıştım. Ardından rehber güncelliğini kaybettiği ve çeşitli sorunlar yaşandığı için evrensel sürücü olan VoodooHDA kurulumu için rehber hazırlamıştım. Rehber halen geçerliliğini korumakta. Ancak bazı sebeplerden dolayı VoodooHDA kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu sebeplere gelecek olursak:

• VoodooHDA Apple tarafından hazırlanmış bir Audio Codec değil. Bu sebepten ötürü AppleHDA kalitesine ulaşamıyor.
  • VoodooHDA açılırken patlama sesi çıkarıyor ki bu çok rahatsız edici olabiliyor.
  • OS X'te çok güzel bir özellik vardır. Kulaklık ile hoparlörün ses seviyeleri ayrı olarak muhafaza edilir. Ve kulaklık/hoparlör geçişi otomatik sağlanır. VoodooHDA'da bu geçiş çalışmıyor.

CloverALC yaması orijinal AppleHDA.kext'i yamalayarak AppleHDA'in Realtek ALC serisi ses çiplerinde sorunsuz çalışmasını sağlıyor. Bu sayede tamamen sorunsuz bir şekilde Realtek ALC serisi ses çipinizi kullanabiliyorsunuz. CloverALC yamasının desteklediği ses çipleri
  • Realtek ALC 885
  • Realtek ALC 887
  • Realtek ALC 888
  • Realtek ALC 889
  • Realtek ALC 892
  • Realtek ALC 898
  • Realtek ALC 1150
Eğer ses çipiniz destekleniyorsa işe başlayabilirsiniz. Öncelikle gerekenleri indirelim.

1. Clover Ayarlamaları

Herhangi bir sorun yaşamamak için config.plist dosyasında bazı ayarlamalar yapmanız gerekiyor.
    • Clover Configurator'ı açın. Mount EFI ile EFI bölümünüzü mount edip config.plist dosyanızı aktarın.
    • ACPI sekmesinde FixHDA'e tik koyalım.
    • Devices sekmesinde Audio başlığı altındaki Inject'e 1 yazın. AFGLowPowerState ve ResetHDA seçili olmasın.
    • Bu adım çok önemli. Eğer SIP açıksa CloverALC scripti hata verecektir. Bu yüzden SIP'i kapatacağız. RT Variables sekmesindeki CsrActiveConfig değerini 0x67 yapın.
    • config.plist dosyanızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    • Masaüstünüze ulaştıktan sonra şu komut ile SIP'ın kapanıp kapanmadığını kontrol edebiliriniz:
      Kod:
      csrutil status
    • Eğer çıktı aşağıdaki gibiyse SIP başarıyla kapatılmıştır. Asıl kuruluma geçebiliriz:
      Kod:
      System Integrity Protection status: enabled (Custom Configuration).

Configuration:
          Apple Internal: disabled
          Kext Signing: disabled
          Filesystem Protections: disabled
          Debugging Restrictions: disabled
          DTrace Restrictions: disabled
          NVRAM Protections: disabled
    • CloverALC Kurulumu
      • Clover Configurator'ı açın. Mount EFI butonu ile EFI bölümünüzü mount edin.
      • İndirdiğiniz scripti açın.
      • Eğer her şey doğru yapılmışsa böyle bir uyarı çıkması lazım:

Confirm Realtek ALC****:
        Burada ses çipimizi doğrulamamızı istiyor. Eğer ses kartımız çıktıdaki gibiyse y yazıp sıradaki adıma geçelim.
      • Clover Audio ID Injection sorusunu y olarak yanıtlayın.
      • Use Audio ID: * kısmında ise duracağız. Eğer buradaki değer ihtiyaçlarımızı karşılamıyorsa veya 0 ise ses çalışmayacaktır. N olarak yanıtlayın. 1 ise y yazıp devam edebilirsiniz.
        3 seçenek çıkacak. Hangisi size uygunsa o seçeneğin rakamını girin:
        1. Seçenek çoğu kullanıcı için uygundur. 3/5/6 porta sahip ses kartı varsa bunu kullanın.
        2. Seçenek ise 3 port şeklinde 5.1 ses sistemi kullananlar içindir. ALC 885 kullanıyorsanız kesinlikle seçmeyin.
        3. Seçenek ise HD3000/HD4000 HDMI ve Realtek ALCxxx 885/1150 ve 887/888 eski hariç kullanacaklar içindir.
          Benim tavsiyem 1'i seçmeniz. Eğer 5+1 3 port ses sistemi varsa 2.seçeneği seçin.
      • İşlem bittiğinde yeniden başlatın.
      • Yeniden başladıktan sonra ses kısmından çıkışı Internal Speakers olarak seçin.

Son düzenleme:
Realtek ALC892 ses çipim var ama ne yaptım ne ettiysem sesi tanıtamadım.
Rehberi harfiyen uyguladım.
Tek fark; CsrActiveConfig kısmını 0x67 yaptığım halde, terminalde csrutil status yazdığımda sizinkinden farklı olarak System Integrity Protection status: disabled. yazıyor. Sizinkinde enabled diyor fakat Custom Configuration demiş ve alt satırda yazanlar disabled görünüyor.
Kurulumun başarısızlığını sadece buna bağlıyorum. Çünkü dediğim gibi harfiyen uyguladım.

Edit: Voodoo rehberini uygulayarak sesi tanıtabildim. Şimdilik dursun bakalım ama ahdım var AppleHDA kuracam eninde sonunda :neo:

Son düzenleme:
Realtek ALC892 ses çipim var ama ne yaptım ne ettiysem sesi tanıtamadım.
Rehberi harfiyen uyguladım.
Tek fark; CsrActiveConfig kısmını 0x67 yaptığım halde, terminalde csrutil status yazdığımda sizinkinden farklı olarak System Integrity Protection status: disabled. yazıyor. Sizinkinde enabled diyor fakat Custom Configuration demiş ve alt satırda yazanlar disabled görünüyor.
Kurulumun başarısızlığını sadece buna bağlıyorum. Çünkü dediğim gibi harfiyen uyguladım.

Edit: Voodoo rehberini uygulayarak sesi tanıtabildim. Şimdilik dursun bakalım ama ahdım var AppleHDA kuracam eninde sonunda :neo:
0x67 de kullanabilirsiniz fark etmez. Ben Totalfinder sorunsuz çalıştığı için 0xff kullanmıştım. Sorunun bu olduğunu sanmıyorum.

Sorun neydi? Tam olarak anlatır mısın? No audio codec detected hatası aldiysan çözümü yok, o hata OS X'in ses çipini görmediği anlamına geliyor.

0x67 de kullanabilirsiniz fark etmez. Ben Totalfinder sorunsuz çalıştığı için 0xff kullanmıştım. Sorunun bu olduğunu sanmıyorum.

Sorun neydi? Tam olarak anlatır mısın? No audio codec detected hatası aldiysan çözümü yok, o hata OS X'in ses çipini görmediği anlamına geliyor.

config.plist dosyasında HDAS to HDEF yaması ve KextstoPatch kısmında AppleAPIC yamaları mevcut. Bunlar sanırım ses ile ilgili.
EFI partisyon mount edili halde ve SIP disabled olduğu için yamalama öncesi hata yok.
ALC892 olarak görüyor. Sorulara y olarak cevap verebiliyorum. Audio layout 1 diyorum. İşlem bittikten sonra bir takım errorlar veriyor terminalde ama o kadar çok farklı yöntem denedim ki aklımda kalmadı pes ettim şimdilik.
Voodoo işimi görüyor. Başlangıç cızırtısı yok yönteminizle. O yüzden ileride yeni kurulum gerekirse o zaman deniyecem.
Siz yine eklemek istedikleriniz varsa ekleyin.

CsrActiveConfig değerini 0xff yaparak uyguladım sorunsuz çalışıyor. AppleHDA pek tercih etmem, sebebi ise Kulaklık Jack'ını çıkarmadan hooparlöre ses alamadığım için. Tak çıkar yuvaları aşındırıyor.
Bunun bir çözümü yok mudur?
VoodooHDA ile böyle bir sorun yok ve kulaklığı çıkarmadan hooparlörden ses alabiliyorum.

CsrActiveConfig değerini 0xff yaparak uyguladım sorunsuz çalışıyor. AppleHDA pek tercih etmem, sebebi ise Kulaklık Jack'ını çıkarmadan hooparlöre ses alamadığım için. Tak çıkar yuvaları aşındırıyor.
Bunun bir çözümü yok mudur?
VoodooHDA ile böyle bir sorun yok ve kulaklığı çıkarmadan hooparlörden ses alabiliyorum.

Tebrikler.

@Ustadharak söylenenleri harfiyen uyguladım. bu kez sonuç başarılı.
Teşekkürler. (y)

Edit: Herşey mükemmel diyordum ki sonuç hayal kırıklığı.
Billur gibi olan ses 3 - 5 dk sonra cızırtılı gelmeye başlıyor. Her ne dinliyor isen programı aç kapa yapınca düzeliyor. Bir müddet sonra yine aynı. Aklınıza gelen bir çözüm var mı?
@Ustadharak @montezuma

Hangi Clover sürümünü kullanıyorsun? Eski bir sürüm ile dene. Olmaz ise şu yöntemi dene;
  1. İlk olarak sistemde orijinal AppleHDA kext olduğundan emin ol.
  2. Ve aşağıda yazacağım kextler var ise bunları sil;
    VoodooHDA.kext
    HDAEnabler.kext
    AppleHDADisabler.kext
    realtekALC.kex
  3. Aşağıdaki linkten AppleALC kext indir
    https://db.tt/zE8LloLV
  4. Config.plist dosyanı Clover Configurator ile aç.
  5. ACPI/ DSDT / Patches içine şu eklemeleri yap;
    Comment= Rename HDAS to HDEF
    Find ( Hex) = 48444153
    Replace (Hex) = 48444546
  6. Yine Clover Configurator içinde iken "Devices/ Audio içinde Inject ID olarak 5 olmaz ise 7 kullan.
  7. Sistemi yeniden başlatmadan önce aşağıdaki betik ile Rebuild Cache yap:
    Dropbox - RebuildCaches.rar

Şu an Sierra kurdum herşey mükemmel.
CloverALC 1.20.command sürümünü yeniden denedim. Clover'da HDAS to HDEF yaması yaptım. CsrActiveConfig 0x67 yaptım. EFI bölümünü mount edip betiği çalıştırdım. ALC892'yi tanıdı ama betik Audio Layout'u 1 olarak atayınca ses gelmiyordu. 3 olarak değiştirdim sonuç mükemmel. (y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı