Osmanlı Tarihi ödevi hakkında

nilelle

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar, yaz okulunda seçmeli Osmanlı Tarihi aldım. Bir ödevim var ama aklıma pek bir şey gelmedi. Osmanlı dönemine gidip kendi alanımıza branşımıza yakın bir kişiyle röportaj yapmamız gerekiyor 3-5 sayfalık. Sıkıntı da bu bence 3-5 sayfalık ne yazılabilir? Ben matematik mühendisliği okuyorum. Bir matematikçi ile röportaj yapsam ne tarz şeyler sorabilirim? Benim pek zihnim almadı. Fikirleriniz varsa memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Osmanlının teknolojisi nasıldı, bilime önem veriliyor muydu veyahut Osmanlı nasıl teknolojiden geri kaldı gibi sorular sorabilirsiniz. Bunun gibi soruları bulursanız 3-5 sayfa çıkartırsınız.

Bölüm olarak birazcık şansızmışsın. Osmanlı döneminde ünlü matematikçi pek bilmiyorum. Belki Matrakçı Nasuh Efendi üzerinden bir şeyler yazabilirsin. Ama o da 1-2 sayfayı geçmez.

Belki Mimar Sinan'ı deneyebilirsin. Doğrudan matematik ile alakalı değil ama sonuçta bir mühendislik konusu ayrıca akademik olarak ne kadar veri bulabilirsin, bilmiyorum ama eğer ki bulabilirsen, Ayasofya'nın kubbesinin yapımında ve Süleymaniye Camii'nin yapımında çağının çok ilerisinde matematiksel hesaplamalar kullandığını biliyorum bunları araştırıp buralardan sorular çıkartmayı deneyebilirsin.

Ayrıca bu sözelciler ne kadar garip adamlar ya. Ne saçma bir ödev vermiş. Direk somut cevabı olan bir ödev versin. Niye bu kadar fantezi yapıyorlar anlamış değilim.

Osmanlı neden yıkıldı gibi sorular sorabilirsiniz. İnsanların ilginç yorumları olacaktır diye düşünüyorum.

Osmanlının teknolojisi nasıldı, bilime önem veriliyor muydu veyahut Osmanlı nasıl teknolojiden geri kaldı gibi sorular sorabilirsiniz. Bunun gibi soruları bulursanız 3-5 sayfa çıkartırsınız.

Tam öyle değil kendi uzmanlık alanıyla ilgili sorular olması gerekiyor.
Matrakçı Nasuh ile derin araştırmaya girerek yaklaşık 4 sayfalık ödev yaptım, teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı