Oto Amfi HPF ve LPF Ayarları

Kazuhira Miller

Kilopat
Yer
Mother Base
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, arabamda önlerde 16 cm Pioneer hoparlör, arkada da Pioneer 1200W Şampiyon serisi subwoofer ve Jameson USA505 1400W oto amfi var.
Bu sistemi arabaya kuralı bir kaç gün oluyor daha hiç bir ayar yapmadım. Bugün açtım ses sistemini ve istediğim gibi güzel bir sonuç alamadım. öndeki hoparlörler kendini yırtacak gibi çalışıyorlar, çok ses geliyor. Arkadaki subwooferdan ise sadece bass sesi geliyor ve bass sesi boğuyor. Bass vurduğu zaman şarkıda hiç bir şey anlaşılmıyor İlk başta köprüleyip bağlamıştım, belki çok yük biniyordur diye değiştirdim ve normal bağladım ama sonuç aynı arkadaşlar.
Amfiden Gain ayarını, HPF ve LPF ayarlarını nasıl yapacağım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Teypten bassları kısın, hoparlörler teypten, kabini ise amfiden besleyin. Frekansı kabin için 50-120 civarında ayarlayabilirsiniz. Frekans düştükçe yumuşak bassları geçirir, daha tatlı olur. Kabin bastırırsa kazanç ayarını düşürebilirsiniz. Ben bu şekilde kullanıyorum aracımda. Basslar kesinlikle öne çıkmıyor. Temiz bir ses alıyorum. Apaçi gibi de mahalleyi kaldırmıyor ayağa. :)

HPF=normal hoparlör mid ve tweeter için LPF=bass için ,gain ayarları ile aradaki dengeyi sağlayabilirsin.

Teybin normal hoparlör çıkışlarını kullanın. Bass ayarını ihtiyaca göre 0 ile -1 arasında tutuyorum ben. Siz de kendinize göre ayarlarsınız. Bozulma da yaşamazsınız. Kendi hoparlör çıkışları fazlasıyla yeterli gelir kapılar için.

Teybin amfi çıkısından amfiye, amfiden de kabine bağlayın sadece. Amfiniz sadece kabini sürsün. Bu şekilde düzgün bir ses alabilirsiniz. Kapı hoparlörleri mid ve tiz sesleri verirken, kabine alçak frekanslar gittiği için bass görevini de o üstlenmiş olur.

@Taptic ve @umitarabaci amfideki ayarları dediğiniz şekilde yaptım ve bass artık şarkıyı boğmuyor. Yalnız teyp son ses açıkken ön hoparlörler azıcıkta olsa cızırtı yapıyorlar, aynı şekilde bagajımdaki 10 cm`lik tweeter`larda cızırtı yapıyorlar ve tweeter`lar arada müziği kesip "Sssssss..." sesi veriyorlar. Sizce bu iki sorun neden olur? Tweeter`ları yeni almıştım.

Bakınız, teybimdeki amfi çıkışlarını bu şekilde doldurdum. Sizce doğru mu? Yoksa amfide olduğu gibi buraya da çoklayıcı mı gerekiyor?
20190626_162418[1].jpg
@Taptic Bildiğin kadarıyla yardımcı olur musun?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı