Oto yıkamacıda çalışmak

@183206 şimdi hangi ırk olduğunu söylemeyeceğim, hedef göstermeye girer de malum ırk diyeyim, siz anlayın. Onlar çoğu işte asgari ücretin altında çalışıyor ve sigortaları da yok :D İşverenler de sözde dört dörtlük Müslüman, asgari ücretin altında ve sigortasız işçi çalıştırıyorlar.
Aslında bir planım da petrol ofislerinin market kısmında çalışmak. İnternette 2-3 tane ilan gördüm ancak sahte para, kasada açık çıkması vs. mevzularından ondan da çekiniyorum.
O daha rahat bir iştir diye düşünüyorum. Küçük bir market, fiş alıp ücret alıyorsun 2 paket de sigara satıyorsun o kadar. Muhtemelen müşteri gelmeyince oturuyorsundur full.

@183206 kasiyerlik işlerinde pek çalışmanızı tavsiye etmiyorum. Kasiyerlik işinde çalışan bir tanıdığım vardı ve kasada her ay para açığı çıkıyordu. Sürekli maaşından kesiliyordu, en sonunda dayanamadı ve istifa etti. Çalışma koşulları da pek iyi değildi.

@183206 kasiyerlik işlerinde pek çalışmanızı tavsiye etmiyorum. Kasiyerlik işinde çalışan bir tanıdığım vardı ve kasada her ay para açığı çıkıyordu. Sürekli maaşından kesiliyordu, en sonunda dayanamadı ve istifa etti. Çalışma koşulları da pek iyi değildi.
Aylık 100-200 lira eksik çıksa çok da dert etmem. Para birimimiz Venezuela gibi olduğundan 3-5 kuruştan bir şey olmaz. Çalışma koşulları neden iyi değildi? Markette oturup 2 paket sigara satmak ve benzin ücretini almak dışında ne yapıyorlar?

@183206 benim tanıdığım A101 çalışanıydı ve kasa işlerinin dışında markete ürün geldiğinde onun taşımasını da yapıyordu ve çalışma saatleri iyi değildi. Fazla çalışıyordu. Bir de biliyorsunuz, bir ara ürünlere sürekli zam geliyordu. İyice etiket değiştirmekten sıkılmıştı, etiketin takibini pek yapamıyordu.

@183206 benim tanıdığım A101 çalışanıydı ve kasa işlerinin dışında markete ürün geldiğinde onun taşımasını da yapıyordu ve çalışma saatleri iyi değildi. Fazla çalışıyordu.
A101'i de araştırdım ama dediğiniz sebeplerden dolayı vazgeçtim. YT ve İndeed sitesinden çalışan yorumlarını inceledim. Kurumsal firma olmasına rağmen haftada 45 saatten çok daha fazla çalıştırılıyorlarmış. Çalışma koşulları kötüymüş. Ama petrol ofisi daha rahattır diye düşünüyorum. Ufak market zaten.

@183206 tabii ki petrol ofisi daha rahat olacaktır. Petrol ofisinde günlük kaç saat çalışacaksınız?
3 vardiya yazıyordu ilanda, buna göre 8 saat olması lazım. Bazı günler muhtemelen akşam gidip
sabahlamak gerekecek ama benim için sorun değil. Gündelik hayatta da geceleri uyanığım zaten.

@183206 anlıyorum. Eğer üç vardiya ise muhtemelen çalışma saatleri şu şekildedir:
  • 08.00-16.00 arası.
  • 16.00-24.00 arası.
  • 24.00-08.00 arası.
Eğer petrol ofisinde çalışma işini yapabilirim diyorsanız mantıklı bir hareket gibi duruyor. İsterseniz şansınızı oradan deneyebilirsiniz. Hem sigortanız da olur ve asgari ücret alırsınız, hakkınızı alırsınız kısacası.

@183206 anlıyorum. Eğer üç vardiya ise muhtemelen çalışma saatleri şu şekildedir:
  • 08.00-16.00 arası.
  • 16.00-24.00 arası.
  • 24.00-08.00 arası.
Eğer petrol ofisinde çalışma işini yapabilirim diyorsanız mantıklı bir hareket gibi duruyor. İsterseniz şansınızı oradan deneyebilirsiniz. Hem sigortanız da olur ve asgari ücret alırsınız, hakkınızı alırsınız kısacası.
Bana da daha rahat bir iş gibi geldi. Ancak daha önce hiç kasiyerlik yapmadım. Açık çıkmasını geçtim, ülkede benzin pahalı. Yanlışlıkla 1 kere sahte para alsam maaşın yarısı gider. 🤣

Geri
Yukarı