Otomasyon projesi için çizim programı önerisi

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Herkese selam. Otomasyon ile ilgili bir proje hazırlığı içerisindeyiz. 10. sınıfım çok büyük bir şey yapamayız zaten bundan dolayı. Projeyi kabaca anlatayım;

Tren yolunu hayal edin, şehir içinden geçiyor. Tren yaklaştığında önce trafik lambası kırmızı yanıp sönecek sürekli. Tren belli bir mesafeye gelince ise sürekli kırmızı yanık kalacak. Yanıp söndüğü yerden itibaren sürekli yanacak mesafeye gelene kadar araç trafiğini bariyer indirip durduracak. Durdurdugu zaman ise tam sürekli kırmızı yandığı zamana denk gelecek.

Bunu kaba taslak şekilde çizebileceğim uygulama veya site önerebilir misiniz? En kötü paint ile yaparım ancak bu son projem olmayacağı için bir ücretsiz program bulup ondan devam etmek istiyorum.

Programda aradığım özellikler;

-Ücretsiz olması.
-Arayüzünün basit ve anlaşılır olması.
-Gerektiği yerde detaya inilebilecek olması.

Not: Proje Arduino, motor, sensör ve LED gibi elemanlar ile yapılacak fakat çizim programında bunları anlatamayacağım için detay vermedim. Ayrıca video şeklinde değil, resim şeklinde çıktı almalıyım programdan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana en uygunu Factory I/O gibi ama ücretli, ben öğrenciyken Solid'i öğrenci lisansıyla almıştım araştır satan şirketlere mail at belki alırsın, 30 gün ücretsiz denemesi varmış Factory I/O – Next-Gen PLC Training , ileride de işine yarayabilir o programı öğrenmen. Unity3D ile de deneyebilirsin ama gerçek bi otomasyon programından tecrübe edinmen daha iyi.

Projenizi üç boyutlu tasarlamanızı öneriyorum. Blender ücretsiz ve öğrenmek için bol bol içeriğiniz var. Çok bilmeden bile ana hatlarını çizebilirsiniz. En azından perspektif için kullanırsınız. Olmadı ücresiz model indirin. Onlar sizi fazlasıyla kesecektir. Ayrıca sadece onları yerleştirmeyi ve render almayı öğrenmeniz gerekir.

Grafik tabletiyle çizim için GIMP kullanılır benim bildiğim. KDE'nin krita programı da var ama GIMP daha genel bir program.

Üçü de ücretsiz olmanın ötesinde açık kaynak programlar. Bunu da proje tanıtımınıza ekleyebilir ve değerlendirmenlerin gözüne girebilirsiniz. Geçenlerde açık kaynakla alakalı kararname çıkmıştı, onu göz önünde bulundurarak bu programı seçtik diyerek işinize profesyonellik katabilirsiniz.

Sana en uygunu Factory I/O gibi ama ücretli, ben öğrenciyken Solid'i öğrenci lisansıyla almıştım araştır satan şirketlere mail at belki alırsın, 30 gün ücretsiz denemesi varmış Factory I/O – Next-Gen PLC Training , ileride de işine yarayabilir o programı öğrenmen. Unity3D ile de deneyebilirsin ama gerçek bi otomasyon programından tecrübe edinmen daha iyi.
Projenizi üç boyutlu tasarlamanızı öneriyorum. Blender ücretsiz ve öğrenmek için bol bol içeriğiniz var. Çok bilmeden bile ana hatlarını çizebilirsiniz. En azından perspektif için kullanırsınız. Olmadı ücresiz model indirin. Onlar sizi fazlasıyla kesecektir. Ayrıca sadece onları yerleştirmeyi ve render almayı öğrenmeniz gerekir.

Grafik tabletiyle çizim için GIMP kullanılır benim bildiğim. KDE'nin krita programı da var ama GIMP daha genel bir program.

Üçü de ücretsiz olmanın ötesinde açık kaynak programlar. Bunu da proje tanıtımınıza ekleyebilir ve değerlendirmenlerin gözüne girebilirsiniz. Geçenlerde açık kaynakla alakalı kararname çıkmıştı, onu göz önünde bulundurarak bu programı seçtik diyerek işinize profesyonellik katabilirsiniz.
Program olmadan çizimler böyle basit ve etkisiz kaldı;

tren.png

Solidworks'ü okulda görüyoruz. Fakat detaylı bir program olduğu için yanaşmak çok istemedim. Basit bir proje çizimi için o program bana ağır gelebilirdi.

Söylediğiniz programlara ilerleyen günlerde, muhtemelen haftasonu, göz atacağım. Teşekkür ederim önerileriniz için.

Tren ilk sensörden geçtiği için kırmızı yanıp sönüyor ve Bariyer kapanmaya başlıyor..png

Alttaki resim birinci an, üstteki ilk attığım resim ise ikinci olay. Kabaca ne yapmak istediğim anlaşıldı sanırım.

Geri
Yukarı