Otomatik Trim Çalışmama Sorunu

sthtoremember

Hectopat
Windows üzerindeki sürücüleri iyileştir bölümünde haftada bir iyileştir özelliği açık olmasına rağmen hiçbir zaman TRIM çalıştırmıyor. Arada kendim girip yapıyorum ama bir hafta sonra falan girdiğimde hiçbir zaman çalıştırılmadı yazısı var sürekli. Sorun nedir sizce?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (21).png
    Ekran Görüntüsü (21).png
    12,3 KB · Görüntüleme: 54
Bende de aynı sorun var. (HDD ama SSD aldım gelecek.) Tahminim otomatik bakım kapalı olduğundan dolayı oluyor. Ama açıp da denemedim. TRIM'i aylık manuel olarak gerçekleştireceğim. Maksimum 1 dakikanızı alır, bence uğraşılmaz bunu açmaya çalışarak.

Konuyla ilgili şöyle bir yazı buldum. Bu sanırım Windows 10 ile ilgili bir sorun.
Bende de aynı sorun var. (HDD ama SSD aldım gelecek.) Tahminim otomatik bakım kapalı olduğundan dolayı oluyor. Ama açıp da denemedim. TRIM'i aylık manuel olarak gerçekleştireceğim. Maksimum 1 dakikanızı alır, bence uğraşılmaz bunu açmaya çalışarak.

Bence de otomatiği kapatıp manuel olarak yapmak daha iyi olur.
SSD'de birleştirmenin kapalı olması gerekiyor zaten. Hard Disk Sentinel ile TRIM'in açık olmadığına bakar mısınız?

Birleştirme işlemini HDD ise yapıyor, SSD'lere TRIM uyguluyor diye biliyorum bu araç. SSD için de TRIM gerekli sanıyorum.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp fsutil behavior query disabledeletenotify yazın. 0 ise etkindir zaten.
TRIM'in etkin olması ile kullanılması farklı şeyler. Bu komut sistemde TRIM kabiliyeti olup olmamasını kontrol ediyor. TRIM uygulanması için defrag aracının SSD'yi optimize etmesi gerekli. Bende ise defrag aracına girip defrag yapsam da çalışmıyor. (Servislerde açık.)

Dediğim gibi, PowerShell komutu ile kolayca manuel TRIM gerçekleştirilebilir. Karar sizin.

Yeni konular

Geri
Yukarı