Otomatik Voltaj ile O.C Yapılır mı?

117084

Kilopat
Makaleler
4
Soru başlıkta. Ryzen 3 1200 kullanıyorum. 1.8 voltaj değeri var 3.60GHz O.C'li iken. Bu durum CPU ömrünü azaltır mı? El ile ayar mı yapmam gerekir? El ile yapmam gerekiyorsa neden? BIOS en iyi değerlerde ayar yapmıyor mu zaten? El ile voltaj ayarlamanın avantajı var mıdır?

1.8 çok yüksek onu hemen iptal edin. Auto OC kimse önermez, en iyi elle yapıp en iyi spotu bulmaktır. XFR teknolojisi ile zaten kendi bir miktar boostlamaktadır. Ya elle kendiniz yapın yada OC'yi devredışı bırakın XFR ile boostlansın.

1.8 çok yüksek onu hemen iptal edin. Auto OC kimse önermez, en iyi elle yapıp en iyi spotu bulmaktır. XFR teknolojisi ile zaten kendi bir miktar boostlamaktadır. Ya elle kendiniz yapın yada OC'yi devredışı bırakın XFR ile boostlansın.

1.18 yazacaktım 1.8 yazmışım. Prime95 testinde oluyor. Boşta 0.9'da çalışıyor. 1.4'e kadar sorun olmuyormuş galiba. Bu durumda kaç ile başlamam gerekir? 1'den başlasam? BIOS'un kendi boost ayarı beni tatmin etmedi el ile yapmaka karar verdim.

1.18 yazacaktım 1.8 yazmışım. Prime95 testinde oluyor. Boşta 0.9'da çalışıyor. 1.4'e kadar sorun olmuyormuş galiba. Bu durumda kaç ile başlamam gerekir? 1'den başlasam? BIOS'un kendi boost ayarı beni tatmin etmedi el ile yapmaka karar verdim.
İngilizce veya Türkçe ryzen overclock rehberi diye aratıp takip edebilirsiniz. 1 çok düşük 1.25 gibi başlamanızı öneririm.

İngilizce veya Türkçe ryzen overclock rehberi diye aratıp takip edebilirsiniz. 1 çok düşük 1.25 gibi başlamanızı öneririm.

Normalde en fazla 1.18 oluyor 1.25 başlangıç için fazla olmaz mı? Peki el ile ayarlanmış voltajın avantajı ne? Aniden ısınmasını falan mı önlüyor?

Normalde en fazla 1.18 oluyor 1.25 başlangıç için fazla olmaz mı? Peki el ile ayarlanmış voltajın avantajı ne? Aniden ısınmasını falan mı önlüyor?
İstediğiniz değerden başlayabilirsiniz tabii ki ancak cpu'nun stabil olduğu maximum frequencyde 1.25ten fazla voltage gerekeceği için 1.25i önerdim. El ile yapmanın avantajı şudur örneğin el ile 1.30 kullanarak 3.9u elde edebilirsiniz, auto ise 3.9u elde etmek için 1.5 gibi bir rakam kullanabilir.

1.10 denedim Windows açılmadan bilgisayar dondu. 1.15 yazdım açılışta sorun olmadı ama 0.03'lük fark için değer mi? Auto'da en fazla 1.18 gördü sonuçta. Şimdi bir Prime95 testi yapayım. @Elise

Düzenleme: Ayrıca yabancı sitelerde düşük voltajın veya 'güvenli voltaj' değerleri içinde bile CPU'nun bozulabileceğini söylemişler. Yani düşük voltaj veya 1.15 voltaj ayarlamam CPU'yu bozabilir mi?

3.6 bana yeter diyorsanız hiç değmez. 1.18 zaten yeterince sağlıklı bir voltage.

Prime95 testi yaptıktan sonra oyun testi yapacağım ona göre ayarlama yaparım artık. Ayrıca son mesajıma bir düzenleme yaptım onu da cevaplarsanız şimdilik kafamdaki bütün soruları cevaplamış olacaksınız. :)

Düzenleme: 1.15 ile Prime95 anında bilgisayar kilitlendi :D. Auto'dan devam galiba. Ayrıca ilk stok hızına aldım CPU'yu 1.3 voltaj yazıyordu. Anlık olarak mı böyle yüksek çıktı anlamadım. 3.1GHz için 1.3 voltaj :eek: 1.18 üzerini görürse bu sefer el ile ayarlarız artık.

2 defa 20 dakikalık test yaptım CPU yine durdu. 1.16 voltaj vardı hata anında. 1.20'den başlıyorum.

Son düzenleme:
Prime95 testi yaptıktan sonra oyun testi yapacağım ona göre ayarlama yaparım artık. Ayrıca son mesajıma bir düzenleme yaptım onu da cevaplarsanız şimdilik kafamdaki bütün soruları cevaplamış olacaksınız. :)

Düzenleme: 1.15 ile Prime95 anında bilgisayar kilitlendi :D. Auto'dan devam galiba. Ayrıca ilk stok hızına aldım CPU'yu 1.3 voltaj yazıyordu. Anlık olarak mı böyle yüksek çıktı anlamadım. 3.1GHz için 1.3 voltaj :eek: 1.18 üzerini görürse bu sefer el ile ayarlarız artık.

2 defa 20 dakikalık test yaptım CPU yine durdu. 1.16 voltaj vardı hata anında. 1.20'den başlıyorum.
3.1 için tabii 1.3V çok fazla. Siz ufak ufak elle ayarlayın. Donma sorunlarını çözdüğünüzde stabil bir sisteminiz olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı