Otomobil için yağ önerisi

Bu konuda ben de çok kararsız kaldım ve uzun araştırmalarım Sonucu Motul X-Cess 8100 5-40 koymaya karar verdim. Castrol'ün reklam yağı olduğunu düşünüyorum. Aracım Peugeot 207 1.4 HDi ve motorda Castrol Edge 5-40 yağ bulunuyordu, Motul'e geçince motor sesinde çok hafif bir değişim oldu, yani azalma. Markanın ne önerdiğini de göz önüne alın. Fransız araçlarda Total, ELF, Motul sanki daha verimli oluyor ve bu markalar da Fransız :) Aynı zamanda yakıtta da Fransız araçlarda Total biraz daha verimli oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız yağın teknik verileri çok iyi aslında. Başka bir şey olabilir ya da size öyle gelmiştir diye düşünüyorum. Beni çok şaşırttı yüksek ısılardaki karakteri. Motor ısındığı zaman supap sesi duyuyor musunuz? Acaba verilerde bir yanıltma mı var, bilemedim.

Aracınız fabrika çıkış yağı ELF markadır ve tahminimce 5-30 yağ ile geliyor. Yağ konusu uçsuz bucaksız derya gibidir. Çünkü uygun yağ seçimi motor durumuna, km ye yaşadığınız yerin iklim koşullarına ve aracı hangi şartlarda kullandığınıza göre değişir.

Birkaç örnekle bu koşulları destekliyim ve sizde yağ seçiminizi buna göre yapmanızı öneririm.

1) Kalın yağ'dan ince yağa geçiş yapılmaz. Örneğin sizin aracınızda şuan 5w40 yağ konulmuş siz bundan daha ince olan 5w30, 0w30 veya 0w20 gibi daha ince yağlara geçiş yaparsanız yağ kaçırma (sızıntı,terleme) sorunu ve yağ yakma (eksiltme) ile karşılaşırsınız. Fakat tam tersi ince yağdan kalın yağa geçiş yapılabilir.

2) Aracın km'si bu seçimde önemli kriterdir. Ne kadar ince yağ kullanırsanız motorun aşınması (özellikle soğuk motorda) ve yakıt tüketiminiz o kadar az olur. Bu sebeple ince yağ her zaman iyidir.(kullanım kılavuzunuzda belirtilen aralıklar dahilinde) Motordaki aşınmalar arttıkça yani KM'niz arttıkça bir kalın yağa geçilir. Bunun sebebi de aşınan yerlerin (mikron düzeyinde) motor yağı ile doldurulmasıdır.

3) Yaşadığınız iklime göre seçim yapmalısınız. Örneğin aynı iki araç için Antalya da yaşayan birisi için zaten dış ortam sıcak olduğundan dolayı ve yaz koşulları daha uzun olduğu için kalın yağ seçimi yapılırken, Erzurum gibi bir iklimde ince yağ tercih edilmelidir. Aşırı sıcaklık ince yağların yapısını daha çabuk bozar, fakat ince yağlarda soğuk iklimde motoru ilk çalıştırmada daha iyi koruma sağlar.

En azından bu 3 maddeye göre bir seçim yaparsanız şayet markadan daha çok etkin kriterleri yerine getirmiş, uygun yağı koymuş olursunuz. Bu da motor ömrü açısından oldukça önemlidir.

Marka seçimine gelince;

Bilindik markaların tercihi tabi ki iyidir. Fakat her markanın her yağı en iyisi değildir. Örneğin Mobil'in 0w30 Fuel Economy yağı Castrol'ün 0w30 yağından daha iyi olabileceği gibi, Mobil'in 5w30 yağı Castrol'ün 5w30 Magnetec yağından daha kötü sonuç vermiş olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı