Otomotiv mühendisliği okumak ne kadar mantıklı?

Haklısın ama para için de sevmediğin bir mesleği yapma. Çok az parası olan işi de sevdiğin için yapma. Dengesini bul oradan yürü. Tıpta deneyim ile iyi paralar kazanabilirsin hocam. Yapay zekada ülkemizde iş olanağı kısıtlı olabilir.
Hocam ülkemizin hali ortada. Refah bir ülkede olsak haklısınız ama mesela arkeolog olmayı çok isterdim. Ama ülke şartları maalesef. Sırf sevdiğim iş olsun diye asgari ücrete çalışmak istemem. Ekonomik şartlar mecbur bırakıyor bizi iş seçerken. :(

Ülkemizde mühendislik okuyanların çoğu ya bilgisayar ya yazılım okuyor. İş garantisi isteyip yapay zeka düşünmeniz biraz ters değil mi? Çok fazla rakibiniz olacak sektörde.
Yapay zeka mühendisliği adı altında bir bölüm düşünüyordum hocam. Daha tek bir yön odaklı eğitim olur diye araştırdım. Yazılımdan bu yüzden vazgeçtim zaten. Çok fazla rakip var ve yakında sanayi devrimindeki işçiler gibi olacağız.

Türkiye'deki en iyisi Gazi'de ve 122 bin. F1'de marshall olursunuz anca.

Türkiye'de okuyup bir şansınız olacaksa ODTÜ, İTÜ gibi iyi yerlerden makine mezunu olup sonrasında yurt dışında yüksek lisans falan yapmanız lazım. Anca o zaman adam akıllı bir şansınız olur bence. F1'in en iyisi olması 122 bin yapan, Türkçe bölüm okuyan adamı çalıştırarak mümkün değil.
Türkiye'de otomotiv mühendisliği okuyup anca TOFAŞ fabrikasında Egea'nın ön konsolunda şu tuşu nereye koyalım kararını verirsiniz gibi.

2 kişi diye hatırlıyorum ama diğerini hiç hatırlamıyorum. F1'de nispeten işe yarayan bir şeyler yapan Türkler. Birisi bir kızdı, AlphaTauri'de çalışıyordu. İllaki ne yaptıklarını, nasıl oralara geldiklerini anlatmışlardır. En az bir seviye eğitimi yurt dışında yaptıklarına bahse girerim.

Bu arada uzun süre sadece fabrikada duracaksınız ve arabaları çok az göreceksiniz muhtemelen. İyice yükselince falan araba görürsünüz.

Motoru detaylıca söküp çıkarmaları, sökerken o aletten çıkan ses bana aceleyle iş yapmaya çalışan motorsporu mühendislerini uyandırıyor
İşte bu öyle olmayacak. 5 yıl AutoCAD'de cıvata tasarlayacaksınız. Binotto dediğimiz adam 15 yılda falan motor bölümünün başına geçti. Ki kendisi berbat bir takım başkanı olsa da inanılmaz başarılı bir mühendistir.

Verdiğiniz staj örnekleri Dacia Duster yakıt deposunun şeklini tasarlamak için güzel fırsat.

F1 çok ağır. F1'de çöp olan Gioviazzi Le Mans kazanıyor. Başka serinin en iyisi F1'deki 20 adamdan kötü olduğu için atılıyor. Böyle başka örnekler çok. Schumacher için Indy 500 hiçbir şeydi. Daha alt bir seviye. Millet Indy 500 kazanmak için hayatını adıyor.

Bunların arkasındaki mühendislikler de çok farklı değil. Gidip Egea tasarlayacaksanız çabalarsınız, olur. Diğeri için otomotiv mühendisliği tek kelimeyle çöp.

Türkiye'de o kadar spesifik bölüm okunmaz. O kadar gelişmiş bir ülke değiliz. Ana bölümü okuyup ilgili alanda yüksek lisans ve doktora yapmak en iyisi. Bu sadece otomotiv için geçerli değil. Yapay zekadan tutun da uzay zımbırtılarına kadar.

Türkiye'deki en iyisi Gazi'de ve 122 bin. F1'de marshall olursunuz anca.

Türkiye'de okuyup bir şansınız olacaksa ODTÜ, İTÜ gibi iyi yerlerden makine mezunu olup sonrasında yurt dışında yüksek lisans falan yapmanız lazım. Anca o zaman adam akıllı bir şansınız olur bence. F1'in en iyisi olması 122 bin yapan, Türkçe bölüm okuyan adamı çalıştırarak mümkün değil.
Türkiye'de otomotiv mühendisliği okuyup anca TOFAŞ fabrikasında Egea'nın ön konsolunda şu tuşu nereye koyalım kararını verirsiniz gibi.

2 kişi diye hatırlıyorum ama diğerini hiç hatırlamıyorum. F1'de nispeten işe yarayan bir şeyler yapan Türkler. Birisi bir kızdı, AlphaTauri'de çalışıyordu. İllaki ne yaptıklarını, nasıl oralara geldiklerini anlatmışlardır. En az bir seviye eğitimi yurt dışında yaptıklarına bahse girerim.

Bu arada uzun süre sadece fabrikada duracaksınız ve arabaları çok az göreceksiniz muhtemelen. İyice yükselince falan araba görürsünüz.

İşte bu öyle olmayacak. 5 yıl AutoCAD'de cıvata tasarlayacaksınız. Binotto dediğimiz adam 15 yılda falan motor bölümünün başına geçti. Ki kendisi berbat bir takım başkanı olsa da inanılmaz başarılı bir mühendistir.

Verdiğiniz staj örnekleri Dacia Duster yakıt deposunun şeklini tasarlamak için güzel fırsat.

F1 çok ağır. F1'de çöp olan Gioviazzi Le Mans kazanıyor. Başka serinin en iyisi F1'deki 20 adamdan kötü olduğu için atılıyor. Böyle başka örnekler çok. Schumacher için Indy 500 hiçbir şeydi. Daha alt bir seviye. Millet Indy 500 kazanmak için hayatını adıyor.

Bunların arkasındaki mühendislikler de çok farklı değil. Gidip Egea tasarlayacaksanız çabalarsınız, olur. Diğeri için otomotiv mühendisliği tek kelimeyle çöp.

Türkiye'de o kadar spesifik bölüm okunmaz. O kadar gelişmiş bir ülke değiliz. Ana bölümü okuyup ilgili alanda yüksek lisans ve doktora yapmak en iyisi. Bu sadece otomotiv için geçerli değil. Yapay zekadan tutun da uzay zımbırtılarına kadar.
Motosporları dediğimde zirvesinde olduğu için ve profilimde büyük bir yeri olduğu için F1'i konu aldınız diye düşünüyorum. Gerçekçi fikirler oluşturmuşsunuz, bulunduğum durum için yararlı açıkçası. İlk olarak Gazi üniversitesi veya daha genel konuşayım otomotiv mühendisliği bölümünün mezununu F1'de çalışacak biri olarak yorumlamak yerine işinde iyi olan bir mühendis olarak yorumlamanız daha doğru olacaktır. Sonuçta F1 mühendisi odaklı yetiştirmiyor, işinde iyi olacak mühendis yetiştiriyor. F1'e adım atmak dünya çapında işinde çok iyi belki de mükemmel mühendis olmak demektir. Ki o da sadece üniversite ile olacak iş değil zaten. Dünyanın neresinde olursanız olun zor bir iş. Makine mühendisliği tercih etmek daha mantıklı olacaktır dediğiniz gibi, o da kafamın bir kenarında. Bahsettiğiniz kadın Hacettepe mezunu bu arada, videoda dediklerini yanlış hatırlamıyorsam. Staj örnekleri üniversitelerin sunduğu şeyler :D kimse stajda gidip bir kaç ay F1 aracının kanadını tasarlayacaksınız demiyor. Ha, Mercedesin veya Renaultun motorunu siz tasarlayacaksınız da demiyorlar, bence siz bunun arasını tutturamayıp umutsuz bakmışsınız staj olayına gibi geldi, belki de yanılıyorumdur. Ülkemizde otomotiv mühendisliği bir tıp kadar, hukuk kadar değer görmüyor haklısınız, belki de çok fazla bölümden de değer görmüyor. ''Ana bölümü okuyup ilgili alanda yüksek lisans ve doktora...'' oradaki cümlenizde otomotiv mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmam gerektiğini mi vurguladınız?

Motot sporları olsun. Çok mühim değil. Ulaşması bir nebze daha kolay ama hala gayet zor.

Staj olayı kötü değil. Ama o hedef için yeterlilikten çok uzak.

Ülkemizde otomotiv mühendisliği çöp çünkü çöp. Bölüm olsun diye açılmış bölümlerden. Her ilde en az bir devlet üniversitesi olması gibi. Bir bölüme ülke çapında giren en iyi kişi daha sınavdaki soruların yarısını yapamıyorsa çöptür. Gerci cope değer veren bir ülkeyiz ama kendi copumuz değil (Türkiye, Avrupa Birliği'nin en fazla katı atık gönderdiği ülke oldu). Örneklerini bulabilirsiniz.

"Ana bölümü okuyup ilgili alanda yüksek lisans ve doktora..." oradaki cümlenizde otomotiv mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmam gerektiğini mi vurguladınız?
Evet.

Motot sporları olsun. Çok mühim değil. Ulaşması bir nebze daha kolay ama hala gayet zor.

Staj olayı kötü değil. Ama o hedef için yeterlilikten çok uzak.

Ülkemizde otomotiv mühendisliği çöp çünkü çöp. Bölüm olsun diye açılmış bölümlerden. Her ilde en az bir devlet üniversitesi olması gibi. Bir bölüme ülke çapında giren en iyi kişi daha sınavdaki soruların yarısını yapamıyorsa çöptür. Gerci cope değer veren bir ülkeyiz ama kendi copumuz değil (Türkiye, Avrupa Birliği'nin en fazla katı atık gönderdiği ülke oldu). Örneklerini bulabilirsiniz.

Evet.
Aslında suç bu bölümü bu kadar düşük bir sıralamada tutup, değer vermeyen eğitim sistemimizde... Yurtdışında çok değer gören bir bölüm aslında.

Sıralamaları eğitim sistemi belirlemiyor ki. Bu açıdan suçları yok. Suç okul açmada, bölüm açmada. Matematik bölümü okuyan adamın matematik öğremeni olmasının yolunu açmış olan sistemden bir şey beklemek mantıklı değil.

Yurt dışında değer görüyor çünkü işe yarar bir eğitim veriliyor. Türkiye'de böyle bölümlere yüksek lisansını o alanda yapmış (Bazen o bile yok. Bilgisayar öğretmenliği diye bir alandan mezun olan, mühendis bile olmayan ama millete mühendis diploması verenlerin olduğu okullar var.) adamları doldurup eğitim adı altında sunuyorlar. Araştırmayan kişiler de keriz gibi kanıp okuyor. Forumda Monster, Casper falan övenler gibi o kadar okuduk deyip üstüne övüyorlar.

Çok istiyorsanız gidin. Kaçırdığınız şeyi görmek için zaman da ayırın ama. Sonra pişmanlığınızı anlatıp durursunuz.

Temel mühendislik dalı okuyup yüksek lisans ile ilgi duyduğunuz alana odaklanıp bir şeyleri başarmanız yüksek yerlere gelmenizde daha etkili olur Türkiye'de. Yurt dışında olsan farklı şeyler konuşabilirdik ama otomotiv okuyacağını makine okuman bence daha etkili olur.

Dostum bende makine mühendisliği öneririm her alana giriyor şu an okumaktayim nereye yonelirsen oraya gidebilirsin uçak tren araba tır buzdolabı ne ararsan ilgileniyor ana muhendisliklerden biri olduğu için oradan istediğin alana yonelebilirsin hani olmazsa hesabı falan başka alana yonelirsin muzdarip olmazsin diye düşünüyorum tabii kişi de bitiyor kendimizi geliştirmek lazım gelistirmezsek okusakta bir fayda etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı