Overclock Hakkında Sorunlarım Var

tanakasuna

Kilopat
Merhaba arkadaşlar hızlıca anlatmak istiyorum
1.Overclock yaptığım zaman şu oluyor biliyorsunuzki bilgisayar>özellikler kısmında çoğu kişide 2 tane aynı değer yazar bendede 2.60GHz 2.60GHz yazıyor ama
arada biraz boşluk var neyse fazla ayrıntıya girdim iyi anlamanız lazım ama overclockla ben işlemcimi 3.20GHz yaptım fakat bu sefer 2.60GHz 3.20GHz yazdı saçma bir şekilde hızlanma vardı biraz ama bu sorun teşkil edermi?

2.Tüm fanların hızının desteklediği maksimum hızda sabit kalmasını istiyorum GPU fanının hızını %100 yapmak istiyorum %40 normal hızı ben hep %100 çalışsın istiyorum MSI Afterburner adlı programı kullandım ama diğer değerleride değiştiriyor overclock'da yeniyim sisteme yapıp sistemi biraz güçlendirmem lazım ailem bilgisayar almıyor bende bu hurdayı eski zamanlarına döndürmeye çalışıyorum.Bu arada güç kaynağı fanı,kasa fanı,işlemci fanı ve GPU fanı var bunları nasıl desteklediği maksimum hıza çıkarırım?

3.İşlemciye uygulanan overclock işleminde voltaj değerleri nasıl bir şekilde artırılmalı voltajı artırmadan direk overclock çekersek bir sorun teşkil edermi performans olarak nasıl anlayacağım ben bu voltaj olayını kafam allak bullak

5.Bilgisayar>Özellikler kısmında ard arda iki aynı değer olması çift çekirdekten dolayı deniliyor biri öyle dedi kimiside Intel EIST teknolojisinin faydası dedi kafam karıştı bu teknoloji sistemin max performansda çalışmasına engel komple biosdan kapasam kapanırmı işletim sistemindendemi kapatmamız gerek ve overclock için BIOS ayarları nasıl olmalı çok fazla şey var C1E Support,Execute Bit Support filan kafam karışık

Ve sistem özelliklerim isteyene AIDA64 raporu yollayabilirim bu arada AIDA64'den kopyaladım
Bilgisayar Türü:ACPI x64-based PC
İşletim Sistemi:Microsoft Windows 7 Ultimate
CPU Türü: Dual-Core Intel Pentium E5300, 2600 MHz (13 x 200)
Anakart Adı:MSI G41M-P33 Combo (MS-7592) (1 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, LAN)
Anakart Çipseti:Intel Eaglelake G41
Sistem Belleği:4096 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)
DIMM1: Kingston 9905471-017.A00LF4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-17 @ 457 MHz)
BIOS Türü:AMI (11/06/14)
Görüntü Bağdaştırıcısı:NVIDIA GeForce 9600 GT (1 GB)

Bende 8 senedir aynı bilgisayarı kullanıyorum.
2 mizde yeni bir bilgisayar almalıyız bence.

Konunun cevabı:
Bilgisayar Kurdu isminde bir üye var OC konusunda tecrübelidir onu haberdar et.
Sana yardımcı olacaktır.

Etiketleme işlemini yapamamışsın, tamamen şans eseri gördüm konuyu :)
@BilgisayarKurdu şeklinde etiketlemen gerekir.

1- CPU-Z programını indirip kur ve anlık frekans değerini gör.

2- Anakart üzerinden bağlantı sağlanıyor ise, anakart üreticinin sana sağladığı, anakartın ile uyumlu olan programları kullanabilirsin. Ekran kartının fan devri ile oynamamanı öneririm, sürekli %100'de dönmesi gereksiz derecede ses kirliliğine neden olur.

Eğer kasa fanlarını PSU'dan besliyorsan voltaj düşürücü dönüştürücüler veya direkt olarak fan kontrol cihazları kullanman gerekir.

3- İşlemcin için çıkmayı düşündüğün GHZ için uygulanan ortalama voltaj değerleri vardır, internetten araştırabilirsin. Bu aralıktaki voltaj değerlerini test ederek, sistemin stabil kalabildiği en düşük voltaj değerini bulman gerekir.

4- OC yapıyorsan EIST gibi teknolojileri BIOS üzerinden devre dışı bırakman gerekir. Güç tasarruf ve hız aşırtma tamamen farklı dünyalar, ikisi bir arada olmaz.

Etiketleme işlemini yapamamışsın, tamamen şans eseri gördüm konuyu :)
@BilgisayarKurdu şeklinde etiketlemen gerekir.

1- CPU-Z programını indirip kur ve anlık frekans değerini gör.

2- Anakart üzerinden bağlantı sağlanıyor ise, anakart üreticinin sana sağladığı, anakartın ile uyumlu olan programları kullanabilirsin. Ekran kartının fan devri ile oynamamanı öneririm, sürekli %100'de dönmesi gereksiz derecede ses kirliliğine neden olur.

Eğer kasa fanlarını PSU'dan besliyorsan voltaj düşürücü dönüştürücüler veya direkt olarak fan kontrol cihazları kullanman gerekir.

3- İşlemcin için çıkmayı düşündüğün GHZ için uygulanan ortalama voltaj değerleri vardır, internetten araştırabilirsin. Bu aralıktaki voltaj değerlerini test ederek, sistemin stabil kalabildiği en düşük voltaj değerini bulman gerekir.

4- OC yapıyorsan EIST gibi teknolojileri BIOS üzerinden devre dışı bırakman gerekir. Güç tasarruf ve hız aşırtma tamamen farklı dünyalar, ikisi bir arada olmaz.
Teşekkür ederim :)

Merak ettiğim konu şu. Aynı CPU'yu bende GT 730 İle birlikte kullanıyorum. GTA IV High'ta akıcı açıyor fakat MSI Afterburner ile test ettiğimde CPU'nun iki çekirdeği de genelde %100 oluyor. Bu da darboğaz olmasına sebep oluyor. OC Yapmak istiyordum fakat İşlemcinin sonunda ''K'' İbaresi yok. Yani çarpan kilidi açık değil. Bu OC Yapılamayacak anlamına gelmez mi? Ve de OC Yaparsam darboğazın ne kadar önüne geçerim veya da kaç FPS Artışı olur?
Not: Yapcağımdan değil zaten 350 Watt PSU bu sisteme zar zor yetiyor. Vatan görevlisi Ekran Kartını alırken oyun oynarken felan kapanabilir seni yarı yolda bırakabilir dedi Ekran kartının kutusunda minimum 300 Watt yazmasına rağmen. Fakat öyle bir şey olmadı. Bu yüzden OC Yapmam fakat meraktan soruyorum. :) @BilgisayarKurdu

Çarpan kilidi kapalı bir işlemciye OC yapılabilir ancak stabilite sınırlarını aşmaması için bu miktar ufak meblalar ile kısıtlı kalır. Ve bu kadar kısıtlı bir OC işleminin sana bir yararı olmaz doğal olarak.
Çarpan kilidiniz kapalıysa hiç boşuna OC yapmaya kalkışmayın arkadaşlar.
Ekran kartın ise daha iyi bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor, yetiyor olmalı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı