Overclock hakkında bazı sorular

Berkaytrxx

Centipat
Merhabalar. Ryzen 3 1300X işlemcisini almayı düşünüyorum. Daha öncesinde hiç overclock yapmadım. Anakartım overclock destekliyor. Ben soruları sıralayacağım. Siz de tek tek cevap verirseniz sevinirim.

1-)kasamda sadece 1 adet fan var ve o da işlemcinin olduğu taraflarda. Ve aynı şekilde işlemcinin üstünde termal macun ve fan bulunacak. Sorum ise ben böyle bir kasada işlemcimin 3.5 GHz olan normal hızını 4.0 GHz hızına overclocklasam işlemci sıcaklığı en fazla kaç dereceyi görür? Yakma ihtimali olur mu?

2-)işlemcinin stok fanını BIOS üzerinden hızlandırırsam daha fazla ses çıkarmasının dışında ne değişir?

3-)B450M-A anakartımda 3000 MHz olan RAM'imi tam hızında çalıştırabilecek miyim? Sistemi daha toplamadım ama en kısa zamanda toplayacağım inşaallah. Sizin değerli yardımlarınız ise benim en uygun parçaları almam konusunda yardımcı olacak.)
Şimdiden teşekkürler.

Hepsinden önce 3.5 GHZ base clock'u olan bir işlemciyi 4 GHZ'a çıkarmak için kaliteli bir anakarta ve stock soğutucudan ziyade çok daha iyi bir soğutmaya ihtiyacın olacak. 0.5 GHZ az görünse de yüksek voltaj isteyecektir ki bu da işlemcini ısındırır.
Stock fanla stres testini tamamlayamazsın.

1. sorunun cevabı işlemcide fan varsa başka fana gerek kalmaz. Sadece daha çok ısınır anakart, işlemci, ramler falan.
2. işlemciye çok pahalı olmayan fan alsan iyi olur. Hızaşırtmada en çok işlemci ısınır.
3. Bilmiyorum. Bazı anakartlarda sorun oluyor.

4 GHz biraz şans işi fakat 3.8-3.9 görebilirsiniz ortalama 1.3 vcore voltajı ile. Sıcaklıklar gerçekten kasaya bağlı ama o işlemcinin harici soğutucuya ihtiyacı yok daha önce kullanıp sattığım bir model stok soğutucu ile 50 derece çalışıyordu gaming sırasında.

4 GHz biraz şans işi fakat 3.8-3.9 görebilirsiniz ortalama 1.3 vcore voltajı ile. Sıcaklıklar gerçekten kasaya bağlı ama o işlemcinin harici soğutucuya ihtiyacı yok daha önce kullanıp sattığım bir model stok soğutucu ile 50 derece çalışıyordu gaming sırasında.

4 GHZ için çok yüksek voltaj ister hocam, stock soğutucu yetmez. Ama dediğin gibi 3.8 3.9 kullanabilir. Benim R5 2600 4 GHZ'ın üstü bile stabil değildi ve deli voltaj istiyodu. Şu anki 9600kf'nin 5 GHZ'da çalıştığı voltajı hatta daha fazlasını 4 GHZ için istiyodu.

4 GHZ için çok yüksek voltaj ister hocam, stock soğutucu yetmez. Ama dediğin gibi 3.8 3.9 kullanabilir. Benim R5 2600 4 GHZ'ın üstü bile stabil değildi ve deli voltaj istiyodu. Şu anki 9600kf'nin 5 GHZ'da çalıştığı voltajı hatta daha fazlasını 4 GHZ için istiyodu.

O yüzden şans işi dedim zaten. Çünkü bilemeyiz belki arkadaşa altın silikon gelir sonra biz "yalancı" oluruz falan... Ama yüksek ihtimal ile sizinde söylediğiniz gibi 3.9'da kalır. Voltaj 1.4'ü geçtiği zaman artık işlemci hızla ömrünü tüketmeye başlıyor özellikle stok soğutucu ile 100 MHz için işlemciyi öyle zorlamaya değmez.

AMD işlemciler zaten memory gecikmesinden kaybediyor saat hızları değilde. Yani 3600XT mesela all core frekans 4.6 GHz'e 1.3v ile çıkıp stabil kalabiliyor. Canavar gibi bir işlemci fakat yüksek gecikmeler(özellikle 70-100ns kadar çıkan memory latency, bu değerler intel tarafında çok daha az) yüzünden 10600K'ya yine yetişemiyor.(oyun performansı için konuşuyorum.)Bu da demek oluyor ki Ryzen ile düşük gecikme ram kritik önem taşıyor.

Yani herkesin bildiği şeyler elbette bunlar fakat teknik detaylar benim ilgimi çekiyor.

O yüzden şans işi dedim zaten. Çünkü bilemeyiz belki arkadaşa altın silikon gelir sonra biz "yalancı" oluruz falan... Ama yüksek ihtimal ile sizinde söylediğiniz gibi 3.9'da kalır. Voltaj 1.4'ü geçtiği zaman artık işlemci hızla ömrünü tüketmeye başlıyor özellikle stok soğutucu ile 100 MHz için işlemciyi öyle zorlamaya değmez.

AMD işlemciler zaten memory gecikmesinden kaybediyor saat hızları değilde. Yani 3600XT mesela all core frekans 4.6 GHz'e 1.3v ile çıkıp stabil kalabiliyor. Canavar gibi bir işlemci fakat yüksek gecikmeler(özellikle 70-100ns kadar çıkan memory latency, bu değerler intel tarafında çok daha az) yüzünden 10600K'ya yine yetişemiyor.(oyun performansı için konuşuyorum.)Bu da demek oluyor ki Ryzen ile düşük gecikme ram kritik önem taşıyor.

Yani herkesin bildiği şeyler elbette bunlar fakat teknik detaylar benim ilgimi çekiyor.

Bilmediğim şeyler öğrendim şu an cidden. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı