Overclock için garantiyi bozmaya değer mi?

Dostum O.C yapmak işlemciyi yormaz. Gereksiz voltaj vermek işlemciyi degrade eder. Overclock sandığınız gibi öcü bir şey değil. Örnek veriyorum senin işlemcinin stok hızı 4.0ghz 1.2v ile çalışıyor. Sen manuel olarak 1.2v'de 4.4ghz stabil yakaladın. Bu senaryoda işlemciye ne gibi zarar gelebilir.
Sonuçta varsayılan ayarlarda her türlü testleri yapılıp o şekilde satışa sunuluyor bu parçalar.
Dediğiniz gibi olsa adamlar MAX. şekilde verirlerdi sorunlar çıkabileceğini bildikleri için bu şekilde piyasaya sürüyorlar..

Son düzenleme:
15dk yetmez hocam. 20 saat sonunda çöken testler var. Sıcaklık ve genel bir fikir için en az 1 saat tutması lazım 🙂

Oyunlar zaten çok fazla yormuyor. Gerek yok 1 saate. Zaten çökerse 0.10v arttırır ya da 100 MHz azaltır düzelir. Her seferinde 1 saat teste tabii tutarsa günler sürer. 10-15 dk yeterli.

Sürecek zaten! Kimse o.c kolay bir şey demedi ki 😕

Ünlem koyarak şov yapmaya gerek yok.
Ben 1 saatte stabiliteyi yakaladım 1600 AF gibi 2-3 işlemcide. Gerek yok o kadara. 15 dk da çökmüyorsa kolay kolay çökmez. Oyun oynarken falan da çökerse 100 MHz düşürülür olur biter. Ne gerek var her seferinde 1 saat beklemeye.

Ünlem koyarak şov yapmaya gerek yok.
Ben 1 saatte stabiliteyi yakaladım 1600 AF gibi 2-3 işlemcide. Gerek yok o kadara. 15 dk da çökmüyorsa kolay kolay çökmez. Oyun oynarken falan da çökerse 100 MHz düşürülür olur biter. Ne gerek var her seferinde 1 saat beklemeye.
Bu kafayla devam hocam.

Prime95 26.6v altında bir sürüm ile blend testi yap 1 saat kadar. İşlemci sıcaklığı Prime95 testinde 90c görebilir telaşlanma. Eğer 1 saatte çökme olmazsa büyük ihtimalle Stabildir. Ayrıca OC yaparken yükte sıcaklık 80c üstüne çıkmamalı ve core voltaj 1.35v'den az olmalı.
15 dk Prime testi açın eğer çökerse kasanın üstünden açma kapama tuşunu bilgisayar kapanana kadar basılı tutun. Eğer çökmezse stabil demektir.
Prime testini açtıktan sonra nelere dikkat etmem lazım ve OC yapmadan önce de yapmalı mıyım ?

Prime testini açtıktan sonra nelere dikkat etmem lazım ve OC yapmadan önce de yapmalı mıyım?

OC yapmadan önce yapmanıza gerek yok. Test esnasında ekran birden giderse bilgisayar kasasının üzerinde ki açma kapama tuşunu bilgisayar kapanana kadar basılı tutun. Kapandıktan sonra tekrar açın ve hemen BIOS menüye girin. Bu arada test sırasında sıcaklıkları kontrol etmeniz gerekiyor. İşlemcinin 110 derece olmasını istemeyiz :)

OC yapmadan önce yapmanıza gerek yok. Test esnasında ekran birden giderse bilgisayar kasasının üzerinde ki açma kapama tuşunu bilgisayar kapanana kadar basılı tutun. Kapandıktan sonra tekrar açın ve hemen BIOS menüye girin. Bu arada test sırasında sıcaklıkları kontrol etmeniz gerekiyor. İşlemcinin 110 derece olmasını istemeyiz :)
Tamamdır hocam. İşlemcim bu haliyle max 55-60 dereceyi görüyor. Aklım şuna takıldı işlemcim bu haliyle BIOS'DA 1.350 nin üzerinde voltaj yiyor bu normal mi ?

Tamamdır hocam. İşlemcim bu haliyle Max 55-60 dereceyi görüyor. Aklım şuna takıldı işlemcim bu haliyle BIOS'da 1.350'nin üzerinde voltaj yiyor bu normal mi?

O zaman ya voltaj düşüreceksiniz ya da hız arttıracaksınız. R5 1600 AF kullanıyorum. OC için Wraith Prism aldım. Stok halde tam yükte en fazla 58 derece ama OC yapınca 95 dereceleri görüyor anında. OC hafife alınabilecek bir şey değil.

O zaman ya voltaj düşüreceksiniz ya da hız arttıracaksınız. R5 1600 AF kullanıyorum. OC için Wraith Prism aldım. Stok halde tam yükte en fazla 58 derece ama OC yapınca 95 dereceleri görüyor anında. OC hafife alınabilecek bir şey değil.
Anladım, MSI'ın otomatik overclock modunu kullandığımda işlemciyi 4.7 ghz ye çekmişti, voltaj ise hemen hemen bu seviyelerdeydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı