Overclock işlemci ömrünü azaltır mı?

Flame_

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben OC yapmayı düşünüyorum ama bazı arkadaşlar işlemcinin ömrünü azaltır diyor. Mesela benim işlemcide sıvı soğutma var. OC'ta hiç ısınmıyor o zaman ömrü azalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üzerinden elektrik akımı geçen her şey elektronların geçişi nedeniyle direnç gösterir ve bu direnç yüzünden malzeme aşınır.

Sen overclock yapınca işlemci üzerinden daha çok elektron geçiriyorsun dolayısıyla normalden daha çok aşınma oluyor.

Isınma sadece bu dirençin bir göstergesi, daha çok ısınması yada ısınmaması ömür ile alakası yok. Sen overclock yaptığında her halükarda aşınma olacak işlemci üzerindeki transistörlerin içinde. Dolayısıyla ömrü kısalacak.

Ama yeni nesil işlemcilerin içinde 1 milyardan fazla transistör var. Birkaç tanesinin bozulması sorun olmaz. Yani öyle çok çabuk bozulmaz işlemci overclock yapınca dahi, öyle çabucak bozulmaz. Uzun süre kullanırsın. Tabii ömrü standart hızda çalışana göre biraz daha kısa olur.

Üzerinden elektrik akımı geçen her şey elektronların geçişi nedeniyle direnç gösterir ve bu direnç yüzünden malzeme aşınır.

Sen overclock yapınca işlemci üzerinden daha çok elektron geçiriyorsun dolayısıyla normalden daha çok aşınma oluyor.

Isınma sadece bu dirençin bir göstergesi, daha çok ısınması yada ısınmaması ömür ile alakası yok. Sen overclock yaptığında her halükarda aşınma olacak işlemci üzerindeki transistörlerin içinde. Dolayısıyla ömrü kısalacak.

Ama yeni nesil işlemcilerin içinde 1 milyardan fazla transistör var. Birkaç tanesinin bozulması sorun olmaz. Yani öyle çok çabuk bozulmaz işlemci overclock yapınca dahi, öyle çabucak bozulmaz. Uzun süre kullanırsın. Tabii ömrü standart hızda çalışana göre biraz daha kısa olur.
Asus anakart mı diye sormamın sebebi ise bu idi. Asus anakartlardaki özel destek ile OC yapılmış işlemci boşta iken hızını düşürüyor. Böylece aşınma ve ömür kısalması en aza iniyor.

Neredeyse 2 sende bir işlemci modelleri yenilendiği için dikkate alınmayacak bir ömür azalmasına sahip O.C. yapıldığında.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı