Overclock işlemci ömrünü azaltır mı?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar Contac 30 soğutucu alınca işlemcime overclock yapacağım. Şuan 3.6'da kullanıyorum ancak yeni soğutucu ile 4.5 veya 4.3 frekans değerlerine yükselteceğim.

Sorum şu: İşlemcimin ömrü ne kadar kısalır. Mesela ben bu işlemciyi kaç yıl kullanmam gerekirken kaç yıl kullanırım, overclock yaparsam ?

Asus M5A97 anakartın Bios ayarlarından performans modunda kaç GHZ'ye kadar çıkar işlemci ?
Eğer bios otomatik olarak 4.3 GHZ kadar getirmezse ben işlemciye voltaj vermek zorunda kalır mıyım ?
Sizce gerekli mi 3.6'dan 4.3 veya 4.5 GHZ'ye yükseltmeye ? Bence gerekli diye düşünüyorum çünkü 3.9'da bile gözle görülür bir performans elde ediyorum.

Ben 70 lirayı boşu boşuna vermeyeceğim Contac 30'a. Overclock kesinlikle yapacağım ama ne denli yaparım onu bilmiyorum.

Genele olarak toparlarsak sorum şu : FX 4100 işlemciyi Contac 30 ile kaç GHZ değerine overclock yaparsam ideal olur. Eğer sorun olmayacaksa 4.5 yapmak istiyorum ben. Belki ısınırsa diye 4.3 düşünüyorum. Gerçi stok fan ile bile 3.9'da 60 dereceyi geçmiyor. +65 uyarısı hiç almadım Game Booster 3 programı tarafından.

Yapacağın OC işlemi çok üst seviye olmayacağı için işlemci ömrünü kısaltacağını sanmıyorum. Sıcaklıkları da iyi kontrol altında tutarsan sorun olmaz.

Performans modunda çıkacağı en yüksek değer 4.2 GHz'dir.
Otomatik modda vereceğin voltaj bi işe yaramaz.
4.5 denemeye değer. Aynı anakart + işlemci + iyi bir soğutucu kullananlar hangi frekansa ve hangi ayarlarla çıkmış bak, ona göre ilerle..

4.6 GHZ boşta 40 dereceyi gösteriyor bios. Şuan benim stok fan ile 3.9'da ve boştaki değeri ile aynı. Bence 4.5 GHZ yapmaya kesinlikle değer, hele ki Contac 30 gibi bir işlemci aldıktan sonra.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı