Overclock işlemci ömrünü kısaltır mı?

Ben böyle bir şeyin olacağını düşünüyorum. Her teknolojik aletin veya cihazın bir ömrü var. Doğanın kanunu böyle. Overclock ile işlemciye daha fazla yük bindiriyoruz. Daha fazla güç tüketiyor daha fazla ısınıyor...

Ancak şöyle bir şey var ki uygun koşullar oluşturulursa çok uzun yıllar bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Normalde yorduğu için kısaltması lazım teorik olarak ama bir arkadaşım stock soğutucuyla 2.66 lık işlemciyi 4-5 yıl kadar 3.5 da kullandı halen taş gibiydi. Bir kere denedikten sonra unuttuğunu söliyor ben cpu-z le başka bişeye bakacakken uyanmıştık mevzuya :) Biraz şans işi galiba bu iş .

İşlemci çok çok zor bozulan bir parça. OC yapsan bile bozulduğu için değil yetersiz kaldığı için değiştirirsin raaad yani.

Arkadaşlara katılıyorum iyi bir soğutma düzenli temizlik ve doğru değerlerde kullanırsanız pek bir zararı olmaz fakat zaman geçtikçe işlemci daha çok ısınmaya başlıyor yani zaman geçtikçe aynı değerlerde kullanamıyorsunuz . Fx8300 işlemci kullanıyorum 1 sene önce 4.2 ghz değerlerinde kullanıyordum fakat aynı soğutucu ve düzenli temizlik + termal macun yenilemesi ile 3.5 ghz değerlerine kadar düşürmek zorunda kaldım bilgin olsun

Doğru yapılan bir OC işlemcinin ömrünü bile uzatabilir. Geçenlerde biri işlemcinin normal voltajından daha düşük voltaj ile yüksek frekans elde ettiğini söylemişti. Eğer bu doğruysa ömür uzar. :)

Geri
Yukarı