Overclock nasıl yapılır?

herson

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar overclock hakkında bilgiye sahip değilim. Sadece böyle bir sansım varken yapmak istiyorum. Tek korkum ömrünü kısaltmak. Yani sistemimin. Acaba buraya özelliklerimi atsam yardımcı olur musunuz?

İşlemciye ve ram'e yapılacak overclock BIOS ekranından yapılmakta. Yavaş yavaş arttırarak ve sıcaklık değerlerini sık sık kontrol ederek yaparsanız, sorunsuz olarak gerçekleşir. Ömrüde kısaltmaz.

İşlemcin unlock ise çarpan sayısını arttırman gerekiyor eğer çarpan sayısını arttırıp ekran gelmedi PC açık bir şekilde bekliyorsa anakartın BIOS'unu sıfırla aynı değerleri bir üst voltaj ile dene.
Kardeşim konu açtım bana da söyler misin rica etsem bilmiyorum sistemim var konumda.

HP Pavilion 15 laptop 15.6 ekran.
i5 4210U 1.70. 2.40.
GT840M NVIDIA ekran kartı.
8 GB+4 GB RAM 12 GB.

Laptopa overclock yapılmaz.

İşlemcin unlock ise çarpan sayısını arttırman gerekiyor eğer çarpan sayısını arttırıp ekran gelmedi PC açık bir şekilde bekliyorsa anakartın BIOS'unu sıfırla aynı değerleri bir üst voltaj ile dene.

BIOS olmasa bile çeşitli programlardan dizüstünede yapmak mümkün ama çoğu overclocksuz nasıl ısınıyor, overclock sonrası çok ısınır ve büyük ihtimal parçalar yanar.

BIOS olmasa bile çeşitli programlardan dizüstünede yapmak mümkün ama çoğu overclocksuz nasıl ısınıyor, overclock sonrası çok ısınır ve büyük ihtimal parçalar yanar.
herkes diyo eşit bi şekilde ve az yapılırsa faydası olur diye.

ben yaparsam makul bi şekilde hiç sorun olmaz dimi ?? herkes diyor düzgün yapılırsa ve az ölçüde çok faydası olurmuş laptop içinde yanı şekilde deniliyor ?

herkes diyo eşit bi şekilde ve az yapılırsa faydası olur diye.

ben yaparsam makul bi şekilde hiç sorun olmaz dimi ?? herkes diyor düzgün yapılırsa ve az ölçüde çok faydası olurmuş laptop içinde yanı şekilde deniliyor ?
Hocam eskiden sizin parçalara yakın bir laptopu olan arkadaşım vardı. Sizin gibi dedi ve internet araştırmaları ile yapmaya çalıştı. Sonucunda işlemci zarar gördü, ekran kartı ise yandı. Yapmamanızı şiddetle tavsiye etmiyorum. Çok geniş bir araştırma ve yardım gerek. Bilgisayarcıya da götürün demiyorum çünkü artık çoğu bilgisayarcının bilgisi ile bu işlerden anlayan normal insanın bilgisi eşit düzeyde nerdeyse.

Herkes diyor eşit bir şekilde ve az yapılırsa faydası olur diye.

Ben yaparsam makul bir şekilde hiç sorun olmaz değil mi? Herkes diyor düzgün yapılırsa ve az ölçüde çok faydası olurmuş laptop içinde yanı şekilde deniliyor?

Laptoplar masaüstü PC'lere göre daha ısınır emin değilim ama laptop BIOS'unda overclock a izin verilmiyor ama arkadaşın dediği gibi UEFI BIOS ise programlar ile de yapılıyor PC'nin ısısını kontrol ederek yapabilirsin ama yine ısınıp kendini frenlicektir stabilite yakalamak zor laptop ise daha da zor.

Hocam eskiden sizin parçalara yakın bir laptopu olan arkadaşım vardı. Sizin gibi dedi ve internet araştırmaları ile yapmaya çalıştı. Sonucunda işlemci zarar gördü, ekran kartı ise yandı. Yapmamanızı şiddetle tavsiye etmiyorum. Çok geniş bir araştırma ve yardım gerek. Bilgisayarcıya da götürün demiyorum çünkü artık çoğu bilgisayarcının bilgisi ile bu işlerden anlayan normal insanın bilgisi eşit düzeyde nerdeyse.
kardeş helal olsun yaa vallahi.10 numara söyledin cidden.haklısın.ya kimisi diyor ssd fps yükseltmez kimisi diyor kesinlikle yükseltirçnedir bunun sırrı ve çözümü Allah aşkına biliyormusun ?
Laptoplar masaüstü PC'lere göre daha ısınır emin değilim ama laptop BIOS'unda overclock a izin verilmiyor ama arkadaşın dediği gibi UEFI BIOS ise programlar ile de yapılıyor PC'nin ısısını kontrol ederek yapabilirsin ama yine ısınıp kendini frenlicektir stabilite yakalamak zor laptop ise daha da zor.
kimisi diyor ssd fps yükseltmez kimisi diyor kesinlikle yükseltirçnedir bunun sırrı ve çözümü Allah aşkına biliyormusun sende ?

Yeni konular

Geri
Yukarı