Overclock nasıl yapılır?

Burak İncehasan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
240Hz monitörüm var. Fakat tam olarak 240 FPS alamıyorum. Genelde 200-220 civarlarında takılıyor. Monitörümü tam kapasite kullanmak için ufak bir overclock yapmak istiyorum. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Monitöre OC yapınca aldığınız FPS değişmeyecek, eğer FPS almak istiyorsanız (rekabetçi oyunlar oynuyorsunuz büyük ihtimal) işlemciye OC yapın.

İşlemci ve rama OC yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.
OC yapmak için RAM ve işlemci olarak ayrı konular açın orada yardımcı olurlar.

Arkadaşlar başlığı "overclock nasıl yapılır?" olarak yazmıştım sanırım moderatör arkadaşlar değiştirmiş.
Amacım işlemciye overclock yapmak.

Soğutucu nedir? Wraith Stealth kullanıyorsanız pek elverişli değil, Cinebench R23 ile hem mevcut sıcaklıkları HWMonitor'den hem de tekli-çoklu çekirdek performanslarını R23'ten takip edin.

Custom resulotion Utility programı ile monitörde Hz ve çözünürlük ayarını kendinize göre yapabiliyorsunuz. Ancak zararlı olabilir. Monitör yerine işlemci ve ekran kartına overclock yapın.

Custom resulotion Utility programı ile monitörde Hz ve çözünürlük ayarını kendinize göre yapabiliyorsunuz. Ancak zararlı olabilir. Monitör yerine işlemci ve ekran kartına overclock yapın.
Hocam zaten monitöre overclock yapmayacağım moderatörler başlığı değiştirmiş amacım işlemciye overclock yapmak.
CPB açık mı kapalı mı? Valorant'ı falan düşük grafiklerde oynuyorsanız pek muhtemel değil zaten üstünü görmesi, siz R23'e sokun sıcaklıkları ve puanları söyleyin.
Ekran Alıntısı.PNG

bu puanlar doğru mu bilmiyorum ama bu şekilde çıktı sonuç, isterseniz bir daha yapabilirim testi.

başka bir konuda arkadaşların verdiği bilgiler ile biraz overclock yapmaya çalıştım fakat sonrasında fabrika değerlerine geri döndüm.

ilk başta 4.3 ghz 1.240 v ile stabil çalıştı
sonra voltajı 0.020 arttırarak 4.4 ghz denedim fakat stabil çalışmadı.
4.5 ghz 1.3 v ile denedim stabil çalışmadı.
4.5 ghz 1.320 v ile denedim stabil çalışmadı.
sonra tekrar 4.3 1.240 v yaptım fakat nedense stabil çalışmadı
4.2 1.240 v stabil çalıştı.

defterime aldığım notlar bu şekilde. Çok mu az voltaj veriyorum ?
yüksek voltaj vermeye korkuyorum biraz işlemciye zarar gelir mi diye.

en sonra MSI ın sundugu "OC genie 4" modunu denedim.
anakart otomatik olarak işlemciyi 1.410 v, 4.7 ghz olarak çalıştırdı fakat voltaj değerleri fazlaymış gibi hissettiğim için modu kapattım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı