Overclock nasıl yapılır?

İlk önce sistemini ve hangi parçaya overclock yapmak istedigini bilmeliyiz. İşlemci OC genelde BIOS tan yapılırken Ekran kartına yazılımla OC yapılır. Sanıldıgı kadar tehlikeli bir işlem deildir. Bileşenler yanmaz öyle kolay kolay. :)

İşlemcimle dünya altıncısı oldum. Sorularınıza cevap getirebilirim ancak önce sistem özelliklerinizi bilmem gerekiyor.
(AMD A8 7650K @4.5GHz hava soğutma ile Geekbench4'te 2018 Mayıs altıncısıydım. Tabi ki FM2+ soket üzerinde!)

Eğer işlemciye OC yapmak istiyorsanız öncelikle işlemcinizin K serisi olması lazım bunu Bu Bilgisayar > özellikler kısmından öğrenebilirsiniz. Eğer işlemci modelinizin sonunda K ibaresi varsa OC yapabilirsiniz tabi anakartınızında Z serisi olması lazım. Onu tam olarak nasıl öğreneceğinizi bilmiyorum fakat internetten araştırarak öğrenebilirsiniz.

Bir sürü video izledim ama olmadı hala anlamadım. Nasıl Overclock yapılır? Ve sistemim buna uygun mu bilmiyorum. Bilenler yardım edebilir mi?
Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten acemiysen çok dikkatli olman gerek, zira sisteme zarar verebilirsin.Soğutma sistemin iyi olması lazım, güç kaynağın yeterli mi ona bakılması lazım.Yeni nesil bir anakartın varsa zaten tek tuşla en ideal Overclock yapılabiliyor, yapmak istersende öyle çok birşey bekleme oyunlarda en fazla 5-10 fps farkeder ayrıca sistemin ömrü çok daha hızlı azalır yararıda var zararıda var.

İşlemcimle dünya altıncısı oldum. Sorularınıza cevap getirebilirim ancak önce sistem özelliklerinizi bilmem gerekiyor.
(AMD A8 7650K @4.5GHz hava soğutma ile Geekbench4'te 2018 Mayıs altıncısıydım. Tabi ki FM2+ soket üzerinde!)
Sistemini genel olarak tüm parçalarıyla bize bildirirsen yardımcı olmaya çalışırız. Bir de overclock işlemini ne için yapmak istiyorsun?
İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-6402P CPU @ 2.80GHz Anakart: MSI H110M PRO-VD (MS-7996) Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti Ram: Kingston 8GB DDR4 1066 MHz Overclock için uygun mudur?

Eğer işlemciye OC yapmak istiyorsanız öncelikle işlemcinizin K serisi olması lazım bunu Bu Bilgisayar > özellikler kısmından öğrenebilirsiniz. Eğer işlemci modelinizin sonunda K ibaresi varsa OC yapabilirsiniz tabi anakartınızında Z serisi olması lazım. Onu tam olarak nasıl öğreneceğinizi bilmiyorum fakat internetten araştırarak öğrenebilirsiniz.
Dostum söylediğin yanlış, sadece Intel'in yeni nesil işlemcilerinde K serisi olması gerekiyor overclock yapmak için.

Dostum söylediğin yanlış, sadece Intel'in yeni nesil işlemcilerinde K serisi olması gerekiyor overclock yapmak için.
Hiçbir yol yok o zaman PC'yi yormaya gerek yok
O anakart ve işlemciyle OC yapamazsın. Ekran kartını MSI Afterburner ile OC yapabilirsin ama tavsiye etmiyorum.
O vakit yeni parça almam lazım. Önerebileceğiniz anakart ve işlemci var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı