Overclock nedir? Ne işe yarar?

HighPixel

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Marmaris
Daha fazla  
Overclock, ekran kartı, işlemci, RAM gibi parçalarınızı normal frekanslarından daha yükseklere çıkartmaya denir.

Peki 3.0 ghz olarak üretilen bir işlemci nasıl da 3.8'lere kadar çıkabiliyor. Çünkü işlemcilerde wafer adı verilen (Türkçesi katman çevriliyor) tabakalar bulunmakta. İşlemci 3.0 üretiliyor, işlemciyi test ettikleri zaman 4'lere 5'lere çıkabiliyor. O zaman 3.0 etiketi konuyor. Ya da fazladan performans gösterebilir, 3.0 gibi o zamanda 3.0 etiketi konuyor. Tabi bu testler o kadar kolay testler değil, işlemciyi süründüren, çile çektiren veya en anlam bakımından yakın olarak ağlatan testler. Sizde ufak bir gerilim yükseltmesiyle 3.0 işlemcinizi sınırları zorlarsanız 4.5'lere yaklaştırabilir, çıkarabilirsiniz.

Overclock Türkçe'mize Hız Aşırtma olarak geçmiştir.

Overclock yapacaksınız bilin ki bir işlemciyi 5 yıl kullanacaksanız 3 yıl sonra ömrü bitmiş olacaktır. Ve artık ilk overclock sonrası işlemciniz garanti dışına çıkacaktır.

Overclock sonrası bilgisayarınız açılmaz ise anakartınızın yanında verilen kitabı açın ve oradan Bios Reset atın.

Yeni nesil işlemcilerde 80 dereceye gelince çekirdek erimesi görülebilir. Profosyonel yardımı olmadan tek başınıza denemeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Verdiğiniz bilgilerin çoğu doğru ve güzel bilgiler. Wafer tercümesini katletmişsiniz, katman olarak değiştirdim. En sondaki "80 derecede işlemci çekirdeği erir" cümlesi gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir şey yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
2004'te aldığım Pentium 4 2.66 Ghz işlemciyi 3.4 Ghz hızında 2011'e kadar bizzat kendim kullandım. Şuan da bir arkadaşımın Download kasasında kullanılmakta. Yaklaşık 7 sene durmaksızın oyun oynanmasına rağmen hiç bir sorun olmadı. Hayatımda da işlemcinin bozulduğunu ( Fiziksel etki dışında... Pin kırılması vb... ) hiç ama hiç duymadım. Belki denk gelmemişimdir.

2004'te aldığım Pentium 4 2.66 Ghz işlemciyi 3.4 Ghz hızında 2011'e kadar bizzat kendim kullandım. Şuan da bir arkadaşımın Download kasasında kullanılmakta. Yaklaşık 7 sene durmaksızın oyun oynanmasına rağmen hiç bir sorun olmadı. Hayatımda da işlemcinin bozulduğunu ( Fiziksel etki dışında... Pin kırılması vb... ) hiç ama hiç duymadım. Belki denk gelmemişimdir.

Aynen, ben de hiç işlemci bozuldu garantide veya yenisini alacağım diyen birine rastlamadım. Overclock yaparken bozanlar, pinlerini yamultanlar hariç :)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı