Overclock Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için forumdaki Overclock nedir? Zararlı mıdır? Nasıl yapılır? Gibi soruları bitirmek için buraya geldim. Umarım beğenirsiniz.

Overclock Nedir?​

Overclock, bilgisayar parçalarının kendi fabrikasyon hızlarının üstüne çıkmasıdır. Undervolt'un tam tersidir denilebilir.

Overclock Nelere Yapılır?​

Yapılabilen parçalar şunlardır;
İşlemci
RAM
Ekran kartı
Ve monitöre yapılabilir.

Yapılmaya en yatkın olan işlemci, en yatkın olmayan monitördür.

Overclock Zararlı Mıdır?​

Overclock doğru yapıldığı sürece zararsızdır. Fakat yanlış yapılırsa büyük zararlar bırakabilir. Örnek olarak RAM çipi yanması, monitör bozulması verilebilir. (Yeterli soğutma olmalıdır)

Overclock Nasıl Yapılır?​

Overclock'un yapımı parçadan parçaya değişir. Mesela işlemciye ve RAM'e BIOS'tan yapılır ekran kartına MSI Afterburner'den monitöre ise CRU ile yapılır.

Son düzenleme:
Overclock yapmayı bilmiyor iseniz çok büyük sorunlar yaratabilir. Bir tane arkadaşım RTX 3060 kartını yakmıştı overclock yüzünden.

Overclock Zararlı Mıdır?
Overclock doğru yapıldığı sürece zararsızdır. Fakat yanlış yapılırsa büyük zararlar bırakabilir. Örnek olarak RAM çipi yanması, monitör bozulması verilebilir.
Bölümüne "Doğru ve yeterli soğutma gücüne sahip değilseniz fazlasıyla zararlıdır, yapmamanızı tavsiye ederim." diye eklemenizde fayda var.

Bölümüne "Doğru ve yeterli soğutma gücüne sahip değilseniz fazlasıyla zararlıdır." diye eklemenizde fayda var.
Doğru yapılması için zaten yeterli soğutma olmalı.

Overclock yapmayı bilmiyor iseniz çok büyük sorunlar yaratabilir. Bir tane arkadaşım RTX 3060 kartını yakmıştı overclock yüzünden.

Yeni başlayanlar ekran kartına Technopat'taki rehberlere bakarak voltaj vermeden OC yapabilir böylece ekran kartını yakma riski daha da az olur. Mesela ben bu rehbere bakarak voltaj vermeden ekran kartına OC yapmıştım:

Yeni konular

Geri
Yukarı