Overclock Sistemin Ömrünü Kısaltır Mı ?

mrtcN0

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Gayet iyi bir soğutma ile işlemcimi overclock edersem sistemimin ömrü kısalır mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok az da olsa kısalır. Soğutmanız iyiyse bunu düşünmenize bile gerek yok.

i5-4690k stock fan var, overclock a ihtiyacım olacağını sanmıyorum ama bir yandan da bazen kafamı kurcalıyor 160-200 tl civarı fan alıp 4.0 da stabil kullansam sistem zarar görür mü acaba?

4.0 ile 3.8 turbo stock hali çok fark yaratacağını da sanmıyorum. 4.6 a aşırtmak da gözümü korkutuyor.

@emretanerc işlemcinizi gerekmediği sürece OC yapmayın. Hele stok fan kullanıyorsanız hiç yapmayın. 0.2 GHz performansa çok az etki eder, boş yere yapmış olursunuz. 160-200 TL'lik fan ile de iyi overclock yapabileceğimizi sanmıyorum.

4.0Ghz için stok soğutucu da yeterli olacaktır, 150 liraya alacağın soğutucudan bir fayda gelmez.
Sorunun cevabına gelecek olursak, doğru yapıldığı sürece O.C. sistemin ömrünü falan kısaltmaz. 8 senedir 2500k'yı O.C'li kullanıyorum :)

Bilinçsiz yapılırsa sistem ömrü bir kaç dakika olur. Yavaş yavaş deneyerek arttırılırsa genelde bir şey olmaz. Stok fan ile bu işlem pek önerilmez. Soğutmayı düzgün yapsa dahi çok ses çıkarabiliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı