Overclock sonrası bilgisayar donması

MervanYalcin37

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi modeli anakartım ve 1x16 3200MHz G.Skill bir RAM var. İşlemci ise R7 3700X. Çok bir şey değil, sadece "XMP Profile 1 veya 2" yaptığımda Opera çalışmayı durduruyor, sayfa çöktü gibi hatalar alıyorum ve sayfayı yeniden yüklemek zorunda kalıyorum. Aynı zamanda Zula'da oyun bir anda donuyor ve yanıt vermiyor diyerek ALT F4'le bile kapatamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,

MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi modeli anakartım ve 1x16 3200MHz G.Skill bir RAM var. İşlemci ise R7 3700X. Çok bir şey değil, sadece "XMP Profile 1 veya 2" yaptığımda Opera çalışmayı durduruyor, sayfa çöktü gibi hatalar alıyorum ve sayfayı yeniden yüklemek zorunda kalıyorum. Aynı zamanda Zula'da oyun bir anda donuyor ve yanıt vermiyor diyerek ALT F4'le bile kapatamıyorum.

OC'un faydası olduğu gibi zararları da vardır. Eski haline döndürün.

Hocam o işlemciyi tek slot RAM ile kullanırsanız olacağı bu... 😂
Neden aynı fiyatlara 2x8 GB Dual Channel RAM tercih etmediniz ki?
Tek slot RAM'i AMD işlemcilerle O.C etmeye çalışırsanız böyle olur...

Anakarttan ziyada sağlam bir soğutucu lazım.
Ryzen 7 3700x ile verilen soket fan var sanırım sorunu bulduk :)
Hocam o işlemciyi tek slot RAM ile kullanırsanız olacağı bu... 😂
Neden aynı fiyatlara 2x8 GB Dual Channel RAM tercih etmediniz ki?
Tek slot RAM'i AMD işlemcilerle O.C etmeye çalışırsanız böyle olur...
Hahah teşekkürler hocam o zaman bir tane daha ram almam gerekecek ama işin kötüsü bu rami letgo dan aldım 2. si yok. İnternette 2x16 olarak satılıyor.
Ürün bire bir bu

acaba 3x16 ram kullansam ne olur?
Sağlam soğutucu olmazsa başarılı bir O.C değilidir, eski haline getirin belki yanabilir.
Ryzen 7 3700x ile verilen soket fan var 500 800 arası varsa öneriniz alırım

Ryzen 7 3700X ile verilen soket fan var sanırım sorunu bulduk :)

Hahah teşekkürler hocam o zaman bir tane daha RAM almam gerekecek ama işin kötüsü bu RAM'i Letgo'dan aldım 2. si yok. İnternette 2x16 olarak satılıyor.
Ürün bire bir bu.

Acaba 3x16 RAM kullansam ne olur?

Ryzen 7 3700X ile verilen soket fan var 500 800 arası varsa öneriniz alırım.

Hocam biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın, umarım yewni 2x16 RAM almamışsınızdır...
Hocam yapmanız gereken en iyi şey şu an şu, yeni bir 2x8 GB RAM kiti alacaksınız. Zira o RAM'i tekli 16 GB alsanız büyük ihtimal Dual çalışmayacak aynı marka ve modelden 1x16 GB ekleseniz dahi... İlk başta gidip 1x16 GB aldığınız için, şu an extra her türlü masraf çıkmak zorunda kaldı yapacak bir şey yok...
Size mümkün olacak en risksiz ve en az zararla çıkabileceğiniz seçenği sunuyorum. Yapmanız gereken şey, şu anki raminizle aynı hız ve CL değerine sahip mümkünse aynı marka model 2x8 GB RAM kiti almanız olacaktır. Aynı marka model olması bu saatten sonra çok şart değil artık, çünkü sonradan takacağınız kit kendi içinde Dual olarak çalışacak halihazırdaki RAM'i de 3.slota takın ama 3.slottaki RAM sadece GB'ı arttırmaış olacaktır. Mavi ekran hatası riskini minimize etmeniz için, aynı CL ve MHz değerine sahip RAM kullanmanız şart. Eğer aynı marka model bulabilirseniz uygun fiyata çok çok güzel olur ama bulamazsanız veya fiyatı aşırı yüksekse RAM'leri farklı markadan CL ve MHz değerleri olmak şartıyla alabilirsiniz.
Yeni kiti takarken, anakartınızdaki Dual RAM'i destekleyen 2'li slotlara takdtığınızdan emin olmalısınız. Bazı anakartlarda farklı olabliyor çünkü. Anakartınızın kitapçığına dikkatli bakın orada gösterir. Kitapçık yoksa internetten PDF'sini bulabilirsiniz.
Bu arada bazı arkadaşlar soğutucudan demiş ama aynı işlemciyi ben de stock fanla kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum O.C yaparken. AMD'nin en iyi stock soğutucularından biridir 3700X'in soğutucusu...
5600X'in dandik soğutucusuyla karıştırmayın... Dediğim şeyi yapın sorununuz çözülecektir.
Umarım satın almadan önce bu mesajım size ulaşır.
İyi günler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı