Overclock sonrası ekran kartı sürücüsü çöküyor

GingKa

Hectopat
Daha fazla  
Konumuz elimdeki Sapphire marka R7 240 2 GB'a VBIOS ile overlock yaptım ve overlock değerleri ekte mevcut. Karta elektriği de verdim burada da sıkıntı yok. Isınmasını yanmasını geçtim artık. Pubglite hiç açmıyor, Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü hatası veriyor. GTA V'de D3d_ınıt_err_gfx gibi bir hata veriyor.

Vbe7 ile kartın Max değerlerini de yükselttim ve overlock değerlerini bu değerlerin altında tuttum. Acaba hala yanlış yaptığım veya eksik yaptığım bir şey mi var? Adrenaline yazılımı ise Radeon WattMan ayarları geri yüklendi diyor.

Birkaç yerde karta elektrik yeterli seviyede gelemediği için kart cevap vermeyi kesiyor ve bu yüzden crash yiyorum diye okudum ama alakası yok sanırım. Bu sorunun nasıl üstesinden geleceğim? Lütfen konunun sonuna kadar takipçisiyim çok canımı sıkan bir konu.

Dosya Ekleri

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    31,1 KB · Görüntüleme: 62
  • adsız2.png
    adsız2.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 53
  • Adsız.png
    Adsız.png
    9,7 KB · Görüntüleme: 59
Hocam o kart bende de var. Bende denedim VBIOS o vddc yüksek bir değer bir kere orada hatan var. Memory'ye 1100'de VRAM'leri bozarsın bu da 2. Çünkü ben voltajla da denesem 1060 1050 geçtiği zaman hata veriyor ve VRAM'ler sağlıklı değil o kartta. Sana tavsiyem önce orijinal BIOS'u at sonra vddc ye +25 ver ondan sonra belleği 1045 1050 yapıp GPU dada ne kadar gidebiliyorsan gitmen.
Bir de VBIOS ile Core artışı yapma trixx 6.4 indir.
VBIOS programında bir tek vddc artışı yap.

Dediklerinizi tek tek yapıyorum. Hemen döneceğim.
@kartalCevirme
Trixx ile görseldeki işlemleri yaptım. BIOS'u sıfırdan kurup sadece voltaj ayarını +25 olacak şekilde yükledim. Oyunda şimdilik test etmedim birazdan edeceğim ama Radeon Software yani adrenaline sürücüsü masaüstünde işlem yapmadan hata veriyor bu halde.@kartalcevirme
Hocam o kart bende de var. Bende denedim VBIOS o vddc yüksek bir değer bir kere orada hatan var. Memory'ye 1100'de VRAM'leri bozarsın bu da 2. çünkü ben voltajla da denesem 1060 1050 geçtiği zaman hata veriyor ve VRAM'ler sağlıklı değil o kartta. Sana tavsiyem önce orijinal BIOS'u at sonra vddc ye +25 ver ondan sonra belleği 1045 1050 yapıp GPU dada ne kadar gidebiliyorsan gitmen.
Bir de VBIOS ile Core artışı yapma trixx 6.4 indir.
VBIOS programında bir tek vddc artışı yap.

Sürücü yazılımında Max. Değerler 900 ve 1000 MHz olduğu için (sanırım) 5 dakikada bir WattMan ayarları geri yükledi şeklinde hata veriyor. Sürekli sıkıntıya sokan zaten bu driverın kendisi. Kart limitlerini aştığı için izin vermiyor. Oyunlarda test etmeyi bırak giremiyorum bile şu an. Bilgisi tecrübesi olan tüm arkadaşları konuya beklerim.
Ve bilgisayarı her yeniden başlattığımda default ayarlara dönüyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    292,5 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Driver güncelle istersen 20.12'nin opsiyonel driverinde voltaj arttırmasız 1070 1040 görüyor voltaj arttırırsam 1120 denedim ama kart yükte 85 90ları görüyordu ve FPS'de oynadığım oyunda 10 artmıştı.

Hocam WattMan hatası veriyorsa GPU'yu biraz düşürün. Hala oluyorsa VRAM'i 5 düşürün.

Değerleri binin üzerine çıkarmak için BIOS'u tekrar modladım. Max değerleri yükselttim Core clock ve GPU glock ayarlarını trixx üzerinden yükselttim. Oyunda deneyip göreceğim.
Kullandığım ayarlar ve GTA V'de aldığım tonla hata.
@kartalCevirme

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    54,4 KB · Görüntüleme: 48
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    105,9 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Hocam diğer oyunlarda deneyin. O hatanın kodunu internete yazdığımda bir sürü çözüm çıkıyor. Eğer ki başka oyunda hata yoksa OC arttırmayı denersin. Ama başka oyundada hata varsa düşürmeyi denersin.(Ama benim garibime gitti bu kart o Vddc'de 1100 GPU 1040 da çalışması lazım.) Benim voltajsız kartda bile bir ara meraktan 1100 zorladım direk hata verdi. 1080'de kartı 1 2 saat %100 kullanacağım oyunlara girmessem kart hatayı 3 günde bir oyunu çöktürerek veriyordu.

Hocam diğer oyunlarda deneyin. O hatanın kodunu internete yazdığımda bir sürü çözüm çıkıyor. Eğer ki başka oyunda hata yoksa OC arttırmayı denersin. Ama başka oyundada hata varsa düşürmeyi denersin.(Ama benim garibime gitti bu kart o Vddc'de 1100 GPU 1040 da çalışması lazım.) Benim voltajsız kartda bile bir ara meraktan 1100 zorladım direk hata verdi. 1080'de kartı 1 2 saat %100 kullanacağım oyunlara girmessem kart hatayı 3 günde bir oyunu çöktürerek veriyordu.
Hepsinde hata veriyor. Farklı hata kodu da olsa 5 dakika içinde kesinlikle hata veriyor. VRAM'i 1000'in üstüne çıkartamıyorum.

Geri
Yukarı