Overclock sonrası oyuna girerken PC donuyor

LeonKennedy

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar AMD FX 6300, ASUS M5A97 r2. 0 le tabanlı bilgisayarımı overclock sonrası 4 4 gigahertz hızına çıkardım ama tam oyuna girerken bilgisayar dondu. AIDA64 programı ile stres testi yaptım yarım saat boyunca ama sıcaklık 55 dereceyi bile bulmadı. İşlemciye verdiğim voltaj 1,400000 değerinde.
Buradaki overclock rehberinden yararlandım bu arada. Yaptığım işlemler ekte.

Dosya Ekleri

• 20201117_111223.jpg
    20201117_111223.jpg
    186,4 KB · Görüntüleme: 36
  • 20201117_111203.jpg
    20201117_111203.jpg
    181,5 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Öncelikle bu sorun başka bir parçadan olabilir. PSU ve HDD (veya SSD) yeterli mi? Statik elektrik mi birikti acaba veya overclock sağlıklı şekilde yapılmamış da olabilir.

Yapılan OC'nin stabil olup olmadığını öğrenmek için tek program yetersiz kalır. Prime95 gibi çok ağır yazılımlarla da test yapılmalı. Yaptığın testlere rağmen yine stabil değilse ya yanlış OC yapmışsındır ya da donanımsal bir sorun vardır. Stabil olana kadar denemeye devam et.

Öncelikle bu sorun başka bir parçadan olabilir. PSU ve HDD (veya SSD) yeterli mi? Statik elektrik mi birikti acaba veya overclock sağlıklı şekilde yapılmamış da olabilir.

HDD Western 7200 RPM, PSU Ximateg 600 Watt 80 Plus. Zaten yaptığım ayarlar ekte.
Yapılan OC'nin stabil olup olmadığını öğrenmek için tek program yetersiz kalır. Prime95 gibi çok ağır yazılımlarla da test yapılmalı. Yaptığın testlere rağmen yine stabil değilse ya yanlış OC yapmışsındır ya da donanımsal bir sorun vardır. Stabil olana kadar denemeye devam et.
Ekteki ayarları yaptım. Görsel olarak yükledim zaten bilmiyorum nerede yanlış yaptım acaba.

Overclok yapımı ve ayarlarıyla ilgili bilgim maalesef yok ama yüksek voltaj veya ısınma parçaların aşırı yüklenmesine sebep olabilir. Siz bi statik elektrik varsa boşaltın ondan sonra çalıştırın sistemi isterseniz düzelmezse overclock ayarlarında bir yanlışlık var demektir diye düşünüyorum. [Çözüldü] Statik Elektrik Nasıl Boşaltılır? - Technopat Sosyal

Yeni konular

Geri
Yukarı