Overclock tam olarak nedir?

Latechens

Hectopat
Daha fazla  
Overclock tam olarak nedir?
Overclock sadece GHz ve voltaj arttırmak mı? Başka ne yapılıyor bu OC ile?

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock donanım üreticisinin belirlediği frekans veya direkt hız limitlerinin ötesine geçmektir, sadece GHz ve voltaj arttırmak demek biraz sönük kalır. Overclock bir olay değil, bir olgu/süreçtir; bir anda belirlenmez ve bitmez. Deneme yanılma ile anlaşılır elindeki donanımın OC potansiyeli.

Hayır, o kalır. İşlemci ve RAM'in yaptıysan ayarları gitmiştir, ekran kartı frekansını işini biliyorsan VBIOS'u kurcalayarak veya işletim sistemi içinden 3. parti bir program ile ayarlayabilirsin.

Frekans dediğimiz tam olarak nedir peki mesela bir örnek verebilir misiniz?
Bir de ekran kartıma MSI Afterburner'dan test yaparak OC yapsam olur mu ellemiğim mi?

Frekans dediğimiz tam olarak nedir peki mesela bir örnek verebilir misiniz?

Ekran kartı ve RAM için MHz, işlemci için GHz cinsinden kullanılıyor yaygın olarak. Çalışma hızı direkt.
Bir de ekran kartıma MSI Afterburner'dan test yaparak OC yapsam olur mu ellemeyeyim mi?

Dikkatli bir şekilde düzgünce yapılırsa sorun olmaz, sıcaklıklara ve voltaja bağlı kalarak ilerlemek en iyisi.

Şey diye düşündüm direk firmasında yapıldıysa en iyisi odur herhalde ama test ederek yapcağım o zaman.
Ekran kartı ve RAM için MHz, işlemci için GHz cinsinden kullanılıyor yaygın olarak. Çalışma hızı direkt.

Hocam peki işlemcide turbı diye bir şey duymuştum o OC'ye girer mi?

Hocam peki işlemcide Turbo diye bir şey duymuştum o OC'ye girer mi?

O üreticinin koyduğu bir maksimum frekans değeri, Overclock'a girmiyor yani.

Intel'de Adaptive Boost var, 2 veya daha fazla çekirdek aktifken ve sıcaklıklar da müsaitken işlemci turbo frekansının üstüne çıkıyor. Bu bir OC olur işte.

Şey diye düşündüm direkt firmasında yapıldıysa en iyisi odur herhalde ama test ederek yapacağım o zaman.

Bazı markalar çok çok az bir frekans arttırıp OC takısını basabiliyor, frekans değerlerine detaylı bakmak lazım o yüzden. Sıcaklıklara ve voltaja bağlı kalıp oturaklı bir OC yapmanın kimseye bi' zararı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı