Overclock yaparsam CPU kullanımı azalır mı?

CPU kullanımı azalmaz diye biliyorum çünkü hız aşırtmanın asıl amacı ürünün sınırlarını zorlamak ve bu sayede cihazdan daha fazla performans almanızı sağlar. Eğer hız aşırtma ile gözle görülebilir FPS artışı yakalamak istiyorsanız daha iyi bir soğutucuya yönelmenizde fayda var.

Overclock yaptığınız zaman işlemci kullanımı artmaz veya azalmaz.
Bence bu konuda yanlışsınız. Örneğin i5 9600k işlemci ve RTX 2060 sistem olsun. İşlemci 4 GHZ'de çalışırken bir oyunda işlemci kullanımı da ekran kartı kullanımı da yüzde 100 olsun. Biz bu işlemciyi 5 GHZ'e overclocklasak yine aynı oyunda aynı ayarlarda işlemci yine yüzde 100 mü kullanılacaktır sizce? Yaptığımız overclocktan elde ettiğimiz yüzde 25'lik artış nereye gitti o zaman? Biz neden overclock yaptık?

Bence bu konuda yanlışsınız. Örneğin i5 9600k işlemci ve RTX 2060 sistem olsun. İşlemci 4 GHZ'de çalışırken bir oyunda işlemci kullanımı da ekran kartı kullanımı da yüzde 100 olsun. Biz bu işlemciyi 5 GHZ'e overclocklasak yine aynı oyunda aynı ayarlarda işlemci yine yüzde 100 mü kullanılacaktır sizce? Yaptığımız overclocktan elde ettiğimiz yüzde 25'lik artış nereye gitti o zaman? Biz neden overclock yaptık?
Testlerde gördüğüm kadarıyla OC vs stok halde kullanım yüzdesinde değişim olmuyor. Overclock ile işlemci daha hızlı olur ama işlemci frekansı işlemci kullanımına doğrudan etki eder mi açıkçası bende bilmiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer soğutma sistemin sıvı soğutma gibi güçlü bir soğutma ise kafana takma rahat oynarsın ama soğutma sistemin iyi değilse 1 oynar 2 oynar bir daha yeni bilgisayar alırsın bilgin olsun.

Testlerde gördüğüm kadarıyla OC vs stok halde kullanım yüzdesinde değişim olmuyor. Overclock ile işlemci daha hızlı olur ama işlemci frekansı işlemci kullanımına doğrudan etki eder mi açıkçası bende bilmiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Attığınız videoda ekran kartı kullanımı 100 olmadığından dar aralıkta yapılan overclock ekran kartı tarafından karşılanmakta bu nedenle gözle görülür bir fark oluşmamakta. Bu videoda 1 GHZ ile 4 GHZ arasındaki kullanım yüzdesine bakabilirsiniz.

Overclock yaptığınızda ekran kartı kullanımınız bir nebze daha yükselir bu da extra FPS anlamına gelir. Bu arada işlemci kullanımına etki ediyor :) bizzat elimdeki E8400 ile GTX 460 sistemi 3GHz ve 4GHz şeklinde 1 hafta boyunca oyun testleri yaptım gözle görülür çok fark oluyor.

Geri
Yukarı