Ekran kartına overclock yaparsak ömrü azalır mı?

Hocam her firma ekran kartına farklı OC yapıyor. Aynı modellerin farklı frekansta çalıştığını görebilirsiniz. O zaman en az frekansta çalışanı alalım uzun ömürlü olsun...
Ekran kartı üreticileri seri üretimle kartları çıkardığı için voltaj değerlerini ortalama olarak girer. Ama her kartın silikonu aynı kalitede olmuyor. Voltaj değiştirmeden bile daha yüksek frekans değerleri elde edilebilirken, neden OC yaparak kartın daha yüksek frekanslara çıkmasını istemeyelim.
Tekrardan belirtiyorum. Fabrikalarda seri üretimle çıktığı için karta ortalama değerde voltaj verilmiş olur. Bilinçli bir şekilde, elle yapılan OC ya da Undervolt fabrika değerlerinden daha iyi olur.

Daha çok akım daha kısa ömür demektir fizik kurallarından kaçamazsınız. Ekran kartınız çalıştığı sürece ömrü yavaş yavaş azalır ister OC yapın ister yapmayın bu durum böyledir.

Benimki aşırı eski bir ekran kartı ve GTA 5'te yaklaşık 28 FPS aldığım için yapıyorum ve 32'ye falan çıkarıyorum. Sonra FPS'i 30'a sabitleyip oynuyorum. Ama sıcaklığa çok dikkat ediyorum. Eğer oyun oynayacaksam Cam'ı açıp dibinde oynuyorum, masam zaten camın dibinde. 69 ile 77 arası git gelli. 80'i geçmesin bana yeter.

Geri
Yukarı