Overclock yapılmayacaksa K veya KF serisi işlemciye gerek var mı?

Hocam şu an yanlış yönlendiriyorsunuz h serisi bir anakartla k serisi kullanılmaz. İster OC yapın ister yapmayın k serilerindeki iş parçalarını h serisi anakart chipset bazlı yaptırmıyor.

İş parçaları farklı değil sadece çarpan kilidi farkı var, VRM'ler kaldırdığı sürece kaliteli H610 ile 13600KF kullanılır ama zorlama olur.

Hocam ASUS B760M-Plus Wi-Fi D4 yeni çıkmış sayılır mı çıkış tarihini tam göremiyorum da.

Ve F serisi taksam bir şey olur mu mesela?

F serisinin anakartla ilgisi yok dahili grafik birimi olmadığını belirtiyor anakartınızda 13. nesil işlemcileri direk destekliyor 13600KF alıp geçin.

İş parçaları farklı değil sadece çarpan kilidi farkı var, VRM'ler kaldırdığı sürece kaliteli H610 ile 13600KF kullanılır ama zorlama olur.

F serisinin anakartla ilgisi yok dahili grafik birimi olmadığını belirtiyor anakartınızda 13. nesil işlemcileri direk destekliyor 13600KF alıp geçin.
Teşekkürler hocam belirttiğim anakartla i5 13600kf yi kullanabilir miyim yoksa arkadaşın anakartını taksam daha mı iyi olur? (rog strix b760 a modelini)

13600KF için bir fark yaratmaz 13700KF gibi modellerle düşünülebilir. Ayrıca DDR5 mi kullanacaksınız?
Yani düşünmüyorum vereceğim paraya değmez gibi ddr4 almayı düşünüyorum.

DDR5 olsaydı AM5'e geçin diyecektim soket ömrü açısından çok daha iyi olur ama elinizde DDR4 RAM varsa kalabilir.
Hocam ben sıfırdan topluyorum.

Hocam ben sıfırdan topluyorum.

Hocam bütçeyi az daha zorlayıp böyle yapmanız daha iyi olabilir.

@fx_5200 Hocam selamlar, dün aynı işlemciyi kasama taktım fakat 90 derecelerde çalışıyor. Undervolt işlemini araştırdım ama açıkçası çok bir şey anlamadım. Nasıl yaptığınız konusunda yardımcı olabilmeniz mümkün müdür?
h610m ile 13700kf kullanabilirsin mesela.

Benimde oc yapmak gibi bir niyetim yok zaten fazlasıyla hızlı ve ısınan bir işlemci ben aksine undervolt yaparak kullanıyorum b760'ta..

@fx_5200 Hocam selamlar, dün aynı işlemciyi kasama taktım fakat 90 derecelerde çalışıyor. Undervolt işlemini araştırdım ama açıkçası çok bir şey anlamadım. Nasıl yaptığınız konusunda yardımcı olabilmeniz mümkün müdür?
Selamlar, hayırlı olsun güle güle kullanın. Bu değerler boşta mı oyunda mı ? Bir çok YouTube videosu var bu konuda hatta Technopat Yt kanalında da mevcut.PC başında değilim şu an ama anakartta tweaker kısmından cpu voltaj modunu Auto kısmından offsett moda getirip eksi (-) ayarında 0.050 veya 0.100 civarında voltaj düşürüp ve deneyerek bu değerleri, sıcaklık farklarını görebilirsiniz. Çok fazla düşürmeyin frekans hızı düşer. Ben şu an 0.1v düşürerek multiplayer oyunlarda cod mw2 gibi 60-67 derecelerde oynuyorum 5.327 MHz hızda sabit çalışıyor. tabi soğutucu farkından dolayı farklı sonuçlar alınabilir sıcaklıklarda.

Selam, hayırlı olsun güle güle kullanın. Bu değerler boşta mı oyunda mı? Birçok YouTube videosu var bu konuda hatta Technopat YT kanalında da mevcut. PC başında değilim şu an ama anakartta tweaker kısmından CPU voltaj modunu Auto kısmından offsett moda getirip eksi (-) ayarında 0.050 veya 0.100 civarında voltaj düşürüp ve deneyerek bu değerleri, sıcaklık farklarını görebilirsiniz. Çok fazla düşürmeyin frekans hızı düşer. Ben şu an 0.1v düşürerek multiplayer oyunlarda CoD MW2 gibi 60-67 derecelerde oynuyorum 5.327 MHz hızda sabit çalışıyor. Tabii soğutucu farkından dolayı farklı sonuçlar alınabilir sıcaklıklarda.

Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bu değerler boşta değil, boşta 35 derecelerde geziyor. BF5 multiplayer modunda 90 derecelerde 20 dakika civarı oynadım.

@fx_5200
Selamlar, hayırlı olsun güle güle kullanın. Bu değerler boşta mı oyunda mı ? Bir çok YouTube videosu var bu konuda hatta Technopat Yt kanalında da mevcut.PC başında değilim şu an ama anakartta tweaker kısmından cpu voltaj modunu Auto kısmından offsett moda getirip eksi (-) ayarında 0.050 veya 0.100 civarında voltaj düşürüp ve deneyerek bu değerleri, sıcaklık farklarını görebilirsiniz. Çok fazla düşürmeyin frekans hızı düşer. Ben şu an 0.1v düşürerek multiplayer oyunlarda cod mw2 gibi 60-67 derecelerde oynuyorum 5.327 MHz hızda sabit çalışıyor. tabi soğutucu farkından dolayı farklı sonuçlar alınabilir sıcaklıklarda.
Hocam tekrardan selamlar, bu menüdeki hangi değerleri ne ile değiştirmeliyim. Sadece 1.35 olarak işlemciyi girdim fakat offset için 0.1 düşürmeyi bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-03-03 at 13.36.29.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-03 at 13.36.29.jpeg
    256,7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı