Overclock yapmamda bir sakınca var mı ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar hazır M5A97 akankart almışken Overclock merakımı gidermek istiyorum.

Sistemim şöyle :

AOPEN NAGAS G6 550 Watt 4 fan 12 cm . 2üst - 1ön - 1egzoz

ASUS M5A97 ANAKART

FX 4100 BULLDOZER İŞLEMCİ STOK FAN

Hi-Level 4 GB çift modül 1333 Mhz soğutuculu ram

Sapphire HD 6850 Ekran Kartı

Ben yeni anakart ile beraber bios menüsünden otomatik OC etmek istiyorum. Stok fan ile başıma bir felaket gelir mi ?

Bilgisayara bir zarar gelirse babam beni keser , kebap niyetine yer bu sefer .

En önemlisi de ne kadar performans artışı olur ?

Zaten DVD-ROM bozuk oyun yükleyemiyorum.
Metin2-Wolfteam ve CS 1.6 online den başka oyun oynamayacağım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Metin2 Wolfteam ve CS 1.6 için AMD HD 6850'ye ve o Süper anakartta overclockmı yapacaksın :) Bence değmez ama illaki hefeslenip yapmak istiyosan yapabilirsin. Çünkü tehlike durumunda ve aşırı sıcaklıkta PC kendini resetleyekcetir. Ve ASUS Bu konuda çok tecrübelidir. [h=5]Auto Tuning[/h]

Haklısınız :D Adam gibi bir oyun yüklemedikçe Overclok yapmanın manası yok bencede.

Zaten vazgeçtim , zaten sistemim yeterli ve durduk yere kasayı yormak istemem :D

Peki O.c ile ne deişecek ? Ne kadar değişecek ?

Haklısınız :D Adam gibi bir oyun yüklemedikçe Overclok yapmanın manası yok bencede.

Zaten vazgeçtim , zaten sistemim yeterli ve durduk yere kasayı yormak istemem :D

Peki O.c ile ne deişecek ? Ne kadar değişecek ?

Hiç bir şey... Bu kadar açık. Çünkü hep dediğim gibi her tür 4 çekirdek işlemci oyunlara yetiyor. İlk çıkanlar bile. Gerisi tamamen ekran kartına ve belleğin 4 GB olmasına kalıyor. Ve tabii ki anakartın darboğaz yapmamasına...

Bence çok gereksiz zaten senin sistemin yeni diye biliyorum. Sistemin zaten piyasadaki bütün oyunları kaldıracak seviyede. Bu yüzden boşu boşuna işlemcinin ömrünü kısaltma bence.

Hız aşırtma (O.C) mantığı.
Önce işlemcimizin işlem miktarına bakarız. Bunun için görev yöneticisinden işlemci izleyicisini açarız. Daha sonra bir oyun açarız ve 5 dk kadar oynarız. Oyunu kapattığımız anda işlemci yükü göstergesini takip ederiz. Nerelerde ne kadarlık süre ile %100 çalışmış. Ve ısısı ne kadar olmuş.
Eğer oyun esnasında işlemci yükü %90 lar da ise işlemciye O.C yapmanın hiçbir mantığı yoktur.

Ayrıca bilinmelidir ki:

2.0 GHz lik bir işlemcimiz olsun. Bu işlemciyi sağlıklı bir sistemle en fazla %20-30 dolaylarında O.C yapabiliriz. Daha yüksek hızlarda gerek ısı gerekse farklı unsurlar ortaya çıkacaktır.2.0 GHz lik bir işlemcinin optimal O.C değeri 2.5 GHz ler seviyesinde ise (ki ideali budur) bu kadarlık hız artışı bize çok fazla bir hız kazandırmayacaktır. Özellikle arkadaşların yanıldığı konular şunlardır.

Bilgisayar çok hızlanır, çok hızlı açılır. Kesinlikle olmaz. Bilgisayarın açılışı öncelikle HDD in hızı ile ilgilidir.
Oyunlardaki kasılmaları engeller. Kesinlikle doğru değildir. Günümüzdeki işlemcilerin işlem hacmi oldukça yüksek olup, çoğu oyunlarda yeterli hızı sağlamaktadır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı