Overclock zarar verir mi ?

Verimlilik konusu sistemden sisteme değişir. Bazıları tek tuşla, bazıları tek tıklamayla OC yapar.
Bazıları ufak bir frekans artışı yapar, bazıları voltajlı OC yapar.

Mesela ASUS ROG serisi bir kasaya, kasanın üzerinde bulunan tek bir tuş ile voltajlı, stabil bir OC yapılabiliyor.
Zaten fabrika çıkışı OC potansiyelleri kontrol ediliyor, stabil bir OC'un garantisi verilmiş olunuyor.
Böyle bir sistemde gerçek anlamda tek tuşla şahane bir OC performansı elde etmiş olursunuz, düğmeye basarsınız ve kasanın yan kapakları falan açılır, 4/4'lük hissedersiniz kendinizi.
Ancak bu işi benim kasamda yapmaya kalkarsan BIOS'a girip hazır modu seçer, ufak bir frekans artışı sağlarsın.
Voltajlı OC işini yine kendin yapmak zorunda kalırsın :) Ayrıca kasamda OC düğmesi falan veya düğmeye basıldığında açılan kanatlar yok :)

Bilmem anlatabildim mi :)

Msi z97 anakartım var 1600 mhz Kingston Fury ramı memory try it! bölümünden cl10 compatibility 2133 mhz yaptım ve 2133 mhz de çalışıyor. Direk bunu değiştirdim başka birşey yapmadım. Sıkıntı olur mu?

Arkadaşlar yeni topladığımız bir bilgisayar ilk günden itibaren overclock yaparsak bilgisayarımıza bir zararı olur mu ?

Kadeşim eğer bu işte donanımın yeterliyse (Ram-İşlemci-Soğutucu)
Olur ama bunlar eksikse örneğin soğutucu;

1-Çok ısınan işlemci performansı düşürür
2-Çok elektrik harcar
3-Parçaları Azda olsa yıpratır

Kardeşim bende win 8.1 pro 64 bit işlemci Intel Core i3 CPU M380 2.53 Ghz 4CPUs ~ 2.5 GHz Ram 6144 mb DirectX 11 ekran kartı amd mobility radeon hd 5000 series 3316 mb lık özellikler var overclock yapılabilir mi yapılsa da ne kadar yapılabilir ?

Aga şu an deli gibi overclock yaptım F7'den. Şu an fanlar çok gürültülü gibi neredeyse bir yarış arabasının Max hızını geçecek kadar hızlandırmışım gibi geliyor bana.

Masaüstü PC kullanıyorum sürüm Windows 8'den Windows 10'a yükseltmiştim.

Lütfen dediğimi bir dost tavsiye olarak alınız. Tamamıyla araştırmadan öğrenmeden OC işine kalkışmayınız. Sorularınız olursa çekinmeden sorunuz. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır bunu da aklınızdan hiç çıkarmayınız. İyi sosyaller diliyorum.

Sistemim bu:
İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X 3.7GHz 64MB önbellek 12 çekirdek AM4 7nm tray işlemci.
Anakart: ASUS TUF Gaming X570-PRO Wi-Fi II 5100MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DP ATX anakart.
RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z RGB 4400MHz CL19 DDR4 Dual kit RAM.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti 12 GB GDDR6X 384 bit LHR ekran kartı.
Sıvı soğutucu: Game booster Nitro 360 ARGB kontrolcülü 360mm işlemci sıvı soğutucu.
PSU: ASUS ROG STRIX 850W 80+ Gold Full modüler 135mm fanlı PSU.
SSD: Samsung 1TB 980 Pro heatsink PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD (7000 MB okuma / 5000 MB yazma)
Sabit disk: WD 2TB Blue 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 hard disk.
OC yaparsam herhangi bir sıkıntı olur mu?
maxsimum bellek frekans desteği 1600MHz olan Intel Core serisi bir işlemcinin kullanıldığı bir sistemde 1600MHz belleklere nasıl OC yapılabilir? Açıklarsanız sevinirim :) virgülden önceki cevap farklı bir soruya istinaden olabilir, eğer öyleyse üzerinize alınmayın :)
bellekleri olduğu gibi kullanacaksınız, OC yapamazsınız.

Bunun dışında sistem OC için uygun, yalnızca bu kadar para harcanıyorken daha iyi bir sıvı soğutma sisteminin alınmış olmasını temenni ederdim.

OC bilgisayarı çabuk eskitir diyenlere sakın itimat etme, hayatında OC yapmamış insanlar kulaktan duyma bilgiler ile insanlara yanlış bilgiler veriyor.
Tamam, elbet maxsimum ömrünü elbet kısaltır ancak o işlemcinin ömründen haberi var mı o arkadaşın?
Bir işlemcinin ömrü taş çatlasa 10 senedir, 10 sene sonra çöpe atılır, bozulduğu için değil, çağın gereksinimlerini karşılamadığı için çöpe atılır.

OC yapsan da 10 sene kullanacaksın, yapmasan da. Bu yüzden olmayan zamanın lafını yapmasın kimse. Gönül rahatlığı ile OC yapabilirsin.
Ben şahsen 4,5 GHz'den aşağıya inmiyorum, ve işlemcim emin ol çalışmaya devam edecek seneler boyunca.

Siz OC yapmayı bilmeden saçma sapan voltaj değerlerini girip bir şekilde işlemciyi yakarsanız, bak işte o zaman ömrünü kısaltmış olursunuz :)
Uzun uzun anlatıyorum ki anlayın, bilinçlice yapılan OC sisteme hiçbir zarar vermez, bedavadan performans katar, egonu tavan yaptırır.

Sistemim bu:
İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X 3.7GHz 64MB önbellek 12 çekirdek AM4 7nm tray işlemci.
Anakart: ASUS TUF Gaming X570-PRO Wi-Fi II 5100MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DP ATX anakart.
RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z RGB 4400MHz CL19 DDR4 Dual kit RAM.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti 12 GB GDDR6X 384 bit LHR ekran kartı.
Sıvı soğutucu: Game booster Nitro 360 ARGB kontrolcülü 360mm işlemci sıvı soğutucu.
PSU: ASUS ROG STRIX 850W 80+ Gold Full modüler 135mm fanlı PSU.
SSD: Samsung 1TB 980 Pro heatsink PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD (7000 MB okuma / 5000 MB yazma)
Sabit disk: WD 2TB Blue 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 hard disk.
OC yaparsam herhangi bir sıkıntı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı