Overclock zararları

cemer1997

Kilopat
Daha fazla  
İntel 6700k , Asus Z170 Pro Gaming, Gtx 970 sistem topladım. Şu anlık performanstan memnunum. Ama overclock yapıp yapmama konusunda da kararsızım. Overclock yapmamın sistem ömrüne bir zararı olur mu?
Sistemi uzun süre kullanmayı düşünüyorum. Bu arada ram kingston 2x8 2666 mhz.
Rami 3000 mhz işlemciyi 4.4 ghz yapmayı düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, bilinçsiz OC zararlı, yani bir nevi sistemin ömrünü kısaltır. (Stabilite'nin bozulması, aşırı sıcaklıktan dolayı donanım parçalarının yanma ihtimali...)
Ancak bilinçli vede iyi soğutulmuş bir sistem zarar görmeyeceği gibi ömrü de kısalmaz.

Özel sıvı soğutmanız (özel tasarım hava veya sıvı soğutmalar) yok ise OC işiyle uğraşmayın derim.
Ayrıca o Ram'leri 3000 Mhz'in özellikle oyunlarda pek bi farkı olmayacaktır diye düşünüyorum.

İşlemciye O.C. yapsan alacağın FPS artmaz çünkü 970'i rahat rahat besliyor. Ekran kartına yapsan çok yersiz ve gereksiz olur çünkü gayet güçlü bir kart. O.C. düşünüyorsanız 4 yıl geçsin üstünden.

Yalnızca işlemciye bile OC yapılsa az da olsa FPS (performans) artar.
Ekran kartına yapsa yersiz-gereksiz değil aslında...
Sistemin max performansını öğrenmek ve inceleme tarzı konular için yapılabilir :)
Zaten OC'u yapan insanlar sistemini kalıcı olarak o değerlerde kullanmazlar, dediğim gibi OC daha çok sistemin max gücünü öğrenmek, BenchMark testlerinde yüksek skor elde etmek :)

Overclock aynı sigara gibidir. Az içersen (OC yapmak) akciğerin (CPU) yavaşça kurur. Fazla içersen akciğerin çabuk biter. Zarar verir.
Abartmamak ve iyi bir soğutucu kullanmak şartıyla OC yapabilirsiniz.

Overclock aynı sigara gibidir. Az içersen (OC yapmak) akciğerin (CPU) yavaşça kurur. Fazla içersen akciğerin çabuk biter. Zarar verir.
Abartmamak ve iyi bir soğutucu kullanmak şartıyla OC yapabilirsiniz.
Yanı sıgara az da olsa ıçılmesınde zarar yok mu dıyorsunuz yanlış örnek verdınız bence :D

Yanı sıgara az da olsa ıçılmesınde zarar yok mu dıyorsunuz yanlış örnek verdınız bence :D
Az içersen (OC yapmak) akciğerin (CPU) yavaşça kurur. Fazla içersen akciğerin çabuk biter.
Çok anlatamadım derdimi fakat öyle bir şey geçmedi. Yavaşça kurur. Yani yine de zararlı. OC yaparken abartırsak işlemci biter. Az yaparsak işlemcinin ömrü uzun olur.

OC yapmana gerek yok şu anlık bence. Tabi ki arkadaşların dediği gibi performansı öğrenmek için yapabilirsin ancak onda da fazlaya kaçma. Şahsen denedim baktım ne kadar basıyor. 4.9 GHz'de bıraktım zaten ondan sonrası için soğutucumun ve anakartımın biraz düşük olduğunu düşünüyorum. Ram'e OC konusunda benim korkularım var açıkçası bir miktar yapılabilir ama stabilite nasıl olur orasını bilemiyorum. Şahsen ben OC yapacak olsam 3 sene sonunda başlarım OC'lu kullanmaya....
Neyse çok konuştum. :LOL:

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı