Overclock'a nereden başlanmalı?

Görkem Umut

Kilopat
Makaleler
2
Selam arkadaşlar. 3200G ve B450M'li bir sistemim var. Öncesinde sistemim 3600X ve A320M'li bir sistemdi ve OC ile bir işim olmuyordu. Şimdi bu işlere girişmek istiyorum. Şu an stok soğutucu mevcut fakat ID-Cooling yolda. Gereğinden fazlasıyla soğutma hacmi olacak sistemde. Bu yüzden şimdiden biraz uğraşıp öğrenmek istiyorum. Linus, JayzTwoCents gibi kanallara baktım ama ileri seviyelerde açıklamalarda bulunuyorlar ve kullandıkları anakartlardaki özelliklerin çoğu benimkinde yok ya da ben bulamadım. Sosyal'de bildiğiniz ve okuduğunuz bir rehber ya da beni yönlendirebileceğiniz linkler veya videolar var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
4.2GHz 1.3V vererek deneyin. Ardından aynı voltajda gittiği yere kadar GHz arttırın.
Anakart nedir bu arada?
BIOS'una yardımcı olurum.
Işlemci için önce 3.9 ghz den başlarsınız voltaj size kalmiş ama bilmiyorsanız voltaj vermeyin yavaş yavaş frekansı arttırırsınız
Voltaj size kalmış kadar bilgisizce bir yorum yok.

4.2GHz 1.3V vererek deneyin. Ardından aynı voltajda gittiği yere kadar GHz arttırın.
Anakart nedir bu arada?

Haklısınız hocam. Arkadaş anakartının B450 olduğunu belirtmiş yukarıda.

Anakart nedir bu arada?

Hocam anakart Asus Prime B450M-K II. Çekirdeği nerden ayarlayacağımı buldum fakat voltajı nerden değiştireceğimi bulamadım. Sizi uğraştırmak yerine beni bir rehbere ya da videoya yönlendirirseniz vaktinizi almam. İngilizce de olur.

Tamam hocam da Asus BIOS'u ayrı, MSI ayrı, Gigabyte ayrı. O yüzden sordum.
Şu an 3.9'a sabitledim. RAM normalde 3000'de çalışıyor. 3200'e çıkarttım onu da. Ama ne yapıyorum asla bilmiyorum. :D
1621095217882.png

CPB'yi kapattım bu arada. Kapalı kalmalı. Değil mi?

Hocam anakart Asus Prime B450M-K II. Çekirdeği nerden ayarlayacağımı buldum fakat voltajı nerden değiştireceğimi bulamadım. Sizi uğraştırmak yerine beni bir rehbere ya da videoya yönlendirirseniz vaktinizi almam. İngilizce de olur.
Vakit sorun değil. Şanslısınız aynı anakartın kırmızı versiyonu B450M Dragon kullanıyorum, BIOS'lar aynı.
BIOS'a girdiğinizde F7 basarak Advanced moda geçeceksiniz.
Ardından Ai menüsüne giriş yapacaksınız.
VDDR Cpu Voltage'yi Offset Mode'ye alın.
Ardından altında bir menü açılacak oradan +'yı seçeceksiniz.
Altında bir menü daha olacak oraya ise 0.2000'e gelene kadar artıya basacaksınız.
Mantık şu şekilde;
+0.2000 1.3V yapar.
-0.1000 1.0V yapar.
Yani orada yaptığınız her işlem 1.1V üstüne veya altına.
RAM normalde 3000'de çalışıyor. 3200'e çıkarttım onu da.
Bunun sonucunu paylaşırsanız RAM'inize hız aşırtmaya da yardım ederim.

Vakit sorun değil. Şanslısınız aynı anakartın kırmızı versiyonu B450M Dragon kullanıyorum, BIOS'lar aynı.
BIOS'a girdiğinizde F7 basarak Advanced moda geçeceksiniz.
Ardından Ai menüsüne giriş yapacaksınız.
VDDR Cpu Voltage'yi Offset Mode'ye alın.
Ardından altında bir menü açılacak oradan +'yı seçeceksiniz.
Altında bir menü daha olacak oraya ise 0.2000'e gelene kadar artıya basacaksınız.
Mantık şu şekilde;
+0.2000 1.3V yapar.
-0.1000 1.0V yapar.
Yani orada yaptığınız her işlem 1.1V üstüne veya altına.

Bunun sonucunu paylaşırsanız RAM'inize hız aşırtmaya da yardım ederim.
RAM'e bakayım önce. Sonra BIOS'tan dediklerinize bakalım.

RAM:
1621095590550.png

BIOS'a geçiyorum şimdi dediklerinizi yapmak için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı