Overclocking İçin Sıvı Soğutma Sistemleri Tavsiyesi

knightz

Hectopat
Daha fazla  

Forumda araştırdım ama bu konuyla alakalı çok detaylı bir bilgi bulamadığımdan böyle bir paylaşım açmak istedim. Biliyorsunuz sıvı soğutma sistemleri markası ve modeline göre fiyatları değişmekle birlikte, fiyatları da azımsanmayacak kadar pahalı parçalar. Bende overclock işlemi yapan herkes gibi K serisi bir işlemciye sahibim ve iyi bir kule tipi fan sistemine sahip olsam da belirli dereceye kadar overclock yapabiliyorum bir noktadan sonra işlemcide GPU da aşırı ısınıyor.

Elimde aşağıda da resmini koyduğum Gamepower'ın sıvı işlemci soğutucusu bulunmakta ve yurt dışında bazı videolarda bu tarz işlemci için kullanılan kapalı devre sıvı soğutma sistemlerinin biraz modifikasyon yaparak hem işlemci hemde (GPU için soğutma bloğu koyularak) GPU içinde kullanıldığını gördüm bu biraz ucuz yollu bir sistem oluyor. Benimde burda amacım çok aşırıya kaçmadan mevcut olan fanlı sistemimden daha iyi performans edinebilmek adına bu tarz bir işlem yapmak..

Bilgisayar sistemleri konusunda iyi olsam da bu sıvı soğutma sistemleri konularına çok yabancıyım. Sizlerden de bu konuda tavsiyeler almak isterim. Daha önce böyle bir işlemi uygulayan oldu mu aranızdan? Ya da uygun fiyatlı olarak nasıl toplayabiliriz neler gerekli bu işlemler için marka model vs..

gamepower.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
@knightz kablo uzunluğunu artırmak soğutma performansını azaltacaktır. Şahsen ben önermiyorum. GPU'nun kendi soğutması kesinlikle daha fazla soğutma performansı verir.

Bu tür düzeneklerle hiç uğraşmayın, bu tarz kuracağınız düzenekler en fazla Accelero Ekstreme IV kadar soğutacaktır.
Size tavsiyem ya hiç uğraşmayın ya da olması gerek custom soğutmayla başlamanız. (Overclock yapacak adamı bu tarz basit soğutmalar kesmez. Değmez yani.)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı