Overclok Nasıl Yapılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

bysekowest

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Malum öğrenciyim, öğrencilerin maddi durumu ortada o yüzden yeni sistem toplayamıyorum. Kendi sistemimi overclok sayesinde biraz canlandırmak istiyorum, fakat nasıl yapılacağı konusunda çok çok az, hatta yok denecek kadar az bilgim var. Tecrübem ise hiç yok, neyse uzatmadan konuya gireyim.

Sistemim;
İşlemci: Amd Athlon II x4 640 3.0 ghz
Anakart: Asus M4N68T-M

Bu bileşenlere nasıl bir overclock yapabilirim acaba anlatırsanız mutlu olurum.Hepinize teşekkürler.

Anakartının BIOS menüsü böyle olsa gerek.
Eğer aşağıdaki ekrana kadar yani Advanced ayarlara gelebilirsen hangi ayarlamaları yapman gerektiğini söyleyebilirim.

Eğer stok soğutucu kullanıyorsan üzgünüm ancak sana pek yardımcı olamam
. Zira sıcaklıklar 70 dereceleri aşabilir ve bu istemediğimiz bir durum.

Evet advance menüsüne gelebilirim ve stok soğutucu kullanmıyorım coolermaster soğutucum var. Yardım edersen gerçekten çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki, Prime95(32-64bit) ve AIDA64 Extreme Edition programının deneme sürümlerini indirmek ile başla işe.

Ayrıca şu BIOS menüsünde gerekli bölümün görüntüsünü de alalım.

Evet indirdim buda ekran görüntüsü:

1421220016416-1991881665.jpg

Bu bölümde Cooling Quiet ayarını kontrol ettik.
JumperFree bölümüne gelir misin? İhtiyacımız olan ayarlar orada.
Örnekteki gibi bir ekran gelecek :

Untitled.jpg

Evet geldim.

1421221427817-933716243.jpg

İsteklerimi karşıladığın için gerekli ayarlamaları yapmaya başlayabiliriz.
  • CPU Overclocking ayarını Manuel moda alıyorsun.
  • Aşağıda CPU Frequency ayarı gelecektir, bu ayar ile oynamıyorsun, çünkü frekans artışı çarpan değeri iel artırılmalıdır.
  • Aşağı gelip Multiplier ayarını yani Çarpan ayarını 16'ye getiriyorsun.
  • Hangi çarpanın hangi frekans değerine tekabül ettiği zaten yazacaktır orada.
  • Öncelikel 3.2GHZ voltajsız denemesi yapacaksın.
  • CPU Turbo Core teknolojisin devre dışı bırakıyorsun.
Ayarları kaydedip yeniden başlatıyorsun. CPU-Z ile değişikliklerin gerçekleştiğini doğruluyorsun.

AIDA64 ile sıcaklık değerlerini kontrol edip Prime95 ile stabilite testine tabi tutuyorsun.
Aşağıdaki rehberin alt kısımlarını incelersen stabilite testini nasıl yapacağınız, kontrolleri nasıl yapacağını öğrenebilirsin.

FX 4100 Overclock Rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı